HABER

Son Dakika: Ermenistan'da darbe girişimi

Son dakika haberine göre Ermenistan ordusu Başbakan Nikol Paşinyan ve hükümetinin istifasını talep eden bir bildiri yayımladı. Paşinyan yaptığı ilk açıklamada 'Bu bir askeri darbe girişimidir' dedi ve destekçilerini meydanlara çağırdı. Rusya'dan da yaşananlarla ilgili ilk açıklama geldi.

Ermenistan ordusu Başbakan Nikol Paşinyan ve hükümetinin istifasını talep ettiği haberi son dakika koduyla Interfax haber ajansı tarafından duyuruldu.

Ermenistan Genelkurmay Başkanı ve üst rütbeli komutanlar, Başbakan Paşinyan’ı istifaya çağıran bir bildiri yayımladı.

2021-02-23T090339Z_385941114_MT1TASSP44468553_RTRMADP_3_TASS-PIC

PAŞİNYAN: DARBE GİRİŞİMİ VAR

Paşinyan'dan ilk açıklama ise hemen geldi. Paşinyan 'bir askeri darbe girişimi var' dedi ve destekçilerini meydanlara çağırdı.

PAŞİNYAN, GENELKURMAY BAŞKANI'NI GÖREVDEN ALDI

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, Genelkurmay Başkanı Onik Gasparyan'ı görevden aldığını duyurdu.

Paşinyan, Ermenistan ordusunun, kendisine yönelik istifa çağrısının ardından Facebook üzerinden gerçekleştirdiği canlı yayında konuştu.

Konuşmasında, destekçilerini sokağa çağıran Paşinyan, "Devrimi savunmamız gerekiyor. Çok zor bir durumdayız. Genelkurmay Başkanı'nı görevden alma kararı aldım. Şimdi en önemli görev, sivillerin ve halkın iktidarını korumaktır." dedi.

Ermenistan'ın Dağlık Karabağ'da yaşadığı mağlubiyete ilişkin sorumluluğu üzerine aldığını anlatan Paşinyan, "Halkın bazı üst düzey ordu yetkililerine yönelik de bazı soruları var ve bu sorulardan kaçılamaz." ifadesini kullandı.

2021-02-20T151147Z_1644271980_RC2FWL9E6DQ7_RTRMADP_3_ARMENIA-POLITICS

KREMLİN'DEN İLK AÇIKLAMA

Rusya’da Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov, Ermenistan’da ordunun Başbakan Nikol Paşinyan’ın istifasını istemesi üzerine açıklamalarda bulunarak “Ermenistan’daki gelişmeleri endişeyle izliyoruz” dedi.

Ermenistan silahlı kuvvetleri, Başbakan Nikol Paşinyan hükümetinin istifasını istemesinin ardından Rusya’dan ilk açıklama geldi. Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov, Moskova’nın Ermenistan’da yaşanan gelişmeleri endişeyle izlediğini ifade ederek, “Ermenistan’daki gelişmeleri endişeyle izliyoruz. Ve bunu Kafkasya'daki çok önemli ve yakın müttefikimiz olan Ermenistan'ın tamamen iç meselesi olarak görüyoruz” ifadelerini kullandı.

ÇATIŞMALAR 6 HAFTA SÜRMÜŞTÜ

Dağlık Karabağ hezimetinden sonra Paşinyan ve hükümet ülke genelinde protesto ediliyor.

Geçtiğimiz yıl Ermenistan ve Azerbaycan arasında 6 hafta süren şiddetli çatışmalar yaşanmış. Ermenistan ordusu Dağlık Karabağ'da Azerbaycan güçleri tarafından büyük bozguna uğratılmıştı.

ERİVAN'DA PROTESTOLAR BAŞLADI

Öte yandan, Ermenistan Başbakanı Paşinyan'ın istifasını isteyen göstericiler hükümet binasına ilerlediği ifade edildi. Muhalefetin önemli siyasi figürlerinden eski başbakan ve eski savunma bakanı Vazgen Manukyan taraftarları ise Savunma Bakanlığı önünde toplanarak, ordunun muhtıra çağrısına destekte bulundu.

603766944e3fe10af8dc176d

MUHALEFET ORDUYA ÇAĞRIDA BULUNMUŞTU

Muhalefetin önemli siyasi figürlerinden eski başbakan ve eski savunma bakanı Vazgen Manukyan da Erivan’da düzenlenen protestoda yaptığı konuşmada, Ermenistan ordusunu ve polisi halkın yanında olmaya davet etmiş, güvenlik güçlerine seslenerek "Her saat önemli. Halkı meydanlarda bekletmeyin. Bize katılın" ifadelerini kullanmıştı.

2021-02-25T082737Z_1605368596_RC2KZL99ZR0Z_RTRMADP_3_ARMENIA-POLITICS


Geri Dön