İsrail genel seçimlerinde Netanyahu çoğunluğu elde edemedi

Sandık çıkış anketlerine göre, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun partisi Likud'un başını çektiği sağ blok genel seçimlerde koalisyon hükümetini kurmak için gerekli 61 milletvekili sayısına ulaşamadı.

İsrail kamu yayın kuruluşu KAN'ın sandık çıkış anketine göre, Likud'un önderliğindeki sağ blok 56 milletvekili çıkardı.
Eski Genelkurmay Başkanı Benny Gantz'ın liderliğindeki Mavi-Beyaz İttifakı ve sol partilerin oluşturduğu blok ise 43 milletvekilini meclise gönderdi.

Sağcı parti olmasına rağmen, bu yıl nisanda yapılan seçimden sonra askerlik yasası nedeniyle Netanyahu önderliğindeki koalisyona katılmayı reddeden eski Savunma Bakanı Avigdor Liberman'ın İsrail Evimiz Partisi 10 milletvekili çıkardı.
Bu sonuçla Liberman olası koalisyon senaryolarında bir kez daha kilit role sahip oldu.

FİLİSTİNLİLERİN BLOKU 12 MİLLETVEKİLİ ÇIKARDI

Öte yandan, İsrail vatandaşı Filistinlileri temsil eden Ortak Arap Listesi Bloku, 12 milletvekilini meclise gönderdi.
Diğer iki İsrail kanalının yayımladığı sandık çıkış anketlerinde de sonuçlar KAN'ınki ile benzerlik gösterdi.

İsrail'de 9 Nisan'da yapılan erken seçimde Başbakan Netanyahu'nun partisi Likud, az bir oy farkıyla yarışı önde tamamlayarak, 35 milletvekili çıkarmış ancak tek başına iktidara gelmek için gerekli sandalye sayısı olan 61'e ulaşamamıştı.

Cumhurbaşkanı Reuven Rivlin, seçimin ardından meclise girmeyi başaran partilerle görüştükten sonra koalisyon hükümetini kurma görevini Netanyahu'ya vermişti.

Netanyahu, sağ partilerle yaptığı görüşmelerin ardından koalisyon hükümetini kurmak için yeterli sandalye sayısına ulaşamamış, bunun üzerine 29 Mayıs'ta yapılan oylamada meclis feshedilerek, yeniden seçim kararı alınmıştı. (AA)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 32 yorum
Ne fark eder sanki Netanyahu kazanamadı diye yönetime yahudi gelmeyecekmi Bi yahudi gitti başka yahudi geldi zulüm kim gelirse gelsin devam edecek
@can_ulugercek_1980 Yahudiler bizim kardeşimizdir, Netanyahu bey ile sayın Donald Trump bey iyi arkadaşlar putin yerine bu ikiliyi tercih ederim.
yahudinin biri gider biri gelir
@can_ulugercek_1980 kardeşimizdir dediğin mahluklar filistinde zulüm yapıyorlar kadinlari cocuklari öldürüyorlar. senin ailen de diyelim ki orada sessiz kalıp senin gibi yorum mu yapardik acaba
@can_ulugercek_1980 çocuklara karşı yapılan zulmü hiçbir zaman kabul etmek mümkün değil. lakin filistin osmanlıya yaptığı ihanetin ve paraya tamah edip bu yahudilere toprak verip yurt sahibi yapmanın cezasını çekiyor. bugün yabancılara toprak satışına karşı çıkışımızın sebebi gelecekte bir filistin olmamak içindir.
@can_ulugercek_1980 bunu söylediğine göre muhtemelen anlamı yok ama Maide Suresi 51. ayet!!! bi oku belki kafa alır...
@can_ulugercek_1980 sende onlardansın demekki
BOP işliyor herşey planlandığı gibi gidiyor zaten tvler karşısında israil Türkiye devlet başkanları birbirlerine atıp tutuyor srcmenlerinin gazini aliyor olan bu
zaten adamlar İsraile şok dememiş ki neteyahuya şok demiş. Sırf yorum olsun diye yorum yapmayın...
@can_ulugercek_1980 tespitiniz süper. tarihi doğru bilip yorum yapmak lazım
mazot benzine yine zam geçmiş olsun
Büyük ihtimalle global piyasalardaki aramco petrolü etkisine karşı bir "anti-etki" olarak doları indirecek bir olay. Yani benzine de zamma gerek yok aslında. Ama bu ülkede fiyatlar artar ama asla inmez.
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler