Son dakika: İstanbul Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi için tahliye kararı

Son dakika haberine göre İstanbul Valiliği, İstanbul Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi için tahliye kararı verdi.

İstanbul Valiliği, İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi ve Diş Hekimliği Fakültesi ile İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'nin deprem ön hasar tespit çalışmalarıyla ilgili yazılı açıklamada bulundu.

Açıklamada "26 Eylül 2019 tarihinde meydana gelen deprem nedeniyle İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi ve Diş Hekimliği Fakültesi ile İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Cerrahpaşa Tıp Fakültesi yerleşkelerinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızca görevlendirilen teknik ekipler tarafından ön tespitler gerçekleştirilmiştir" ifadeleri yer aldı.

Açıklama şöyle devam etti:

İstanbul Tıp Fakültesi Çapa Yerleşkesi'nde bulunan binalarda yapılan deprem ön hasar tespitleri neticesinde;

İç Hastalıkları Poliklinikleri Binası, Cerrahi Tıp Bilimleri Binası, Dekanlık Binası ve Temel Tıp Bilimleri Bölümü Binası'nda deprem kaynaklı yapısal bir hasara rastlanılmadığı, Ord. Prof. Dr. Hulusi Behçet Kütüphanesi Binasının; yapım yılı, malzeme kalitesi ve kullanım amacı dikkate alınarak yapılacak performans analizleri neticesine göre karar verilmesi gerektiği sonucuna varılmıştır.

TAHLİYE KARARI

Diş Hekimliği Fakültesi'nde bulunan 7 adet binada yapılan deprem ön hasar tespiti incelemesi neticesinde;

Binaların genel olarak bodrum katlarında kullanılan betonun deniz kumundan imal edildiği, beton kalitesinin düşük olduğu tespit edilmiştir. Bunun yanında çok sayıda kolonun rutubete bağlı olarak korozyona uğradığı, beton dökülmelerinin oluştuğu, kolonlarda hem deprem hem de fiziki şartlardan kaynaklı önemli yapısal hasar bulunduğu tespit edilmiş ve binaların tahliyesine karar verilmiştir.

İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ-CERRAHPAŞA

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi; Binalarda yapılan deprem ön hasar tespitleri neticesinde; 26.09.2019 tarihinde meydana gelen depremden dolayı; Çocuk Acil binasının az hasarlı, diğer 13 binada ise yapısal bir hasar olmadığı tespit edilmiştir.

Kardiyoloji Enstitüsü (Haseki) Mikrobiyoloji Laboratuvarı, Sağlık Bilimleri Fakültesi (Bakırköy) binaları, Veteriner Fakültesi (Avcılar) binasının az hasarlı olduğu tespit edilmiştir.

Binaların yapım yılı ve kullanım amacı dikkate alınarak yapılacak performans analizleri neticesine göre hareket edilmesi gerektiği bildirilmiştir. Yapılan çalışmalarda hasar tespit durumuna göre binalarda sunulan eğitim ve sağlık hizmetlerinin devamına ilişkin karar, her iki üniversitemizin rektörlüklerince verilecektir.

Kaynak: DHA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 21 yorum
Taksim'de Çürük AKM yıkılıp Yeniden yapılacağı zaman; "AVM yapılacak" deyip Ortalığı yakıp yıkanlar nerde!!! ? nerde olacak.. AVM lerde Gezerken giyecekleri_giydirecekleri Tanga'nın rengine karar vermekle meşguller şu sıra
@kulyutmazzz Sanane milletin tangasından donundan
Işin gücün provokatörluk yapmak.. gündem saptırmak..99 depreminden bu yana 20 yıl geçmiş..Devleti , IBB yi yönetenler bugüne kadar ne yapmış ! anlatsana.
10 senedir bir akm yapilamadi nedense???
deniz kumundan bina mı olur hangi diplomasiz müteahhit bu?
99 depreminden bu yana 20 yıl geçmiş.. adama sormazlar mı, milyarlarca dolarlık Deprem Vergisini ne için topladiniz, nereye harcadınız..
@mert_1990_siein Beleş denizden doldur, aslında bir şey olmaz ama bizimkiler cahildir ha
Yarışmacı Arkadaşlar a başarılar dilerim
@erdem_han_1991 Yarışmaya newyork tan katılıyorum herkese başarılar
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler