Son dakika! Metin Akpınar ve Müjdat Gezen hakkında yeni gelişme

Sanatçı Metin Akpınar ve Müjdat Gezen, bir televizyon programında söyledikleri sözler nedeniyle polis eşliğinde adliyeye götürüldü. Metin Akpınar ve Müjdat Gezen, savcılıktaki ifadelerinde 'Sözlerimiz mizah ve eleştiri kapsamındaydı, ifadelerimiz çarpıtıldı. Suçlamaları kabul etmiyoruz' dedi. Akpınar ve Gezen adli kontrol talebiyle mahkemeye sevk edildi. İki isim daha sonra, yurt dışı çıkış yasağı ve adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

"Halk Tv'de yayınlanan 'Halk Arenası' programında yaptıkları açıklamalar nedeniyle sanatçılar Metin Akpınar ve Müjdat Gezen hakkında soruşturma başlatıldı.

Metin Akpınar'ın Kadıköy'deki evine sabah saatlerinde polis ekibi geldi. Polislerin içeriye girmesini ardından Akpınar tek başına dışarıya çıktı. Metin Akpınar, "Savcı bey çağırdı. İfade vermeye gidiyoruz" dedi. Metin Akpınar, sivil aracına bindi. Akpınar, polis aracıyla Anadolu Adalet Sarayı'na götürüldü. Akpınar adliye bahçesinde basın mensuplarının kendisine sorduğu 'Bunu bekliyor muydunuz?' sorusuna, "Tabiİ ki." diye cevap verdi. "Evden hastaneye mi yoksa direkt buraya mı getirildiniz?" sorusuna ise "Hayır, buraya geldim." dedi.

Hakkında başlatılan soruşturma kapsamında ifadeye çağrılan Müjdat Gezen de, Anadolu Adalet Sarayı'na götürüldü. Gezen'in Kadıköy'deki evine sabah saatlerinde polis geldi.

AKPINAR VE GEZEN MAHKEMEYE SEVK EDİLDİ

Metin Akpınar ve Müjdat Gezen, savcılıktaki ifadelerinde "Sözlerimiz mizah ve eleştiri kapsamındaydı, ifadelerimiz çarpıtıldı. Suçlamaları kabul etmiyoruz" dedi. Savcı, Metin Akpınar ve Müjdat Gezen'i ifadelerinin ardından serbest bıraktı. Ancak savcı, Akpınar ve Gezen'in "adli kontrol" hükümleri uygulamasına tabi tutulmaları istemiyle mahkemeye sevk etti.

ADLİ KONTROL ŞARTIYLA SERBEST BIRAKILDILAR

Mahkeme Metin Akpınar ve Müjdat Gezen'i adli kontrol şartıyla serbest bıraktı. Yurt dışı çıkış yasağı verilen İki isim haftada bir karakola giderek imza atacak.

Müjdat Gezen, adliye çıkışında kısa bir açıklama yaptı:

"Hakareti yapan cumhurbaşkanı, hakaretten yargılanan Müjdat Gezen. Adli sistem değişmiş hayırlı uğurlu olsun."

ADLİYEYE GÖTÜRÜLEN MÜJDAT GEZEN'DEN AÇIKLAMA

Adliyeye götürülürken konuşan Müjdat Gezen "Savcıya gidiyorum. İfade vereceğim. Benim söylediğim şey belli. Biraz sonra savcılıkta da söyleyeceğim. Yalnız Recep Tayyip Erdoğan'a değil hiç kimseye, benim vatanseverliğimi yargılama hakkı vermiyorum" demişti.

Adliyede Gezen'i avukatı Celal Ülgen karşıladı. Müjdat Gezen'e adliyeye girişinde gazetecilerin "Gözaltına alınmayı bekliyor muydunuz?" sorusu üzerine, avukatı Ülgen araya girerek, "Gözaltı yok." dedi. Gezen, basın mensuplarının "Soruşturmayı bekliyor muydunuz? sorusuna "Bir şey çıkmaz bundan" yanıtını verdi.

"YÖNTEM GARİP"

Müjdat Gezen'in avukatı Celal Ülgen, Twitter'dan yaptığı açıklamada ise, "Şu anda Metin Akpınar ifadeye girdi biz Müjdat Gezen ile bekliyoruz. Yöntem garip. Basın suçları değil örgütlü suçlar bürosundayız." ifadelerini kullandı.

"ÇEKME SAÇLARIM İYİ GÖRÜNMÜYOR"

Müjdat Gezen adliye koridorunda "Çekme saçlarım iyi görünmüyor" esprisi ile güldürdü.

Başsavcılıktan soruşturmaya ilişkin yapılan dün yapılan açıklamada şöyle denilmişti:

"Bazı basın organları ile sosyal medya hesaplarında Uğur Dündar tarafından sunulan Halk Arenası adlı programın 21.12.2018 tarihli bölümüne katılan Müjdat Gezen ve Metin Akpınar’ın Türkiye Cumhuriyeti Devleti Cumhurbaşkanını hedef alarak hakaret içerikli sözler söyleyip darbe ve ölüm tehdidinde bulundukları yönünde haberler yer aldığının tespiti üzerine 5271 sayılı Ceza Muhakemesi Kanunu’nun 160. maddesi uyarınca işin aslını araştırmak ve sorumlular hakkında yasal gereğine tevessül etmek amacıyla 22.12.2018 tarihinde soruşturma başlatılmış ve her iki şüpheli savunmaları alınmak üzere Cumhuriyet Başsavcılığımıza davet edilmiş olup, keyfiyet tüm basın/yayın kuruluşları ile kamuoyuna saygıyla duyurulur."

Başsavcılık'tan bugün ise şu açıklama yapıldı:

İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı, mahkemeden adli kontrol hükümleri uygulanarak serbest bırakılan Sanatçılar Müjdat Gezen ve Metin Akpınar'la ilgili yürütülen soruşturma kapsamında bugün de yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, Müjdat Gezen'in "Cumhurbaşkanına Hakaret" suçundan, Metin Akpınar ise "Halkı T.C. Hükümetine Karşı Silahlı İsyana Tahrik" ve "Cumhurbaşkanına Hakaret" suçlarından adli kontrol talebiyle mahkemeye sevk edildiği belirtilerek, "Her iki şüpheli hakkında "yurt dışına çıkışı yasaklanmak" ve "Haftada bir gün karakola imza vermek" suretiyle adli kontrol kararı verilmiştir" denildi.

AVUKATLARIN İLK AÇIKLAMALARI

METİN AKPINAR'IN AVUKATI:

Sanatçı Metin Akpınar’ın avukatlarınca yapılan açıklamada, “Programda konuşulan konular, bazı medya organlarınca kamuoyuna farklı şekilde yansıtılmış ve sanki Cumhurbaşkanı hedef alınmış gibi bir algı yaratılmak istenmiş, bu vesileyle de konunun hem kamuoyuna hem de Cumhurbaşkanı’na yanlış aksettirilmesine neden olunmuştur” denildi.

Metin Akpınar’ın avukatları Atilla Hekimoğlu, Burçin Hekimoğlu ve İrem Hekimoğlu tarafından müvekkilleri hakkında başlatılan soruşturma üzerine yazılı açıklama yapıldı.
Açıklamada, sanatçı Metin Akpınar’ın 21 Aralık’ta konuk olduğu Halk TV’de yayınlanan “Halk Arenası” programında konuşulan konuların çok yanlış anlaşıldığı ve birtakım üzücü, hatalı çıkarımlar yapıldığı aktarılarak, şunlar kaydedildi: “Programda konuşulan konular, özellikle bazı medya organlarınca kamuoyuna farklı şekilde yansıtılmış ve sanki Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı hedef alınmış gibi bir algı yaratılmak istenmiş bu vesileyle de konunun hem kamuoyuna hem de Cumhurbaşkanı’na yanlış aksettirilmesine neden olunmuştur. Konunun, kamuoyunca, olduğundan farklı anlaşılmaması arzusunu taşımakla beraber, toplumu gerçek dışı haberlerle yanlış yönlendiren söz konusu medya organları ve sorumluları hakkında da hukuki yollara başvurulacağını saygıyla duyururuz.”

MÜJDAT GEZEN'İN AVUKATI:

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın sanatçı Metin Akpınar ve Müjdat Gezen hakkında televizyon programında sarf ettikleri sözler nedeniyle soruşturma başlatmasının ardından, Müjdat Gezen'in avukatı Celal Ülgen’den konuyla ilgili açıklama geldi. Ülgen, “Siyasetçiler neden hoşgörülerini evde unuturlar anlamıyorum. Siyasetçileri anlıyorum ama savcılar neden bu kadar ivedi davranıyor bunu bir türlü anlamıyorum” ifadelerini kullandı.

Celal Ülgen şunları söyledi:

“Her önüne gelen savcı her önüne gelen düşünce açıklamasına “vay sen Cumhurbaşkanına hakaret ettin” diye dava açarsa rejimin adı değişir. Her şey kış olur. Ağaçlar yapraklarını döker, Kuşlar ötüşünü unutur. İfade/düşünce hürriyeti, insanın özgürce fikirler edinebilme, edindiği fikir ve kanaatlerinden dolayı kınanmama, bunları meşru yöntemlerle dışa vurabilme olanak ve özgürlüğüdür. Kimse bu özgürlükleri kullanırken lafı çarpıtılarak ya da niyet okuyuculuğu yapılarak suçlanamaz. Siyasetçiler neden hoşgörülerini evde unuturlar anlamıyorum. Siyasetçileri anlıyorum ama savcılar neden bu kadar ivedi davranıyor bunu bir türlü anlamıyorum.”

Kaynak: DHA/İHA/AA

Metin Akpınar ve Müjdat Gezen ifade verdi

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 246 yorum
Demokrasi olmadığında herkez birgün her acıyı tadabilir! işte bunu demek istemişti Büyük usta Metin Akpınar. Ve korktular... Korkun, korkun, korkun...
Korkutarak yönetmek acizliktir
Dün devlet başkanını asıyorlardı bugün ne haldeler.
ZAMANINDA CAMİLER KADAR OKUL YAPSAYDIK BU HALLERE DÜŞMEZDİK YAZIK!
@cobanisa YAKINDA SARI YELEĞİ GİYECEĞİZ.KRAL ÇIPLAK
@cobanisa korkan atm ye makarna almaya markete koşandır
@berkuygurc Evet metriste sarı yelek var.. Palyaçoluğu bırakın..yeleğinizi polisten önce vatandaş çıkarır..15 temmuzu unutma..bu memleketi fransa ile karıştıranın aklıda,hayatıda karışır..
@kemal_1979_ubckb CAMİYLE NE ALAKASI METİN AKPINAR CAMİDE YETİŞTİ.
@osaka69 pek camıye benzemıyor kiliseye daha yakın gibi
@cobanisa sarı yelek değilde sarı eteği giydiririz buyrun
@cobanisa sarı torbaların icine girmeyinde
benim davam 2 yıl sonuçlanmazken RTE nin iki lafı ile savcı pazar mesaisi yapıyor
Modern padişahlık.
@blood0915 işte adaletsizlik burda ya :) güya demokrasi ülkesiyiz ama cumhurbaşkanı istediği zaman yargı yürütme yasama tek kalem oluyor. adalet işte :)
@blood0915 adama oyle koyarlar baksınlar bakalım koca ülkenin cumhurbaşkanını tehdit etmek nasıl oluyor
Adil yargılama bekliyor muyuz ? kesinlikle HAYIR..
@blood0915 RESİMİDİR NEDİR,ÜLKENİN İÇİNE EDİP BIRAKMIŞ.LAF EDENİN TEPESİNE BİNİYOR.ŞEY KORKUŞU BAŞA BELA.KRAL ÇIPLAK
@blood0915 o kadar beynin var Nöbetçi hakimlik savcılık olduğunu bil
@m.camsari seninde beyni bu kadar bu gün pazartesi nöbetçi savcı tatillerde devreye giriyor kış uykusundamısın
@r.etkar EVET BENİM BAŞKANIMA LAF SÖYLİYENİ VATANA İHANETTEN ASMALI
@berkuygurc kafanız o kadar basar sadece, eleştir ama asma kesme işleri eskidendi, şimdi eleştiri ardına sığınamazsınız artık, boyundan büyük işlere kalkanın sonu budur...Aha mesela Erdoğan ekonomiyi batırdı, Erdoğan dış politikada başarızız, Erdoğan da karizma yok diyorum, benide aldırsın hadi, aldıramaz çünkü benimki eleştiri, anladın mı beyinsiz...
@blood0915 MAAŞALLAH DE, NAZAR DEĞECEK.
insanın başına ne gelirse ya elinden ya dilindendir...
@gurkanozselcuk balyoz ergenekon diye once atatürkçüleri iceri attiniz. Simdi danisikli fetö kumpasiyla arada muhalifleride aliyorsunuz. Bunun sonu belli. Bu iş sonunda size dönecek yuzde yuz eminim.
@gurkanozselcuk elden ve dilden anlamayıanın kabahati yokmu yani
@klauseallofs katılıyorum kardeş o gün dünyanın en mutlu insanı ben olacam çünkü okadar bariz bir şekilde kendileri ifşa ediyorlar ki o gün geldiginde biz o insanları bilecez
@gurkanozselcuk seninde hem elinden hem dilinden gelmiş belli
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler