Son dakika: Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk duyurdu! Okullar 31 Ağustos'ta uzaktan eğitimle açılacak

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın başkanlık ettiği Koronavirüs Bilim Kurulu "eğitim" gündemiyle bir araya gelen toplantı sona erdi. Bilim Kurulu toplantısı sonrası Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, okulların 31 Ağustos'ta uzaktan eğitimle açılacağını ve 21 Eylül'de Bilim Kurulu tarafından tavsiye edilen sınıflarda, aşamalı ve seyreltilmiş şekilde yüz yüze eğitime başlanacağını duyurdu.

Son dakika haberine göre okullar 31 Ağustos'ta uzaktan eğitimle açılacak. Koronavirüs Bilim Kurulu, 2020- 2021 Eğitim Öğretim Yılı için toplandı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu'nun tavsiye kararının yüz yüze eğitimin en az 1 ay ertelenmesi olduğunu açıkladı. Bu açıklamadan hemen sonra Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk kameralar karşısına geçti ve alınan kararları açıkladı.

BAKAN SELÇUK KARARI AÇIKLADI: YÜZ YÜZE EĞİTİM ERTELENDİ

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, okullarla ilgili alınan son kararı açıkladı. Selçuk, "Bilim kurulunun tavsiye kararı neticesinde 2020-2021 eğitim yılına başlıyoruz.Buna göre 31 Ağustos 2020 tarihinde okulları uzaktan eğitimle açıyoruz." dedi.

Eğitimcilerin sınıflarındaki her bir öğrencinin gözünün içine bakıp derse öyle başladığını ifade eden Bakan Selçuk, bunun böyle devam etmesi ve okulların yüz yüze eğitimle açılabilmesi için herkesi sorumlu olmaya davet ederek, "okulları birlikte açacağız" dediklerini ve bu sorumluluğu paylaşmak istediklerini belirtti.

Bu süreçte Bakanlık olarak okulların sağlık ve güvenle açılabilmesi için sınıfların sosyal mesafeye göre ayarlanması, dezenfektan, maske tedariği, fiziki ve sosyal yeterlilikler hususunda tüm detayları çalıştıklarını, hazırlıkları ve standartları da tamamladıklarını anlatan Selçuk, uzun süreden beri Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kuruluyla Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliğinde yaptıkları görüşmeler neticesinde 2020-2021 Eğitim-Öğretim yılına nasıl başlanacağıyla ilgili kararları olgunlaştırdıklarını söyledi.

Bilim Kurulunun tavsiye kararları neticesinde aşamalı ve seyreltilmiş bir modelle 2020-2021 Eğitim-Öğretim yılına başlanacağını ifade eden Ziya Selçuk, şöyle konuştu:

"Buna göre 31 Ağustos 2020 tarihinde okulları uzaktan eğitimle açıyoruz ve öğretim yılımıza da bu şekilde başlamış oluyoruz. 21 Eylül'de Bilim Kurulu tarafından tavsiye edilen sınıflarda aşamalı ve seyreltilmiş şekilde yüz yüze eğitimin de başlamasına karar vermiş bulunuyoruz. Dileyen özel okullar tabii ki 17 Ağustos Pazartesi gününden itibaren uzaktan eğitim araçlarıyla eğitim faaliyetlerine başlayabilecek. Yüz yüze eğitim alamayan öğrenciler eğitimlerine uzaktan eğitim araçlarıyla devam edecekler. Uzaktan eğitim araçları, kendi kademelerine uygun içerikler çerçevesinde EBA televizyon kanalları, kendi öğretmenleriyle yaptıkları canlı dersler ve bu derslerin devamında EBA internetin içeriğindeki bir takım konulardan da oluşuyor."

Hazırlanan destek materyalleriyle öğrencilerin yanında olmaya devam edeceklerini dile getiren Selçuk, okullar açıldığında öğrencilere, öğretmenlere, okulların destek personeline, servis sürücülerine varana kadar okullarla ilgili herkesin sağlık durumunun HES kodları marifetiyle takip altında olacağını bildirdi.

Bakan Selçuk, ailesinde ya da yakın çevresinde virüs tanısı konulmuş kişilerin bu sistem sayesinde tespit edileceğini ve gerekli önlemlerin alınacağını vurguladı.

Servislerde, okul bahçesine, binasına girişte, ders başlayana kadar maske ve benzeri hususlardaki standartların daha önce hazırlanan kontrol kılavuzu çerçevesinde belirlendiğini anımsatan Selçuk, bu kapsamda hem öğrenciler, hem öğretmenler hem de veliler için bir takım rehberler hazırlandığını kaydetti.

Ziya Selçuk, teneffüslerde ve benzeri durumlara ilişkin standartların da bu kılavuzlarda yer aldığını ve zamanı geldiğinde ayrıntılı biçimde bunları açıklayacaklarını anlattı.

Maske tedarikinin Bakanlık tarafından da sağlanacağını, okulların hijyen standartlarını geliştirmek üzere çeşitli kurumlarla çalışmaları devam ettirdiklerini aktaran Selçuk, bu standartların denetimi için 2 bin denetmenin şu anda sahada ve okullarda olduklarını ve her bir okulun standardını gözden geçirdiklerini ifade etti.

Okulun ilk haftasında da özel bir uyum programı ortaya koyacaklarına işaret eden Bakan Selçuk, "Yani öğretmenlerle ilgili daha önce bir çalışmamız olacak ama çocuklarımız için de 1 hafta boyunca uyum çalışmaları konusunda açıklamalarımız devam edecek." diye konuştu.

"PERSONEL SAYISINDA ARTIŞA GİDİLDİ"

Okulların hijyenini sağlamak için temizlik ve güvenlik personeli alımının da süratle devam ettiğine dikkati çeken Selçuk, salgın şartları nedeniyle bu personelin sayısında artışa gidildiğine değindi.

Okullarla ilgili bütün ihtiyaç kalemlerinin tek tek çıkarıldığını ve il, ilçe, okul düzeyinde nelere ihtiyaç olduğunun somut şekilde ortaya konulduğunu anlatan Ziya Selçuk, buna uygun şekilde okullara mali destek vermek ve diğer teknik destekleri sağlamak için de gereken planlamaları yaptıklarını, bu hafta içinde il müdürleriyle de bir toplantı yapacaklarını açıkladı.

Her bir ili kendi durumunu dikkate alarak tek tek incelediklerini anlatan Selçuk, kısa zaman içerisinde öncelikli okullardan başlamak üzere bu desteklerin ulaştırılacağını hatırlattı.

Bakanlık bürokratlarının çeşitli ilerde gruplar halinde risk analizlerine katılacaklarını ve o illerdeki çalışmaları takip etme imkanı bulacaklarını ifade eden Bakan Selçuk, bu çalışmalarla yol haritasını ortaya koymayı planladıklarını kaydetti.

Bakanlık olarak tüm süreç boyunca sahada ve okullarda olacaklarını belirten Selçuk, "Çocuklarımın ve öğretmenlerimizin 31 Ağustos itibarıyla başlayacak eğitim öğretim yılını şimdiden kutluyor, okullarımızda buluşmak ve yüz yüze eğitime de bir an önce başlamak temennisini iletmek istiyorum. Toplumun her bir bireyini salgınla mücadele kapsamında da sorumluluk almaya davet ediyorum." şeklinde konuştu.

"AYRINTILARIYLA PAYLAŞACAĞIZ"

Daha sonra soruları yanıtlayan Bakan Selçuk, hangi sınıfların aşamalı şekilde yüz yüze eğitime geçeceğine yönelik soru üzerine, Bilim Kurulunun 21 Eylül'den itibaren yüz yüze eğitimin başlaması konusunda tavsiyesi olduğunu belirtti.

Selçuk, "Hangi yaş gruplarında öncelikli olarak başlayacağı hususunu da yine bilim insanlarının tavsiyeleri doğrultusunda belirleyeceğiz. Zamanı geldiğinde bunu muhakkak suretle ayrıntılarıyla paylaşacağız." ifadesini kullandı.

Gelecek yıl sınava girecek öğrenciler için bir planlama yapılıp yapılmadığı sorusuna karşılık Ziya Selçuk, "Tabii ki. Bu sınava giren öğrencilerimizle ilgili olarak müfredat içeriği ve onlara yönelik olarak yapılacak destek çalışmaları konusunda planlamalar yapılıyor." dedi.

Selçuk, aşamalı ve seyreltilmiş eğitime yönelik bir başka soru üzerine, "Aşamalı ve seyreltilmiş derken, aslında belli sınıf düzeylerinin öncelikli olarak açılmasından ve derslerin ve konuların seyreltilmesi, yani tam olarak içeriğin tümüyle yüz yüze aynı saat ve süre içerisinde değil de belirli konuların belirli noktalarının özellikle ve öncelikle işlenmesini kastediyoruz. Peki seyreltilme sonucunda oluşabilecek açık nasıl giderilecek? Elbette uzaktan eğitimle, canlı dersler vasıtasıyla ve EBA televizyonları vasıtasıyla giderilecek." yanıtını verdi.

20200812_2_43862681_57381433_Web

BİLİM KURULU'NDAN TAVSİYE KARAR

Sağlık Bakanı Koca "Bilim Kurulu’nun gündeminde öne çıkan, önümüzdeki dönemde eğitim ve öğretim süreçlerinin hangi şartlarla yürütüleceği konusuydu. Bu konudaki öneri, yüz yüze eğitimin, en az önümüzdeki bir ay boyunca başlatılmaması, gerekirse online eğitim yapılması, yüz yüze eğitime kademeli olarak geçilmesi yönündedir. Bu görüş ve öneriyi Milli Eğitim Bakanlığımız ile paylaştık. Konuyla ilgili planlarını Sayın Bakanımız açıklayacaktır" açıklamasını yaptı.


YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 94 yorum
Yatırın öğretmenleri. Az yattılar biraz daha yatsınlar. Devletten bedava maaş ooohhh ne güzel.
hayırdır öğretmen olamadinmi demekki hak etmemişsin kardeş
Virüs kol geziyor biz çoluğumuzu çocuğumuzu düşünüyoruz sen ve senin gibilerin mantığına bak. 'Yatırın öğretmenleri'ymiş.
kardeşim keyiflerinden mi yapıyorlar?
@omer_koc_j5 sende az daha okuyup öğretmen olsaydın madem. amele
Eğitim fakültesi hemen şurada. Git oku kardeşim. Sen çocuğunu yolladın da öğretmen mi bulamadın acaba!?
öğretmenler mi istiyor bu durumu gerizekalı velet
sen de oku öğretmen ol bol bol yat
Senin kafanda olanlar yüzünden böyleyiz
@omer_koc_j5 Eskiden, öğretmenlere gizli bir sempati beslerdim. İyi kötü ders veriyor, entelektüel gibilerden. Son günlerde bir iki tanesi ile başlayan anlayış eksikliği ve bencilliği görünce midem bulandı. Edep yoksunu bir öğretmen neler saydı bana. Ben de altta kalmadım, münasip cevabı verdim elbette. Ancak, çok cahil, çok kendimci olanları var. O kadar benciller ki bencillikleri ile anlamadıkları bir programı dahi kapattırmak isteyebiliyor, sırf başkalarının ayağı kaysın rakip çıkmasın diye de bu tezlerini desteklemekten geri durmuyorlar. Anladım ki, önce erdem ve insaniyet gelirmiş.
Kafan yetmedi egitim fakültesine sanirim. Biraz daha veli uğraşsın çocuğuyla bizler 30 40 öğrenciyle uğraşıyoruz senin manyığındakiler azalır belki :)
Sayın bakan bu kafa ile daha çok ertelersiniz. Siz bayramı hiç bir şey yok muş gibi serbest bırakın 350 bin kişiyi camilerde toplayın sonra böyle tv de hikaye anlatırsın Yazıklar olsun
tatilciler bu konuda gunahsiz dimi?hep camii cemaati suçlu. o 350 bin kişi seni 350 bin kere......
Gezmelere denize gidince pandemi yok ama iş okullara gelince pandemi var bu çocuklar uzaktan eğitimi nasıl alacak 4 sınıfa giden çocuğum var ve eğitim almasını istiyorum çocuk öğrendiklerini de unutmaya başladı madem öyle tatil bölgelerini de yasaklayın
güzel kardeşim benim burdaki amacım siyaset yapmak değil' lakin dert ALLAH tan geldi derman yine ALLAH tan gelecek.Bu covid belası doğanın denge lütfu ölüm olmasaydı dünyanın dengesini hayalini bile düşünemiyorum tedbiri elden bırakılmayacak düşüncene milyon kez saygı duyuyorum.AMA şunu kafandan hiç silme yukarıda belirtttiğim gibi rabbimizden gelen bir bela olduğunu sakın unutma bu dünya alemine bir ihtar niteliği beni unutmayın UNUTMAYIN UNUTMAYIN ihtarı.
azıcık beyninle düşün diyeceğim ama görüyorum ki o da yok sende ve senin gibilerde şu ortamda nasıl olurda çocuğu illa okula göndereceğim diye düşünebilirsin tatile gidenleri devlet zorla göndermiyor ya dua edin ki sizin gibilerin cocuklarını sizin yerinize düşünen bir devlet var
@polat_ozkan_1976 imamlar için aynı yorumu yaptınız mı?
avm açıldı diye ne avmye gittim ne de tatilde denize gittim. benim gibi hareket etmeyen duyarsız insanların yüzünden bi hastalık dahada artarak devam edecek.peki o denize giden avmye giden çocuklarla benim çocuğum farklı . neden aynı sınıfa girip risk alalım. onun için herkesi aynı kefeye koymayın. ne tatile ne avm ye gittim
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler