Son dakika! Milli Savunma Bakanlığı’ndan 2019 Nobel Edebiyat Ödülü’nün Peter Handke’ye verilmesine sert tepki

Milli Savunma Bakanlığı’ndan yapılan son dakika açıklamasında, "2019 Nobel Edebiyat Ödülü’nün Bosna soykırımının canisi, masum Boşnak kardeşlerimizin katili, Miloseviç’in en büyük destekçisi ve soykırımın inkârcısı Peter Handke’ye verilmesini en sert şekilde kınıyoruz." denildi.

Son dakika! Milli Savunma Bakanlığı’ndan 2019 Nobel Edebiyat Ödülü’nün Peter Handke’ye verilmesine sert tepki

Milli Savunma Bakanlığı, 2019 Nobel Edebiyat Ödülü'nün Peter Handke'ye verilmesini kınadı.

"BU TARİHİ HATADAN BİR AN ÖNCE DÖNÜLMESİNİ BEKLİYORUZ"

Milli Savunma Bakanlığı'nın Twitter hesabından yapılan paylaşımda şunlar kaydedildi:

"2019 Nobel Edebiyat Ödülü'nün Bosna soykırımının canisi, masum Boşnak kardeşlerimizin katili, Miloseviç'in en büyük destekçisi ve soykırımın inkarcısı Peter Handke'ye verilmesini en sert şekilde kınıyoruz. Vicdan sahibi her insanı derinden yaralayacak, Nobel ödüllerini bir kez daha tartışmalı hale getirecek bu tarihi hatadan bir an önce dönülmesini bekliyoruz."

KALIN DA TEPKİ GÖSTERMİŞTİ

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Nobel Edebiyat Ödülü'nün Srebrenitsa soykırımını inkar eden ve Sırp savaş suçlularını savunan Avusturyalı yazar Peter Handke'ye verilmesi kararının geri çekilmesi çağrısı yaptı.

Kalın, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda 2019 Nobel Edebiyat Ödülü'nün, eski Sırp lider Slobodan Miloseviç'i destekleyen ve Bosna soykırımını inkar eden Peter Handke'ye Pazartesi günü verileceğini hatırlattı. Kalın, "Bu akıl dışı ve utanç verici karardan geri dönülmelidir. NobelPrize vicdanı olmayan birine nasıl ödül verebilir? Yeni soykırımları özendirmek için mi?" ifadelerini kullandı.

peterhandke
Peter Handke

PETER HANDKE NE DEMİŞTİ?

Nobel Edebiyat Ödülü'ne layık görülen Avusturyalı yazar Peter Handke, 10 Ekim'de Nobel Edebiyat Ödülü'nü aldığı açıklanan Handke, ödülünü almak üzere geldiği İsveç'in başkenti Stockholm'deki Kraliyet Akademisi'nde basın mensuplarının sorularını cevaplamış, soykırımı onaylayan ifadelerini yinelemişti.

Yugoslav Savaşı sırasında Srebrenitsa'da gerçekleşen Boşnak soykırımını inkar ettiği ve Sırp savaş suçlularını savunduğu yönündeki sorulara sinirlenen Handke, "Son 8-9 haftada okuyuculardan birçok harika mektup aldım. Bunlardan biri isimsiz bir mektuptu ve üzerinde bir tür dışkı kalıntısı olan tuvalet kağıdı içeriyordu. Bu tür sorular soran gazetecilere boş sorularınız için isimsiz gönderilen dışkılı tuvalet kağıdını tercih ettiğimi söylemek istiyorum" ifadesini kullandı.

Stockholm'de yapılacak protestolardan korkmadığını söyleyen Handke, "4 yıl önce Ibsen Ödülü'nü almak için Oslo'ya gittim ve orada da birçok protesto yapıldı. Bana 'Faşist, faşist' dediler. Göstericilerle konuşmak için durdum ama onlar benimle konuşmak istemedi" dedi.

İKİ NOBEL KOMİTESİ ÜYESİ İSTİFA ETMİŞTİ

İsveç devlet televizyonu STV'nin haberine nobel ödüllerinin sahiplerini belirleyen İsveç Kraliyet Akademisi Nobel Komitesi'nin üyesi Gun-Britt Sundström, 2019 Edebiyat Ödülü'nün Handke'ye verilmesine tepki olarak üyelikten istifa etmişti.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 8 yorum
he tamam kınadın herşey çabucak değiştiriliecek merak etme sen..ne zaman ‘biz ancak kınama’ modundan çıkacağız merak ediyorum
Bu saygısız müslüman ve TÜRKIYE düşmanları yakın FETO ya sonrada PKK ya ödül verirlerse şaşırmayın işte o zaman CHP kına yakacak biryerlerine..
cehalet almos basini gidiyor.CHP demi teroristleri davulla zurnayla karsilayan??? az akilli olun mevzu bahis vatansa gerisi teferruattir! birlik ve beraberligin rengi partisi irki olmaz.boluculuk yaparak kime hizmet ettiginizi bi anlayin artik.
Bazı insanları anlayamıyorum Kınamayacakta sırf bu sebpten savaşacak mı anlamadım ki ben? Neyse Nobel dediğiniz ödülün edebiyat klasmanının jürisinde akıl fakiri insanlar var zaten hatırlarsanız Orhan Pamuk'a da ödül vermişti aynı akıl fakiri insanlar hiç şaşırmadım. Tarih bu zavallıları realist romanın kötü karakterleri olarak yazıyor zaten er yada geç belalarını bulurlar.
doğruya doğru
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler