Son dakika: Salih Mirzabeyoğlu hayatını kaybetti

Kamuoyunda "Salih Mirzabeyoğlu" olarak tanınan ve 7 Mayıs'ta beyin ölümü gerçekleşen Salih İzzet Erdiş, 68 yaşında hayatını kaybetti.

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, geçirdiği beyin kanamasının ardından tedavi edildiği Yalova Devlet Hastanesi'nde 7 Mayıs'ta beyin ölümü gerçekleşen, daha sonra İstanbul'daki Dr. Siyami Ersek Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne nakledilen Erdiş'in, yaşam destek ünitesine bağlı süren organ fonksiyonları da durdu.

İBDA/C davasından hükümlüyken talebi üzerine yeniden yargılanmasına karar verilerek tahliye edilen Salih İzzet Erdiş, "her türlü kuşkudan uzak, hukuka uygun kesin ve inandırıcı delil elde edilemediği"nden beraat etmişti.

5afc04b90490c924a0cff924

SALİH MİRZABEYOĞLU KİMDİR?

Salih Mirzabeyoğlu ya da gerçek adıyla Salih İzzet Erdiş (10 Mayıs 1950, Erzincan), İslami Büyük Doğu Akıncıları Cephesi (İBDA/C) örgütünün başı olmakla suçlanıp ömür boyu hapse mahkûm olan 22 Temmuz 2014’te yeniden yargılama talebi kabul edilerek tahliye olmuştur.İlk okulu Eskişehir’de Fatih İlkokulu’nda (1962), orta okulu Mehmetçik Ortaokulu’nda (1965) tamamladı (1968). Yazı ve şiirleri lise yıllarında Babıali’de Sabah gazetesinde yayımlanmaya başladı (1965).

Salih Mirzabeyoğlu Erzincan’da dünyaya geldi. İlköğretim, ortaokul ve liseyi Eskişehir’de tamamladı. 15 yaşında Necip Fazıl Kısakürek ile karşılaştı ve Nakşibendi tarikâtına katıldı.Mirzabeyoğlu’nun ismi 1970’lerde duyulmaya başlandı. İslami gençlik hareketlerinden biri olan Akıncılar’ın kurucusuydu. Gençliğinden itibaren Milli Görüş gömleğini üstüne giymişti. Salih Mirzabeyoğlu’nun genç yaşına rağmen sözüne itibar ediliyordu. Konferanslar veriyor, çevresinde İslam’a gönül veren dinamik gençler toplanıyordu.

1970'lerin ikinci yarısında kurulan Akıncılar Derneği'nin kurucuları arasındaydı. Derneğin politikalarının savunulduğu Gölge ve Akıncı Güç gibi dergileri çıkarttı. Necip Fazıl Kısakürek onun kaleminden çok etkilenmiş, “Benim 40 senedir aradığım ses buydu” demişti.

1975’te Gölge dergisini çıkarttı ve ilk defa Mirzabeyoğlu soyadını orada kullandı. 12 Eylül 1980 askeri darbesi ile sağ kesimden en çok etkilenen isim oldu. Diğer siyasi suçlular gibi askeriye tarafından hakkında tutuklama kararı çıkartıldı ama bu süreçte tutuklanamadı. 1984 yılından itibaren yazı hayatına ve Büyük Doğu – İBDA hareketine ağırlık verdi.

1991 yılında Amerika’nın Irak’a saldırmasıyla oluşan dönemin siyasi atmosferi içerisinde tutuklandı. 28 Şubat askeri darbesiyle birlikte bir gün çocuğunu okula götürürken 1998'de gözaltına alındı. Hakkındaki suçlama sonrasında yasadışı İBDA-C örgütüne liderlik yaptığı gerekçesiyle tutuklandı. Savunmasında kendisini bir teorisyen olarak bıçak yapan birine benzetecekti. İsteyen et keser, isteyen o bıçağı başka amaçlarla kullanırdı.

2001 yılında idamla yargılandı, idam cezası kaldırılınca ömür boyu hapse çarptırıldı. Bolu F Tipi Cezaevinde cezasını tamamlamış ve 23 Temmuz 2014 tarihinde talebini kabule değer gören İstanbul 14'üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nin kararıyla tahliye edildi.

Okuyucu Yorumları 15 yorum
Bu adamın vebalini kimse ödeyemez yıllarca cezaevinde suçsuz yere adamın yıllarını çaldılar.Allah sonsuz rahmet eylesin mekânın cennet olsun
allah rahmet eylesin
Allah rahmet eylesin..hayatı cezaevlerinde çilelerle geçti.Beğenirsiniz beğenmezsiniz ama dava adamıydı..
adalet sistemi bakımından dünyada sonuncuyuz. adam boşuna boşuna yatmış.
mekanın cennet olsun amcamın oğlu .dürstün ölünceye kadar kimselere eyvallah etmedin.her zamn erkekliğini öne çıkartın.çünkü sen musa bege qeytinin torunusun.allah mekanını nurla örsün yolun açık olsun ey güzel insan.
ALLAH RAHMET EYLESİN ÜZÜLME BE MİRZABEY OĞLU GERÇEK ADALETİN KURULACAĞI MAHŞERDE BU ALÇAK CHP ZİHNİYETİYLE ORDA HEPİMİZ HESAPLAŞICAZ ONLAR ORAYA BELKİ İNANMIYOR AMA BİR CEHNNEM VAR .
bazıları yaşadıkları topluma ölerek hizmet ederler,bu da onlardan biri
Allah rahmet eylesin mekanı cennet olsun. bu adamın hakkı nasıl verilecek
Herkes için hukuk. Eğer gerçekten suçsuz yere yıllarını çaldılarsa bunun hesabını nasıl verecekler.
Allah rahmet eylesin.Mekanı cennet olsun.
ALLAH RAHMET EYLESİN MEKANI CENNET OLSUN
allah rahmet eylesin mekanı cennet olsun.. din düşmanı alçakların büyük zülmüne ugradı. allah ona zülüm edenleri kahretsin perişan etsin insallah..
laikliklik elden gidiyeeeah irtica geliyeaaah diye diye binlerce suçsuz insanı zindanlarda çürüttüler yazıklar olsun. Salih abiye Allah rahmet eylesin elbet kimsenin kimseye zerre hakkının geçmeyeceği mahkemei kübrada hakkını alacaktır
Allah rahmet eylesin.Ya baki entel baki .Ebedi alemde huzuru buldun insaall.Bu dünyadan birşey anlayan zaten yok
Şimdi hesap verme zamanı o kadar insan için
Diğer Haberler