Son dakika! Türk müteahhitlere Somali'de bombalı saldırı

Reuters'in son dakika olarak duyurduğu habere göre Somali'de Türk müteahhitlere yönelik bombalı saldırı düzenlendi. Sağlık Bakanı Koca saldırıda 6 Türk ve 9 Somali vatandaşı olmak üzere toplam 15 kişinin yaralandığını açıkladı. Korkunç saldırıya Dışişleri Bkaanlığı ve Milli Savunma Bakanlığı çok sert tepki gösterdi.

Son dakika! Türk müteahhitlere Somali'de bombalı saldırı

Mogadişu'da bombalı araçla düzenlenen saldırıda Türk inşaat şirketi çalışanları hedef alındı.

YEMEK SIRASINDA LOKANTAYA DALDI

Bombalı aracın Türk çalışanların yemek yediği lokantaya daldığı öğrenildi. Saldırıda 6 Türk ve 9 Somali vatandaşı olmak üzere toplam 15 kişi yaralandı.

SAĞLIK BAKANI'NDAN AÇIKLAMA

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Somali’deki terör saldırısında 6 Türk ve 9 Somali vatandaşı olmak üzere toplam 15 kişi yaralandı. Yaralıların tedavisi Mogadişu Recep Tayyip Erdoğan Eğitim Araştırma Hastanemizde yapılıyor. Vatandaşlarımızdan 2’sinin durumu ciddi, ameliyatları devam ediyor. Ayrıca 9 Somalili yaralıdan 4'ünün durumu da ağır. Büyükelçiliğimiz ile istişare halindeyiz, ambulans uçağımız ihtiyaç anında yola çıkmak üzere hazır. Bu hain saldırıyı kınıyor, yaralılarımıza geçmiş olsun diliyorum" ifadelerini kullandı.

ANKARA'DAN PEŞ PEŞE SERT TEPKİ

Korkunç saldırıyla ilgili Milli Savunma Bakanlığı ve Dışişleri Bakanlığı'ndan açıklama geldi.

MSB'den yapılan açıklamada "Somali’de masum sivilleri hedef alan ve 4’ü Türk vatandaşı olmak üzere 11 sivili yaralayan bombalı terör saldırısını en sert şekilde lanetliyor ve kınıyoruz. Türkiye, terör belasına karşı Somalili kardeşlerinin yanında olmaya devam edecektir." ifadeleri kullanıldı.

Dışişleri Bakanlığı ise yaptığı açıklamada "Somali’de bomba yüklü araçla gerçekleştirilen ve altı Türk vatandaşının yaralandığı terör saldırısını lanetliyoruz" ifadelerine yer verdi.

TİCARET BAKANI: YARALILARIN ÜLKEMİZE GETİRİLMESİ İÇİN ÇALIŞIYORUZ

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Somali'de düzenlenen saldırıda yaralananlara acil şifalar dileyerek yaralıların bir an evvel Türkiye'ye getirilmeleri için ilgili tüm kurumlarla çalıştıklarını bildirdi.

Pekcan, Twitter hesabından söz konusu saldırıya ilişkin paylaşımda bulundu.

Paylaşımında Somali’de proje yürütmekte olan Türk müteahhitlik firmasının şantiyesine düzenlenen saldırıda yaralanan işçilere ve firma yetkililerine acil şifalar dileyen Pekcan, "Yaralılarımızın bir an evvel ülkemize getirilmesi için ilgili tüm kurumlarımızla beraber çalışıyoruz." ifadesini kullandı.