Son dakika! Türkiye'den ABD'nin Suriye operasyonuna ilk tepki

Dışişleri Bakanlığı'ndan ABD, İngiltere ve Fransa'nın Suriye'ye düzenlediği operasyona ilişkin açıklama geldi. Son dakika habere göre, açıklamada "Türkiye, Suriye rejimine karşı ABD, İngiltere ve Fransa'nın düzenlediği operasyonu yerinde bir tepki olarak görmektedir" ifadesi kullanıldı. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Suriye'ye sınırlı operasyonla ilgili, " Suriye rejiminin cevapsız bırakılması düşünülemezdi." dedi. Bekir Bozdağ, "Saldırıda İncirlik üssü kullanılmadı" açıklamasını yaptı.

Dışişleri Bakanlığı, Rejim tarafından gerçekleştirildiği yönünde güçlü şüphe bulunan Duma saldırısı karşısında tüm insanlığın vicdanına tercüman olan bu operasyonu memnuniyetle karşılandığını açıkladı. Bakanlıktan yapılan açıklamada şöyle denildi:

"Türkiye, 7 Nisan günü Duma’da çok sayıda sivilin ölmesine yol açan kimyasal silah saldırısına mukabil ABD, İngiltere ve Fransa'nın bu sabaha karşı Suriye rejimine karşı düzenlediği operasyonu yerinde bir tepki olarak görmektedir. Rejim tarafından gerçekleştirildiği yönünde güçlü şüphe bulunan Duma saldırısı karşısında tüm insanlığın vicdanına tercüman olan bu operasyonu memnuniyetle karşılıyoruz.

Kimyasal silahlar dahil kitle imha silahlarıyla ayrım gözetmeksizin sivilleri hedef alan saldırılar insanlığa karşı suç teşkil etmektedir. Yedi yılı aşkın süredir gerek konvansiyonel, gerek kimyasal silahlarla kendi halkına zulmeden Suriye rejiminin insanlığa karşı suçlar ve savaş suçları alanındaki sicili sabittir. Uluslararası toplumun vicdanında bu konuda şüphe yoktur.

Türkiye, bu tür suçların cezasız kalmamasının ve hesap verilebilirliğin tesis edilmesinin benzer hadiselerin tekrarının önlenmesi açısından kritik önemi haiz olduğuna inanmaktadır. Bu tecrübe ışığında, başta BM Güvenlik Konseyi üyeleri olmak üzere tüm uluslararası toplumun kimyasal silah kullanımının cezasız bırakılmamasını sağlayacak ortak adımlar üzerinde uzlaşmaya varması elzemdir."

BEKİR BOZDAĞ: İNCİRLİK ÜSSÜ KULLANILMADI

Başbakan Yardımcısı Bozdağ ise "Türkiye, saldırı öncesi bilgilendirildi. Saldırıda İncirlik Üssü kullanılmadı" açıklamasını yaptı.

CUMHURBAŞKANI SÖZCÜSÜ KALIN: İNSANLIK SUÇUDUR

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Duma'daki kimyasal saldırının ardından Suriye rejimine karşı ABD, İngiltere ve Fransa'nın düzenlediği operasyona ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Kimyasal silahların kullanılmasının, uluslararası hukukun ihlali ve bir insanlık suçu olduğunu belirten Kalın, "7 Nisan günü Duma'da kimyasal saldırı gerçekleştirdiği anlaşılan Suriye rejiminin cevapsız bırakılması düşünülemezdi." değerlendirmesinde bulundu.

Kalın, bu menfur saldırının sorumlularının hesap vermesi gerektiğine dikkati çekerek, uluslararası topluma, gelecekte yaşanabilecek kimyasal saldırıların engellenmesi konusunda birlik olma çağrısında bulundu.

"ULUSLARARASI TOPLUMU DAVET EDİYORUZ"

Öte yandan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ısrarla ifade ettiği gibi kimyasal silahların oluşturduğu tehdidin, Suriye'de yüz binlerce insanın konvansiyonel silahlarla öldürüldüğü gerçeğini değiştirmediğine işaret eden Kalın, şunları kaydetti:

"Dolayısıyla yalnızca kimyasal silahların imhasına yönelik çabalar, bölgedeki istikrarsızlığı sonlandırmakta yetersiz kalacaktır. Amaç, Suriye'deki savaşı sonlandırmak olmalıdır. Konvansiyonel ve kimyasal silahlarla yapılan tüm katliamların engellenmesi, Suriye'de siyasi çözümün bir an önce sağlanmasına bağlıdır. Bu çerçevede uluslararası toplumu, kimyasal ve konvansiyonel tüm silahlarla gerçekleşen ölümleri sona erdirecek kapsamlı bir siyasi stratejiyi hayata geçirmeye davet ediyoruz."

"OPERASYON ÖNCESİ BİZE BİLGİ VERİLDİ"

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Mahir Ünal, katıldığı bir televizyon kanalında gündeme ilişkin soruları cevapladı. ABD, İngiltere ve Fransa'nın Suriye'ye düzenlediği operasyona ilişkin Ünal, "Türkiye bu noktada bölgede herhangi bir şey olduğunda bu olan şeyin çözüme katkısı nedir sorusunu soruyor. Çünkü biz hemen yanı başımızda 7 yıldan beri devam eden Suriye iç savaşında bir an önce çözüm, Suriye’nin barışı, istikrarı, toprak bütünlüğünden yanayız. Orada şeye dikkat etmek gerekiyor. Bu saldırı Suriye’ye karşı yapılmış bir saldırı değil. Bu saldırı rejime dönük bir saldırıdır. Özellikle kimyasal silah kullanımına dönük ilgili noktaların tespit edilen noktaların vurulmasına ilişkin bir saldırı. Burada Dışişleri Bakanlığının yaptığı açıklamada da altı çizilerek bunu ifade ettik. Rejimin daha önce defalarca kullandığı kimyasal silaha dönük uluslararası toplumun NATO’nun desteğiyle kimyasal silahlara dönük bir yaptırım şeklinde biz bu saldırıyı görüyoruz ve değerlendiriyoruz. Bu saldırının da çözüme katkısı ne olur ve Esed’in kendi halkına dönük kullandığı kimyasal silahın engellenmesi için ciddi bir uyarı olarak görüyoruz. Masum insanların öldürülmesinin kimyasal silahla ya da konvansiyonel silahlarla yapılmasını da bir ayrım olarak görmek yanlış. Yani insanlar ölürken insanların ölüm biçimi üzerinden bir tepki göstermek değil masum insanların katledilmesine dönük tepkisini Türkiye her zaman koydu. Bundan sonra da uluslararası toplumun bu konudaki hassasiyeti noktasında diplomatik çalışmalarını yürütüyor Türkiye" ifadelerini kullandı.

"BİZİMLE BU KONUDA BİR BİLGİ PAYLAŞIMI OLDU"

"Bu saldırıyı yapacaklarını Türkiye‘ye bilgi verdiler mi?" sorusu üzerine Ünal, "Zamanı dışında zaten son bir haftadır Doğu Guta’da Duma bölgesinde kimyasal silah kullanımından sonra böyle bir tepkinin gösterileceği hem İngiltere’nin hem Fransa’nın hem de Amerika’nın açıklamalarında görülüyordu. Bizimle bu konuda bir bilgi paylaşımı oldu" açıklamasında bulundu.

"KALICI OLMAK GİBİ BİR İSTEK İZLENİMİNİ BİZDE UYANDIRIYOR"

Ünal, konuşmasına şöyle devam etti:

"Bugün bu son hava saldırısına dönük Esed’in gitmesi için yapılmış bir saldırı mıdır diye baktığımızda, bu Esed’in gitmesini sağlayacak bir saldırı gibi gözükmüyor. Açıkçası saldırının bizim desteklediğimiz ve kimyasal silah kullanımına dönük bir tepki olmasının dışında aslında bu saldırının hemen yanı başında Amerika’nın Fransa’nın ve İngiltere’nin Suriye’de kalıcı olmak gibi bir isteğinin de olduğu izlenimini bizde uyandırıyor."

CHP LİDERİ KILIÇDAROĞLU: TÜRKİYE DİKKATLİ OLMALI!

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Suriye’ye yapılan operasyon ile ilgili "Türkiye çok dikkatli olmalı... Kimyasal silah kullanmak insanlık suçudur. Egemen güçler bölgeden elini çekmeli" yorumunda bulundu. Kılıçdaroğlu, ayrıca “sorunumuzu kendimiz çözecek kapasitedeyiz” dedi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 101 yorum
tayyip ne zaman gebereceksin dilini bi tarafına sok yeter bu ülkenin başını derde soktugun
nerde omurgali siyasetçi. Hem suriyede Rusya Iranla işbirliği diyeceksin hem de amerikandan ingilizden fransizdan adalet bekleyeceksin. Bunların kime hizmet ettiği ortada
Türk milleti bu haksız saldırıyı memnuniyetle karşılamayacaktır bundan emin olun.
geberdiği gün deve kesicem
siyasal islamcılar ellerini açmış dua ediyor abd suriye ye özgürlük getirsin diye. insanlığınız batsın reziller
ABD Libya ya, Irak ' a getirdiği özgürlüğü Suriye ye de getirecekmiş.. yazıklar olsun bu yalana inananlara..
ABD yalakaları yazıklar olsun.
böyle ikiyüzlü siyasetide ancak bunlar gibi ikiyüzlüler yapabilirdi ancak
Selam durum efendilerinize
Türkiye sert tepki gösterse bile bizi dinlemiceklerdi. O yüzden yapılacak en iyi açıklama olmuş.
Yazıklar olsun size . şu tutarsız siyasetiniz yüzünden bir tane dostumuz kalmadı , yanlız kaldık dünyada ...
müslümanların öldürülmesi için destek verin tebrikler, sırf bir inat yüzünden coğrafya kan içinde. esad gidince ne olacak merak ediyorum!
Ne mi olacak? Suriye parçalara ayrılacak. Sınırımıza kürt devleti kurulacak. Esed'e de bir kısım toprak verilip Rusya'nın da gönlü alınacak.
Taraf olmamayı ne zaman öğreneceğiz Yeni düşmanlarımız tekrardan Rusya ve İran
Bir tek bizden beklenirdi böyle bir tepki
iyi yapmış Abd
büyük abi yeni kankalarımız rusya ve iran kızmasın. bu nasıl dış politika ya. bir oyana bir buyana.
Yerinde bir tepki mi ! Bu saldırıyı kimler yaptıysa, kimler yapıyorsa, emin olunuz ki, kimyasal saldırıyı da aynı güçler yapmıştır yaptırmıştır..
Bir müslüman ülke Haçlıların saldırısına alkış tutuyor .
Katilsin abd bu dünyanın baş belasısın
eyyyyyyyyyyyyy abd eyyyyyyyy tramp diyen nerde sanırım şimdi yaşasın abd yaşasın tramp demekete
sende nereyi yalicagini sasirdin
vatandaşlıktan çımak en ıyısı
Kandil gecesi yapılanamı lanet okuyayım, yoksa dış işlerinin, TARAFINI SEÇEMEMEMİŞ TARAF oluşunamı küfür edeyim. Bilemedim. Net olun net.
yerinde bir tepki mi? yjne kıvrak olmaya başladık!
ne dönek bir siyasetimiz var)) turkiye ayni anda rusya ile amerikayi idare etmeyi planliyor ama pek işe yarayamacak gibi gözüküyor.
satılmış akp köpek bile sizden daha onurlu ve şereflidir siyonist uşakları siyasal islam islamın yok olması için var
müslüman ülkeyi vuran emperyalistlerin yanında yer alann sözde müslümanlar bayram etmekte allah belanızı versin bugün onlara yarın bize olmıyacağı ne malum o zamanda onların yanında yer alıp yurttaşlarınızamı silah çekeceksiniz eyyyyy yobaz mahluklar
HEMEN BİR TEPKİ BAKANLIĞI KURUN..
TEPKİMİZ ÇOK SERT OLMUŞ VALLA.
işin zor cennet ûlkem turkiyem seni iki ucu boklu değneği tutmaya mecbur bırakanları tarihte ,Allah ta affetmeyerek.Yok öyle ikidebir aldanmışız naraları.Büyük önder boşuna dememiş yurtta sulh cihanda sulh diye.
ABD-BOP eşbaşkanı ve şürekası başka ne diyebilir ki. Allah gerçekten müslüman olanları müslüman görünenlerden ve yoldaşlarından korusun..
dünyanın 3 büyük sömürge devletleri cıkar için anası satar abd-fransa-inğiltere bu niyetle vurmadıkları ülke kalmadı yakında sıra bize gelecek siz desdekleyin bakalım.
Müslüman katilleri Müslümanları öldürüyor ve bizimkiler operasyonu desteklediğini belirtiyor, aynı kişiler abd nin ırak işgalinde abd askerlerine dua etmişti. Rabbim size cehennemi müjdeliyor...
adamlara yazık ne hallere geldiler ve ne yazık ki bir Mustafa Kemalleri yok ülkeyi aziz şehitleri ile kurtarabilecek.
Abd reza davası..Açıklanan isimler...Çok can sıkıyor..Şimdi böyle destek açıklaması yapılmazsa o zaman bazı büyüüük isimlerde telaffuz edilebilir değil mi? Aşağı tükürsem sakal yukarı tükürsem bıyık meselesi
tepkiye bak, yalaka seçmeninden yalamayı öğrenen hükümet
turkıye lıbya ırak mısır suruye katlıamına hep saldırıdan yana ve hırıstıyan yahudıden yana olmuşturyönetım musluanlık dışı ışlerde mı
Adamlar Pkk/Pyd yi silahla bombayla besliyor bizimkiler hala yağ çekme derdin de.
teşaron ulkeyız
ABD ŞAKŞAKÇILARI BİR HÜKÜMET TEN BAŞKA NASIL BİR AÇIKLAMA GELEBİLİRDİ Kİ ŞAŞIRMADIM...uçaklar adana incirlik hava üssünden kalktı bu arada..gece 4 de
ABD.ye atıp tutan, katil diye böğüren aktırtı yalakaları nerdesiniz, Hani bölgede ABD istemiyordunuz, şimdi bu beraber olmak desteklemek nerden çıktı, bop eşbaşkanlığı sizi mecbur etti değilmi
Hükümetin Arka planda abdye hizmet ettiğini herkes biliyor hedef büyük orta doğu projesi.. Feto da abdye hizmet ederdi...
ilk tepki demekden kasıt ne yerinde bir tepki ile alakasına bak biz zaten kimyasala karşıyız yıllardır karşıyız
Bazı şuursuz yorumcular da abd yi desteklemez mi bunlar tam şapşal gerçekten
Diğer Haberler