Türkiye'den Rum Kesimi'ne Doğu Akdeniz uyarısı

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, Rum Kesimi'ne Doğu Akdeniz'deki hidrokarbon arama faaliyetleri üzerinden tepki gösterdi, "Türk kıta sahanlığında arama yapılmayacağı konusunda uyarıyoruz" dedi.

Türkiye'den Rum Kesimi'ne Doğu Akdeniz uyarısı

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, GKRY'nin 7 numaralı sözde ruhsat sahası için uluslararası şirketlerle anlaşma imzaladığına dair haberler hakkında bakanlığa yöneltilen soruya yazılı yanıt verdi.

GKRY'nin, Kıbrıs Adası'nın tamamı üzerinde meşru hakları bulunan Kıbrıs Türklerini yok sayarak sınırlandırdığı 7 numaralı sözde münhasır ekonomik bölge parseli için Fransız Total ve İtalyan ENI ile anlaşma imzaladığına dair basında çıkan haberlere işaret eden Aksoy, "Tüm uyarılarımıza rağmen GKRY'nin bu konudaki kararlılığımızı idrak edemediğini göstermektedir." değerlendirmesini yaptı.

Aksoy, "7 numaralı sözde ruhsat sahasının bir bölümü, daha önceden de defalarca dikkate getirdiğimiz ve uluslararası kamuoyuyla paylaştığımız üzere, ülkemizin bölgedeki Birleşmiş Milletler (BM) nezdinde de kayda geçirilen kıta sahanlığı içinde kalmaktadır." ifadesini kullanarak, şöyle devam etti:

"Ülkemiz, hiçbir yabancı ülke, şirket veya geminin deniz yetki alanlarımızda izinsiz olarak hidrokarbon arama/çıkarma faaliyetlerinde bulunmasına, bundan sonra da hiçbir şekilde fırsat vermeyecek, hak ve çıkarlarını korumak için gerekli tedbirleri almaya devam edecektir. GKRY'nin, Kıbrıs Türkleri'nin haklarını gasbetmeyi hedefleyen tek taraflı eylemlerinin, Doğu Akdeniz'deki barış ve istikrara katkıda bulunmadığı konusundaki güçlü uyarılarımızı yapmayı sürdürüyoruz. Ada'nın hidrokarbon kaynaklarının hakça paylaşımına yönelik Kıbrıs Türk tarafınca yapılan öneri halen masadadır. Atılan bu imza, GKRY'nin, Kıbrıs Türk tarafının Ada'daki ve etrafındaki doğal kaynaklar üzerindeki eşit, ayrılmaz hak ve çıkarlarını hiçe sayan sorumsuz tutumunu sürdürmekte maalesef ısrarlı olduğunun kanıtıdır. Bölgeye ilgi duyan şirketleri, GKRY'nin hükümsüz ruhsatlarına dayanarak Türk kıta sahanlığında herhangi bir hidrokarbon arama çalışması yapılamayacağı konusunda tekrar uyarıyoruz."

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 9 yorum
Bu gibi Milli meselelerde İsrail'i örnek almalıyız, bir kuş bile İsrail'in hava deniz ve kara sınırlarını, milli çıkarlarını ihlal edemez
@7uyuyanlar08 @7uyuyanlar08 Arkanda ABD varsa buyur yap zira AB üyesi olan bir devletçik ile askeri çatışma eşiğine gelme durumundan bahsediyorsun. Olay papaz olayından daha büyük bir krize neden olur. Sınırın falan tanımazlar sana öyle bir ambargo koyarlar ki ekmeği 10 liraya alır yağ kuyruklarına girersin. Ülkemizin gücü var elbet, Türk'üz ve kanımızda deli akar ama zeki olmazsak 21.yy da bunlar pek işe yaramaz. Çatışma yerine tatbikatlar düzenlersin, arama bölgelerinde askeri gemilerle gezersin ve aramaları engellersin bu yöntem işte akıllıca olandır devletimizde onu yapıyor.
uyarmayın hainler vurun.
Fransız total ayağını denk al.
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler