HABER

Son Dakika: Türksat 5B uydusu uzaya fırlatıldı! Türkiye'nin veri kapasitesini 15 kat arttıracak

Son dakika haberine göre Türkiye'nin 8. uydusu Türksat 5B uydusu uzaya fırlatıldı. Amerika Birleşik Devletleri'nden fırlatılan Türksat 5B uydusu, Türkiye'nin veri kapasitesini 15 kat arttıracak. 35 yıl görev yapacak olan uydu, 37 dakika süren yolculuğunun ardından roketlerden başarıyla ayrıldı. Türkiye için tarihi bir ana şahitlik ettiğimizi belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, video mesaj yayımladı. Erdoğan mesajında katkılarından dolayı Elon Musk'a teşekkür etti.

Son Dakika haberi: Türksat 5B haberleşme uydusu uzaya fırlatıldı. Fırlatma Florida'daki Cape Canaveral Üssü'nden saat 06.58'de gerçekleşti. Türksat 5B uydusu, SpaceX'in Falcon 9 roketiyle yörüngeye fırlatıldı.

15 KATTAN FAZLA ARTACAK

42 derece doğu yörüngesinde hizmet verecek uydu, Türkiye'nin uydu veri iletişim kapasitesini 15 kattan fazla artıracak.

Türksat 5B, sabit sınıf uydulara oranla 20 kat daha fazla verimliliğe sahip.

20211219_2_51368625_71734038_Web

TÜRKSAT 5B, 35 YIL HİZMET EDECEK

Uydunun 35 yılın üzerinde manevra ömrü var. Uyduyla birlikte ilk kez ticari bir haberleşme uydusunda "yerli olarak tasarlanıp üretilen ekipmanlar" da uzaya gönderilecek.

20211219_2_51368593_71733998_Web

Türksat 5B uydusu, 37 dakikalık yolculuğunun ardından roketlerden başarıyla ayrıldı ve 35 yıl sürecek görevine başladı.

uzay

ERDOĞAN'DAN TÜKSAT 5B PAYLAŞIMI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türksat 5B uydusunun uzaya fırlatılmasıyla ilgili yaptığı paylaşımda "Uzaydaki sekizinci aktif uydumuz olacak Türksat 5B, 42 derece doğu yörüngesinde ülkemize 35 yıl boyunca hizmet etmek üzere uzay yolculuğuna başlıyor. Hayırlı uğurlu olsun." ifadelerini kullandı.

ERDOGAN

ERDOĞAN'DAN ELON MUSK'A TEŞEKKÜR

Fırlatma sırasında Ankara'nın Gölbaşı ilçesinde bulunan Türksat Genel Müdürlüğü'nde tören düzenlendi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu'nun katılımıyla gerçekleşen törene bir video mesaj gönderdi.

Bugün Türkiye ve Türk milleti adına bir gurur anına daha şahit olmanın heyecanını yaşadıklarını belirten Erdoğan, "Ülkemizin en güçlü ve en yüksek kapasiteli haberleşme uydusu olan Türksat 5B'yi uzaya fırlattık. Bu uydu projemizde de SpaceX firmasının Falkon 9 roketini tercih ettik. Sayın Musk'ı ve SpaceX firmasını, Türkiye karşıtı lobilerin şantajına ve baskısına boyun eğmedikleri için şahsım, milletim adına tebrik ediyorum. Türksat 5B uydumuz 42 derece doğu yörüngesinde hizmet veren ve televizyon yayıncılığının yükünü taşıyan Türksat 3A ve Türksat 4A uydularına yedeklik yapacaktır" ifadelerini kullandı.

"SPACEX İLE ORTAK ÇALIŞMAMIZIN DEVAMINI TEMENNİ EDİYORUM"

Türksat 5B'nin devreye girmesi ile veri iletim hızı ve kapasitesinin 15 kattan fazla artacağına işaret eden Erdoğan, şöyle konuştu:

"Bu sayede internet erişiminin kısıtlı olduğu yerlere kara, deniz ve hava taşıtları da dahil olmak üzere kapsama alanındaki kullanıcılara geniş bant uydu, internet hizmeti verilebilecektir. Uydumuz 35 yıldan fazla manevra ömrüyle 42 derece doğu yörüngesindeki frekans ve yörünge kullanım haklarının korunmasını sağlayacaktır. İletişim kapasitemizi daha da güçlendirecek Türksat 5B uydumuzun ülkemiz için milletimiz için hayırlara vesile olmasını diliyorum. SpaceX firmasıyla uzay alanında yürüttüğümüz başarılı ortak çalışmalarımızın artarak devam etmesini temenni ediyorum."

erd

"TÜRKİYE’NİN İLETİŞİM KAPASİTESİ 15 KATINA ÇIKACAK"

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, bu uydu ile Türkiye’nin iletişim kapasitesinin 15 katına çıkacağını söyledi.

uzay2

Karaismailoğlu, "İletişimin karasal ulaştırılması mümkün olmayan hava, deniz, karada internet ve iletişim yapısı türksat 5B kapsamı alanına giren heryerde kesintisiz sağlanacak. Böylece gemilerde, uçaklarda karasal ulaşmayan dağ ve doğal internet kapsama alanı olan heryerde geniş bant internet ve iletişim uçtan uça sağlanabilecek" dedi.

2

TÜRKSAT 6A UYDUSU

Karaismailoğlu, yerli imkanlarla üretilen Türksat 6A'ya ilişkin de son gelişmeleri paylaştı.

3

Bakan Karaismailoğlu, "6A'nın uzayda yerini alacağı günler çok yakın. Artık test aşamasına geçtik. 2023 yılında uzaya göndermeyi planlıyoruz. Hindistan'ı içine alan doğu kapsama alanı ile uydu kapsama alanımız çok daha da genişleyecek" diye konuştu.

4


Geri Dön

En Çok Aranan Haberler