HABER

Son dakika: Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy'den 'barış müzakeresi' açıklaması! 'Rusya için daha kötü olacak'

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, Rusya ile sürmekte olan barış müzakerelerine ilişkin dikkat çeken bir açıklamada bulundu. Zelenskiy, sürecin uzamasının Rusya'nın aleyhine olacağını söyledi. Müzakerelerle ilgili son durumu "çok zor" olarak tanımlayan Zelenskiy ayrıca "Görüşme sürecinin uzaması Rusya için daha kötü olacak" ifadesini kullandı.

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, ülkesiyle birlikte Rus işgaline direnmeye devam ediyor. Sık sık dünyaya savaşın seyri hakkında açıklamalarda ve çağrılarda bulunan Ukrayna lideri son olarak Rusya ile barış görüşmeleri hakkında değerlendirmede bulundu.

c74cb7a7-d8c2-4d87-8711-b4af1174f14f

Zelenskiy bugün Rus güçlerinin çekildiği Buça kentini ziyaret etti. Bu bölgelerde incelemelerde bulunan Zelenskiy, Buça'dan yaptığı açıklamada savaş durumunun seyrine ilişkin net mesaj verdi.

"BU SAVAŞ SUÇU SOYKIRIM OLARAK ANILACAK"

Rusya’nın Bucha şehrinde sivillere yönelik katliamlarını soykırım olarak adlandıran Zelenskiy şu ifadeleri kullandı:

“Bugün gazetecilerin burada olması bizim için çok önemli. Dünyaya burada ne olduğunu göstermenizi istiyoruz. Sivil halkın çabaladığını görmenizi istiyorum. Elektrik, su olmadan yaşıyorlar. Halk ve yönetim arasında bir fark yok. Birçok yerde yönetimi ele geçirdiler ve öldürdüler. Burada Rusya ile savaşan yerel yönetim de bulunuyor. Bugün insani yardım yapıldı. Yardımları alan insanlar sokak hayvanlarına yardımın yapılıp yapılmayacağını da sordu. Bu bizim insanımızı açıklıyor. Hayvanları bile düşünüyoruz. Bu şehirde yapılanlar da Rus askerlerinin kim olduğunu açıklıyor. Bu savaş suçu soykırım olarak anılacak.”

715ef97e-0277-4497-800b-4f2c244d35e6

“DAHA KÖTÜ OLACAK”

Türkiye’de Rusya ve Ukrayna Dışişleri Bakanlarının görüşmesinde tam anlaşamadıklarını ve bu müzakere sürecini Rusya’nın bilinçli olarak uzattığının altını çizen Zelenskiy şöyle devam etti:

“ Türkiye’de heyetler görüştü ve ondan önce Dışişleri Bakanları buluştular. Anlaşamadılar ve neden anlaşamadıkları belli. Rusya müzakereleri uzattıkça onlar için ve savaşın durumu için kötü olacak. Çünkü bizim ordumuz gelip işgale son verince neler olduğunu siz de burada görüyorsunuz. Bunları görüp konuşmak çok zor. Eğer düşünmeyi becerebiliyorlarsa hızlıca düşünmeliler” dedi.

“RUSYA İLE OYNANAN OYUNLARIN NEYE DÖNDÜĞÜNÜ GÖRSÜNLER”

Bucha’da olanlarda Almanya eski Başbakanı Angela Merkel’in ve Fransa eski Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozi’nin de payı olduğunu söyleyen Zelenskiy, “Merkel ve Sarkozi’ye buraya gelme çağrıları yaptım. Çünkü Ukrayna ile ilgili kararlar alırken Rus baskısı altında kaldılar. Ukrayna’nın NATO’ya alınmaması konusunda Almanya etkili olan ülkelerden biriydi. Bu oyunlarla Rusya güçlendi. Bundan dolayı onların gelip, Rusya ile oynadıkları oyunların nelere dönüştüğünü görmelerini istiyorum. Ben Ukrayna’da ne olursa olsun barışın elbet olacağını düşünüyorum. Ukrayna savaşla yaşayamaz çünkü biz 21. Yüzyılda Avrupa’da yaşıyoruz. Biz barış istiyoruz çünkü hak ediyoruz. Barış zafer olmadan olmayacak ve diplomatik bir zafer olmalı. Paralel olarak ordumuzun operasyonlarıyla. Rusları cezalandırmak için Avrupa’nın elinde bir şeylerin eksik olduğunu düşünmüyorum. Biz baskılarımızı sürdüreceğiz ve suçluları aramaya ara vermeyeceğiz” şeklinde konuştu.

“TÜRKİYE İLE GÖRÜŞÜYORUZ”

Mariupol’deki son duruma yönelik de açıklama yapan Zelenskiy, “Mariupol’de durum zor. Ben ordumuzla sürekli irtibat halindeyim. Tahliyeler konusunda Türkiye ile görüşüyoruz. Yakın zamanda cevap alacağız” dedi. (İHA)

aa6d464a-e5bc-4380-827f-d0a2661b3cdd

KATLİAMIN ADRESİ BUÇA

Buça'dan dünyaya servis edilen kareler tüm dünyanın kanını dondurmuştu. Başkent Kiev’e yakın mesafede bulunan Buça kentinin sokaklarında Ukrayna ordusu çok sayıda sivilin cansız bedeni ile karşılaşırken, bir evin bodrum katında ise elleri arkadan bağlı şekilde duvara karşı dizilmiş şekilde infaz edilen çok sayıda sivilin cansız bedenine ulaşılmıştı.

TÜRKİYE'DEN AÇIKLAMA: GÖRÜNTÜLER DEHŞET VERİCİ

Türkiye’nin Kiev Büyükelçiliği'nin Twitter'dan paylaştığı açıklamada, "Kiev yakınlarındaki Buça ve İrpin dahil çeşitli bölgelerden basına yansıyan katliam görüntüleri dehşet vericidir." ifadesi yer aldı.

Türkiye'nin dost Ukrayna halkının acısını yürekten paylaştığı belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Masum sivillerin hedef alınması asla kabul edilemez. Konunun bağımsız bir soruşturmaya tabi tutularak sorumluların tespit edilmesi temel beklentimizdir. Türkiye, savaşın başladığı ilk günden beri olduğu gibi, insanlık adına utanç verici bu tür sahnelerin son bulması ve bir an önce barışın sağlanması için çalışmaya devam edecektir."

Geri Dön

En Çok Aranan Haberler