Son dakika! Yeni Zelanda'daki katliama Türkiye'den tepkiler

Yeni Zelanda'daki katliama ilişkin Türkiye'den ilk tepkiler geldi. Ülkenin Christchurch kentindeki iki camiye düzenlenen ve onlarca kişinin hayatını kaybettiği saldırıya ilişkin Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Ülkemizi ve şahsımı da hedef alan katilin temsil ettiği anlayışın Batı toplumlarını bir kanser gibi hızla ele geçirmeye başladığı açıktır." dedi.

Yeni Zelanda'da iki camiye düzenlenen ve çok sayıda kişinin öldüğü katliama Türkiye'den tepkiler gelmeye devam ediyor.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'DAN TEPKİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Twitter hesabından yaptığı açıklamada Yeni Zelanda'daki katliama tepki gösterdi. Erdoğan açıklamasında, "Yeni Zelanda'da Nur Camii'ne ve orada ibadet etmekte olan Müslümanlara yapılan terör saldırısını şiddetle kınıyor, faillerini lanetliyorum. Saldırıda hayatını kaybeden kardeşlerimize Allah'tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyorum. Maalesef dünyada yükselmekte olan ırkçılık ve İslam karşıtlığının yeni bir örneği olarak yaşanan bu acı hadiseden dolayı İslam dünyasına ve Yeni Zelanda halkına ülkem ve şahsım adına başsağlığı diliyorum." dedi.

"ÜLKEMİZİ, MİLLETİMİZİ VE ŞAHSIMI..."

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz günlerde hayatını kaybeden Prof. Dr. Beril Dedeoğlu'nun Galatasaray Üniversitesi'nde düzenlenen cenaze törenine katıldı. Erdoğan burada yaptığı konuşmada, "Bu saldırı ile bireysel taciz çizgisini geçerek toplu katliama ulaşmıştır. Uzun planlamanın ve motivasyonun sonucu olduğu, fevri bir davranış denilerek geçiştirilemeyeceği bellidir. Ülkemizi, milletimizi ve şahsımı da hedef alan katilin temsil ettiği anlayışın Batı toplumlarını kanser gibi ele geçirmeye başladığı açıktır." dedi.

KILIÇDAROĞLU TWITTER'DAN TEPKİ GÖSTERDİ

CHP lideri Kılıçdaroğlu, sosyal paylaşım sitesi Twitter'daki hesabından, "Yeni Zelanda'nın Christchurch kentindeki 2 camiye, cuma namazı sırasında düzenlenen ve 49 kişinin yaşamını yitirdiği silahlı terör saldırısıyla ilgili açıklama yaptı. Yeni Zelanda'da insanlığa karşı büyük terör suçu işlendiğini kaydeden Kılıçdaroğlu, "Camide namaz kılanlara teröristler ateş açtı. Hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet, yaralılara şifa diliyorum. İslamofobinin, nefret dilinin büyütülmesi karşısında çaresizliği kabul etmiyoruz. Bu konuda batılı ülkeleri ödevlerini yapmaya, İslam ülkelerini kendi aralarındaki çatışmaları sonlandırıp barış içinde yaşamaya çağırıyoruz" dedi.

BAHÇELİ'DEN SERT SÖZLER

MHP Lideri Devlet Bahçeli, Yeni Zelanda'daki saldırıya ilişkin, "Tablo korkunçtur ve tablo insanlık vicdanını harap etmiş, hüsrana sürüklemiştir. Teröristlerin, arkalarında duran güçlerin bütün sinsi planlarının ortaya çıkarılmasını, insanlık vicdanıyla paylaşılmasını temenni ediyorum. Katiller ile yardım ve yataklık yapan mihrakların, dökülen kanların bedelini ödemeleri adalet ve insanlık adına derhal sağlanmalıdır. Yeni Zelanda hükümeti bu kapsamda birinci derecede sorumludur." dedi.

ADALET BAKANI ABDULHAMİT GÜL'DEN TEPKİ

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül sosyal medya hesabından şu açıklamayı yaptı: Yeni Zelanda’da camilere ve Müslümanlara yapılan saldırıda hayatını kaybeden kardeşlerimize Allah’tan rahmet diliyorum. İslam’a ve Müslümanlara yönelen fiili saldırı, nefret söylemi ve düşmanca tutumlar bir insanlık suçudur. Şiddetle kınıyorum.

ÇAVUŞOĞLU TWİTTER'DAN TEPKİ GÖSTERDİ

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu yaptığı açıklamada, "Yeni Zelanda'nın Christchurch şehrinde iki camiye yapılan barbar terör saldırısını lanetliyorum.Hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyorum. Bu hain saldırıda sadece faillerin değil Batı’da çığ gibi büyüyen İslam karşıtlığını ve nefreti körükleyen siyasilerin ve medyanın da aynı derecede sorumluluğu vardır." dedi.

İLK TEPKİ İBRAHİM KALIN'DAN GELDİ

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın Twitter'dan yaptığı açıklamada, "Yeni Zelanda Christchurch’te Nur Camine yapılan ırkçı ve faşist saldırıda onlarca kişi hunharca katledildi. Saldırıyı şiddetle kınıyor, ölenlere Allah’tan rahmet diliyorum. Bu saldırı, İslam karşıtlığının ve Müslüman düşmanlığının geldiği noktayı göstermektedir. İslam ve Müslüman karşıtı İslamofobik söylemlerin sapık ve canice bir ideolojiye dönüştüğünü defalarca gördük. Dünya artık bu söylemlere karşı sesini yükseltmeli ve İslamofobik faşist terörizme dur demelidir." dedi.

ÖMER ÇELİK'TEN SERT AÇIKLAMA

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, "Yeni Zelanda Christchurch’te camilere yapılan ırkçı ve İslam düşmanı saldırılarda onlarca kişi katledildi. Bu canice saldırıyı şiddetle kınıyoruz, ölenlere Allah’tan rahmet diliyoruz. Bu saldırlar İslam düşmanı söylemler kullanan siyasilerin oluşturduğu atmosferin sonucudur. Canilerin yayınladığı bildiri açıkça İslam düşmanlarının kullandığı tüm argümanları biraraya toplamış. İslam düşmanlığını yayanlar bunun bir din ve coğrafyayla sınırlı sonuçları olmayacağını göremiyorlar. Tüm insanlık, tüm dinler ve ülkeler için tehdit üretiyorlar. Camilere düşmanlık üretenler, kiliseleri ve havraları da tehdit ediyorlar. Nefret ideolojisi tüm insanlığı hedef alır. İslam düşmanlığı sadece müslümanlar için değil tüm insanlık için tehdittir. Bu canice saldırılara tüm dünya beraber tepki vermeli ve karşı koymalıdır. İslam düşmanlığı, insanlık adına mahkum edilmelidir." ifadelerini kullandı.

FAHRETTİN ALTUN'DAN MESAJ

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Yeni Zelanda'nın Christchurch kentindeki cami saldırılarını en güçlü şekilde kınadığını bildirdi.

Okuyucu Yorumları 96 yorum
Dünya tüm gerçekleri görsün kim terörist kimler teröre destek veriyor hristiyanların tümü terörist.
cumhurbaşkanına seçim öncesi malzeme cıktı bunun üzerinden de millet ittifakına yüklenir durur bunun üzerinden EYY AKP OY VERENLER BIZE EZAN DÜŞMANI DIYEN RTE ALLAH'A ŞİRK KOŞMUŞTUR. Bugün gittiğiniz camilerde hocaya sorun eğer gerçek müslüman hocaysa aynen der şirk koştuğunu.
@azizyalvarici suud arabı da tepki göstermiş mi? iranı, ırakı, suriyesi de tepki göstermiş mi? gazzesi, malezyası, endonezyası, fası, cezayiri, filistini tepki göstermiş mi filistini, maraba filistin ? GÖSTERMEMİŞ Mİ ? Ee bir ben miyim müslüman bu dünyada?
@azizyalvarici onlarda müslümanların hepsi terörist diye düşünüyor ve bunları yapıyorlar. aynı kafadasınız. Ne müslümanların, ne hristiyanların ne yahudilerin ne de başka dinden olanların hepsi aynıdır. her ırkta her dinde böyleleri var maalesef
Dinlerin hepsi diğer dinlerden nefret eder.Açın okuyun öyle olduğunu görürsünüz.Birbirinizden farkınız yok.Hepiniz aynısınız.Dininiz farklı olsa da
Neden müslüman denilen ülkelerden tık yok , neden yalnızca biz.
@azizyalvarici Ak Partisiyle kafayı bozacaksınız, merak ediyorum bu acılı günde baş sağlığı dilemek yerine konuyu Ak Partisine nasıl bağladın. El insaf
@azizyalvarici Lan zırtapoz, Reyna katliyamını yapan kimdi? Reyhanlı Katliyamını? Ankara Gar katliyamını? Bursa Yeşil cami katliyamını?
@azizyalvarici senin ceddin maraba.
@azizyalvarici kardeş boş boş konuşma.herşeyi siyasete dökmenin anlamı yok.
@azizyalvarici ayvı senin gibi VOVA ölen müslüman olunca hepiniz aynı kafadasınız ermeni yahudi hristiyan olunca hepiniz hrantsınız Allah düşmanımın bile mertini nasip eylesin senin yemek yediği tabağa yapan nankörlük yapan çok karektersiz var bu ülkede ..
Allah için burada müslüman olupta ezana ıslık çaldılar diyen siz değil misiniz müslümanı müslümana kırdırıyorsunuz bırakın bu işleri sizin ki siyaset değil koltuk sevdası..
ezanı ıslıklayan mi müslüman
Yenizelandayla diplomatik bütün bağlantıları an itibariyle kesmemiz gerek ve bütün müslüman ülkeler birlik olup yaptırım uygulamalı aynı şeyi biz müslümanlar yapmış olsak çoktan ülkemizde ciddi krizler yaşanırdı
özürlü müsün? neden yeni zelandayla ilişkiyi kesiyon
@oktam_06 Bravo arkadaşım insan olan din ırk mezhep gözetmez bir terörist zihniyetli hasta yüzünden tüm ırkı lanetlemek kişinin aynı kandan beslendiğinin kanıtıdır! Sivil halkın dini imanı ölçülmez mezhebine bakılmaz vahşet kimden gelirse gelsin lanetliyorum!
@oktam_06 özürlüleri kendin gibi geri zekalı mı sanıyorsun..konuşmalarına dikkat et.
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler