HABER

Son telgraf çekildi

Hintliler pazar günü son kez telgraf çektiler.

Son telgraf çekildi

Bir süre öncesine kadar ülkedeki en önemli iletişim aracı olan telgraf, internet ve akıllı telefonların yükselişine direnemedi.

Pazar günü telgraf merkezlerine akın eden Hintliler, yaklaşık 162 yıldırdevam eden hizmet sona ermeden, yakınlarına son bir telgraf göndermefırsatını değerlendirdiler. Telgraf Hizmetleri Müdürü Şamem Akdar, yoğunrağbet nedeniyle hafta sonu personel sayısını artırdıklarını duyurdu.Doğum, ölüm, düğün gibi önemli olaylarda bisikletli postacılarla iletilentelgraf, Hindistan'da 15 Temmuz Pazartesi günü tamamen rafa kaldırlıyor.Hindistan, telgraf hizmetini kaldıran son büyük ülke olarak görülüyor.

Belçika,İsveç gibi az nüfuslu birçok ülkede bu hizmet hâlâ devam ediyor. Almanyaise 2000 yılında telgraf hizmetine son vermişti. 60 milyondan fazla telgraf Akıllı telefon ve internet kullanımı yaygınlaşana kadar telgraf, Hindistan'daönemli bir iletişim aracı olarak saılıyordu. Yaklaşık 1 milyar 200 milyonnüfuslu ülkede, hükümetin ekonomik reformlarının etkisini gösterdiği 1990'lıyılların sonlarına kadar telefon, bir lüks olarak kabul ediliyordu. Ayrıca yoğuntalebi karşılamakta yetersiz kalan telefon hatları, güvenli bir iletişim aracıolarak görülmüyordu. O nedenle önemli haberler, en hızlı ve güvenli olarak,alıcıya telgraflarla gönderilebiliyordu.

1980'li yılların ortasında sadece düğüntörenleri için yılda 60 milyondan fazla telgraf çekiliyordu. Ancak toplam telgrafsayısı geçen yıl 5 bine kadar düşmüştü.© Deutsche Welle Türkçe afpd/epd, BD/BÖ

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön