Soner Yalçın kimdir?

Soner Yalçın kimdir?

Soner Yalçın, 1 Ocak 1966'da Çorum'da dünyaya geldi.

Anne tarafı Tercan'lı, baba tarafı ise Horasan'lıdır. Soner Yalçın üniversite eğitimine Hacettepe Sağlık İdaresi Yüksek okulunda tamamladı. Daha sonra idari bilimler konusunda yüksek tahsile karar verdi.

Soner Yalçın, 1987 yılında '2000'e Doğru' dergisinde gazeteciliğe başladı. Uzun süre Ankara bürosunda muhabirlik yaptı. Burada Serhan Bolluk, Adnan Akfırat ve Hikmet Çiçek’le birlikte çalıştı. 6 Mayıs 1990'da Ankara İstihbarat Şefliğine getirildi.

Soner Yalçın, 1995 yılına kadar 'Aydınlık' gazetesinde çalıştı. Daha sonra 'Siyah Beyaz' gazetesi, Show TV, Star TV gibi kuruluşlarda görev aldı. Bir süre 'Sabah' gazetesinin yazı işleri müdürlüğünü yaptı. Yabancı gazetelerde makaleleri yayınlandı. Çeşitli yerli ve yabancı belgesellere katkıda buludu.

Soner Yalçın, 1996 yılında televizyonculuğa giriş yaptı. Show TV Ankara bürosunda çalışmaya başladı. Aynı yıl içerisinde Star TV'ye geçti ve haber müdürlüğüne getirildi. Daha sonra Türk kamuoyunda bir hayli ses getirecek olan kitaplarını basmaya başladı (Efendi 1, Efendi 2 vb.). CNN Türk'te Cüneyt Özdemir'le birlikte 5N1K adlı programı hazırladı. Kurtlar Vadisi adlı dizinin ilk iki yılında, konsept danışmanlığını üstlendi. CNN Türk'te yayınlanan Oradaydım adlı politik belgeselin hazırladı. Soner Yalçın, 4 Şubat 2007 tarihinden bu yana Hürriyet gazetesinde, pazar günleri “Not Defteri” adlı köşesinde yazmış,Mart 2012'de işine son verilmiştir.

Soner Yalçın, ODA TV davası kapsamında 14 Şubat 2011 tarihinde tutuklandı.27 Aralık 2012'de tahliye oldu.

Soner Yalçın evli ve bir çocuk babasıdır.

Kitapları

Hangi Erbakan
The Özal Bir Davanın Öyküsü
Teşkilat'ın İki Silahşoru
Reis Gladio'nun Türk Tetikçisi
Binbaşı Ersever'in İtirafları
Bay Pipo
Behçet Cantürk'ün Anıları
Efendi: Beyaz Türklerin Büyük Sırrı
Efendi 2: Beyaz Müslümanların Büyük Sırrı
Siz Kimi Kandırıyorsunuz!
Bu Dinciler O Müslümanlara Benzemiyor
Samizdat[1]
Erbakan: Eziyet Edilerek Yalnızlığa Yükseltilen İnatçı Bir Siyasal Liderin Portresi

Soner Yalçın Haberleri