HABER

Sorgun jeotermalle ısınacak

Sorgun jeotermalle ısınacak

YOZGAT (İHA) - Yozgat'ın Sorgun İlçe Belediyesi, ilçede bin 500 konutun ısıtılmasını sağlayacak projenin sözleşmesini imzaladı.,

Sorgun Ticaret ve Sanayi Odası'nda düzenlenen imza törenine Sorgun Belediye Başkanı Ahmet Şimşek, Doğan Jeotermal Turizm Sanayi Tic.A.Ş. Genel Müdür Yardımcısı Caner Mazıbaşı, Belediye ve İl Genel Meclis üyeleri ile vatandaşlar katıldı.

İmza töreninde bir konuşma yapan Doğan Jeotermal Turizm Sanayi Tic. A.Ş. Genel Müdür Yardımcısı Caner Mazıbaşı, Sorgun projesini kendileri açısından çok büyük bir proje olmadığını belirterek, "Biz burasını prestij olarak görmekteyiz. Daha önce 5 yerleşim yerinde jeotermal enerji ısıtma çalışmamız oldu. Sorgun İlçesi de bunlardan birisi olacak" dedi.

Sorgun Belediye Başkanı Ahmet Şimşek ise, Belediye başkanı olduğu günden itibaren, ilçenin jeotermal enerji ile ısıtılması için çaba sarf ettiklerini belirterek, "Projemiz uzun süre yapılan çalışmalardan sonra İller Bankası tarafından onaylandı ve Türkiye'nin en modern projesi olarak kabul edildi. Bu tip proje için Türkiye'de bugüne kadar iki tane firma kredi olmuştur, bir tanesi Bigadiç'tir, diğeri ise Sorgun İlçemizdir" dedi.

Proje beledinin 3 milyon 750 bin YTL olduğunu ifade eden Başkan Şimşek, "Proje 5 ay içerisinde tamamlanacak ve bin 500 konut ısıtılacaktır. Bu her türlü işçilik bina girişine kadar firmaya aittir. Isıtma işlemlerine ise Beğendik konutlarının bulunduğu bölgeden başlayacağız" diye konuştu.

Jeotermal enerjinin dünyada en ucuz enerjilerden biri olduğuna değinen Başkan Şimşek, "Belediye Meclisimiz aylık ısınma bedelini 50 YTL olarak belirledi. Bu ısınma bedeli kış şartlarında doğal gazdan daha ucuzdur. Doğal gaz kış şartlarında 100-150 YTL'yi bulmaktadır. Bu projemiz tamamlandığında verimliğini ve aksakları tespit ederek, ilçenin tamamının ısıtılması için çalışmalara başlayacağız" şeklinde konuştu.

Projenin ihale şartnamesinde, proje bedelinin yüzde 25'lik kısmının peşin olarak ödeneceğine değinen Başkan Şimşek, sözlerini şöyle tamamladı:
"Bunun sebebi de projede kullanılacak ejenjörler yurt dışından ithal edilmektedir. O nedenle işimizin aksamaması ve projenin zamanında tamamlanması için peşinat verilmesi uygun görüldü ve kamu ihale kurulu tarafından da kabul edildi. Belediye olarak verdiğimiz peşinata karşılık olarak da 900 bin YTL değerinde teminat mektubu aldık. Bu projenin ilçemize hayırlı uğurlu olmasını diliyorum."

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön