HABER

Soruşturma yapılması için savcılığa başvurdu

İzmir'in Aliağa Belediye Başkanı Ömer Turgut Oğuz, belediyenin bazı iş ve işlemleriyle ilgili belediye iç denetim raporuna yansıyan konuların araştırılması için Cumhuriyet Savcılığı'na başvurdu.

Açılan soruşturma kapsamında Başkan Oğuz'un oğlu da ifadeye çağrıldı. Oğuz, "Bizler topluma örnek olmalıyız. Oğlum da olsa herkes ifade vermeli, onun için gitti, ifadesini hemen verdi. Beni de çağırırlarsa ben de veririm. Hiçbir sıkıntımız yok; adalete, yargıya güveniyorum” dedi.

Konuyla ilgili konuşan Başkan Oğuz, "Belediyemiz her zaman adli ve idari denetime açıktır. Sıkıntılı hususların araştırılması için savcılığa ben başvurdum. Başsavcımızı ziyaret ederek ‘yaptığımız yanlışlıklar varsa, bu konuları soruşturma yapın' diye bizzat denetim raporunu ben verdim. Belediye başkanları, siyasetçiler, kamu görevlileri olarak hepimiz şeffaf ve hesap verebilir olmalıyız” ifadelerini kullandı.

SORUŞTURMA, BAŞKANIN BAŞVURUSUYLA BAŞLADI

2009'dan bu yana Aliağa'yı yolsuzluk ve şaibeden uzak, şeffaf, halka hesap veren bir şekilde yönettiğini söyleyen Belediye Başkanı Ömer Turgut Oğuz, "Ömrüm boyunca şaibeli hiçbir konuyla işim olmadı. Geçtiğimiz yılki belediye iç denetim raporunda belediyemizin bazı iş ve işlemleri ile ilgili bazı sıkıntılı tespitler vardı. Bizler, kamu kaynaklarını yönetiyoruz. Her zaman şeffaf, hesap verebilir ve denetlenebilir olmalıyız. Bu ilkeden hareketle, denetim raporu alarak bizzat Aliağa Cumhuriyet Başsavcılığı'na elden teslim ederek, soruşturma yapılmasını talep ettim” diye konuştu.

SAVCILIK SORUŞTURMASI SÜRÜYOR

Başkan Oğuz, Cumhuriyet Savcılığı'na elden verdiği denetim raporunun incelenmesi talebi üzerine soruşturma başlatıldığını ifade ederek, "Aliağa Cumhuriyet Başsavcılığımız, soruşturmayı başlatarak iki müfettiş görevlendirdi. Müfettişler, belediyemizde 2013 yılında 6 ay çalışarak hazırladıkları inceleme raporunu Aliağa Cumhuriyet Savcılığı'na verdi. Savcılık da dosyada adı geçenlerin ifadelerinin alınmasını istedi. Savcılık soruşturma dosyasında adı geçenler Aliağa İlçe Emniyet Müdürlüğü tarafından telefonla ifade vermeye davet edildi. Belediye çalışanlarımız 2 gündür peyderpey giderek ifadelerini verdiler. Herhangi bir gözaltı ya da farklı durum söz konusu değil” dedi. (İHA)

Geri Dön

En Çok Aranan Haberler