HABER

"Sosyal Güvenlik Reformu yapılacak"

Ankara -(AA) Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu, "Sosyal Güvenlik Reformuna" ilişkin olarak, "Bu reform yapılacak. Bu, Türkiye'nin ihtiyacı olan bir reform" dedi.

Başesgioğlu, Türkiye Sağlık İşletmeleri Derneği tarafından düzenlenen "Genel Sağlık Sigortası Medula Programı Eğitimi" konulu toplantıda yaptığı konuşmada, "Sosyal Güvenlik Reformu" için yaklaşık 4 yıldır emek verdiklerini ve düzenlemelerin 1 Ocak 2007'de yürürlüğe girmesini arzuladıklarını söyledi. Anayasa Mahkemesinin verdiği kısmi iptal kararından sonra 1 Ocak 2007'ye kadar geçecek süre içerisinde herhangi bir hak kaybına uğranmamasını amaçladıklarını dile getiren Başesgioğlu, ilgili kurumların bu konuda çalışmalarını sürdüklerini anlattı. Başesgioğlu, gerekçeli kararın ne zaman yayımlanacağının önemli olduğuna işaret ederek, kararın 1 Ocaktan önce ya da sonra yayımlanması durumunda farklı konuların gündeme geleceğini kaydetti. Zaman açısından sıkışık bir durumla karşı karşıya olduklarını ifade eden Başesgioğlu, hizmet sunucu ve alıcıların ortaya çıkan durumdan mağdur olmalarını istemediklerini söyledi.

Uzun dönemde reformun akıbetinin ne olacağının merak konusu olduğunu dile getiren Başesgioğlu, "Bu reform yapılacak. Bu, Türkiye'nin ihtiyacı olan bir reform" diye konuştu.

Başesgioğlu, Sosyal Güvenlik Kurumu'nun devletin demirbaş kurumu gibi algılanmaması gerektiğine işaret ederek, gelinen noktada, hiçbir devletin genel vergilerden topladığı parayla emeklilik ve sağlığı finanse etmeye gücünün yetmediğini söyledi.

Reformun, bugünkü sistemde olanların emekliliğini etkilemediğini anlatan Başesgioğlu, "Emekli aylığı düşecek filan böyle bir şey yok. Düşse bile konuşmaya değer bir düşme yok, 10-20 milyon... Bunu koskoca bir reformda laf etmenin yeri yok. Bu 40-50 yıllık projeksiyon. Diyoruz ki, 30 yıl sonra acaba bu ülkede emekli aylığı verilecek mi, verilmeyecek mi tartışması olmasın. Bunu, bugünden kesmeye çalışıyoruz" dedi.

Bakan Başesgioğlu, Genel Sağlık Sigortası'nın, kişisel kapsam ve sunmuş olduğu paket itibariyle geniş kapsamlı bir sağlık sigortası olduğunu vurgulayarak, "Ölçü, vatandaş olmaktır. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan herkes sağlık hizmetlerinden eşit, adil şekilde yararlanmalıdır. Genel Sağlık Sigortası'nın felsefesi budur. Anayasa Mahkemesinin kararından sonra bu ana kurgumuzu yeniden düşünmek zorundayız" diye konuştu,

Murat Başesgioğlu, parlamentonun norm ve standart birliği sağlama konusundaki görüşüyle Yüce Mahkeme'nin görüşlerinin örtüşmediği de ifade etti. Başesgioğlu, gerekçeli karardan sonra bunu yeniden nasıl dizayn edeceklerini birlikte tartışacaklarını dile getirdi.Sağık hizmetlerinin piyasalaştırıldığı konusundaki eleştirilere de yanıt veren Başesgioğlu, sağlık hizmetini kamu hizmeti olarak gördüklerini söyledi.

Başesgioğlu, "Ticari mantalite, müşteri bakışı bu sektörde hiçbir zaman ön plana çıkmamalıdır" dedi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön