Sosyal güvenlik reformu yapılmak zorunda

İstanbul (AA)- Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan, "Kim ne yaparsa yapsın, kim ne diyorsa desin, Türkiye sosyal güvenlik reformunu yapmak zorundadır" dedi.

Türkiye Alüminyum Sanayicileri Derneğinin (TALSAD) olağan genel kurulunda konuşan Çağlayan, sendikaların bugün iş yavaşlatma eylemi yaptığını hatırlatarak, "220 milyar YTL'lik bütçesinin 37 milyar YTL'sini sosyal güvenlik sistemine transfer eden dünyada başka bir ülke yoktur. Sosyal güvenlik sistemi kirletilmiştir,
geçmişte politikacıların popülist amaçlarına kurban edilmiştir. 37 milyar YTL'yi Türkiye sosyal güvenlik sistemine transfer etmek yerine 10'da birini KOBİ'lere verse ihracatı ikiye katlanır, üretimi 2'ye katlanır" dedi.

Şu anda iki çalışanın bir emekliye baktığını, en kötü durumda bunun 4 çalışan olması gerektiğini söyleyen Çağlayan, "Yapılan çalışma konusunda sebebi anlaşılmaz bir şekilde yaygaralar koparılıyor. Efendim '9 bin iş günü olur mu? Bu mezarda emekliliktir'. Yeni kanun uygulamaya başlar başlamaz öncelikle 7 bin işgünü mecburiyeti getirilecektir. Sonra kanun maddesinde deniyor ki her sene 100 iş günü ilave edilecek, bu 9 bin iş gününe tamamlanacak. Yani 2028 yılında ilk defa işe girecek biri 9 bin iş günü çalıştıktan sonra emekli olacak" diye konuştu.

Çağlayan, sosyal güvenlik reformunun ardından istihdam paketinin açıklanacağını belirterek, "Kıdem tazminatı konusunu Türkiye cesurca konuşacak. Kimse bu konudan en ufak bir kuşku duymasın. Bir yandan işsizlik sigortası fonu, bir yandan kıdem tazminatı fonu... Böyle şey olmaz. Bir koyundan iki post çıkmaz" görüşünü aktardı.