Sosyal Güvenlikte taraflar yarın bir araya geliyor

ANKARA (ANKA)- Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı'nın açtığı kapatma davası nedeniyle siyasetin gündemini AKP'nin hazırladığı anayasa değişikliği ve bu konuda siyasi partilerden isteyeceği destek oluştururken, Meclis'in gündemini de sosyal güvenlik konusunda hükümetle sosyal taraflar arasında yürütülen görüşmelerin seyri belirleyecek. Pazartesi günü bir araya gelecek tarafların uzlaşma sağlaması durumunda hükümet, Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası yasasında değişiklik öngören tasarıyı Meclis Genel Kurulu gündemine getirecek. Uzlaşma sağlanamaz ise Genel Kurul'da bu hafta Salı günü çevre sorunları ile ilgili araştırma önergeleri, Çarşamba günü, Cargill'e af tartışmalarına yol açan ve tarım dışı amaçla kullanılan arazilerin satışını öngören tasarı ile Vatandaşlık Kanunu'nda değişiklik öngören tasarı ele alınacak.

-AKP DIŞINDA CHP, MHP VE DTP GRUPLARI TOPLANACAK-

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, yurtdışı programı nedeniyle bu hafta Meclis'te AKP grubu toplanmayacak. Salı günü CHP, MHP ve DTP'nin grup toplantılarında liderler gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunacak. Liderlerin gündeminde Ergenekon Operasyonu, Nevruz kutlamaları ve AKP için açılan kapatma davası var.

-CHP VAKIFLAR YASASI İÇİN ANAYASA MAHKEMESİ YOLUNDA-

CHP 24 Mart Pazartesi günü Vakıflar Kanunu'nun iptali ve dava sonuçlanıncaya kadar yürürlüklerinin durdurulması istemiyle Anayasa Mahkemesi'ne başvuruda bulunacak.

-KOMİSYONLAR-

Bu hafta Meclis'te AKP'nin kapatma davasına karşı hazırladığı anayasa değişikliğinin Meclis Başkanlığı'na sunulması bekleniyor. Değişikliğin Meclis Başkanlığına sunulması halinde yine bu hafta Anayasa Komisyonu'nda ele alınması bekleniyor,

27 Mart Perşembe günü Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu toplanarak, "Tapu Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair" Kanun Tasarısını ele alınacak.

-GENEL KURUL-

TBMM Genel Kurul, bu hafta Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın, Sosyal Güvenlik Yasa Tasarısı çalışmalarına göre hareket edecek. Sosyal Güvenlik Yasa Tasarısı'nın Genel Kurul gündemine bu

yetişememesi durumunda;

25 Mart Salı günü Genel Kurul'da Denetim faaliyetleri, 26 Mart Perşembe günü görüşmeleri yarım kalan Tarım Kanunu, Perşembe günü ise Vatandaşlık kanun tasarısı ile Yap-İşlet-Devret Kanun tasarılarının görüşülmesi bekleniyor. (ANKA)