HABER

Sosyal medya 'Daire 16'yı konuşuyor! ''Sokak hayvanına hiç kimse bu muameleyi yapamaz''

Sosyal medyada paylaşılan ve Daire 16 olarak kısa sürede binlerce kişinin paylaştığı, yorumladığı ve izlediği videonun kahramanları baba Özay Kaya ile videoyu ağlamaklı bir ses tonu ile çekerek sosyal medyada paylaşan kızı Ayça Kaya, yaşananları anlattı. Beni dışarıya çıkartan kızım oldu diyen Özay Kaya, ''Koskocaman apartmanlarda oturuyoruz. Bir metrekarelik kulübede yaşayan sokak hayvanına hiç kimse bu muameleyi yapamaz. Biz her şeyin sahibi değiliz. Bu dünya hepimizin'' şeklinde konuştu.

Tekirdağ'ın Çorlu ilçesinde müzik öğretmeni Özay Kaya’nın (45), apartmanlarının önündeki kulübede yaşayan 'Köpük' adını verdikleri köpeğin, bina yönetimi tarafından hayvan barınağına gönderilmesi yönünde aldığı karara tepki gösterdiği görüntüler, sosyal medyada ilgi gördü. Köpeğin mahallenin sembolü olduğunu söyleyen Kaya, "Benim tepkim vicdana, insanaydı" dedi.

Sürecin kısa bir değerlendirmesini yapan ve tepki videosunun nasıl ortaya çıktığını anlatan Özay Kaya, “Yaşanılan olayın bir mazisi var. Yaklaşık 2 yıl önce adına köpük dediğimiz sokak köpeği arka ayakları tutmaz vaziyetteyken biz bunu parkta gördük ve 3 aylık mücadele sonunda bu sokak köpeğini tedavilerle, beslenmeyle, ilgiyle sadece biz de değil bütün mahalleli köpeğe ilgi gösterdi. Herkes evinden kalan yemekleri vererek, mama alarak başka şekilde her türlü köpeğe baktılar, sadece ben değil. Ben sadece bunu yapanların sözcüsü oldum. Bu şekilde duygusal bir bağ kurulduktan sonra da köpükle doğal olarak bunun buradan alınma isteği, barınak aranılarak, belediye aranılarak buradan aldırtacağız kararının apartman yönetiminden çıkması sonucu ben bu tepkimi dile getirdim. Çünkü dikkat ederseniz Köpük adlı köpeğimizin kulübesi apartmanın dışında. Kanuna göre parklar, bahçeler sokak hayvanlarının doğal yaşam alanları kabul edildi. Hiç kimse apartman yönetimi de dahil olmak üzere, kimseye zarar vermiyorsa, rahatsızlık vermiyorsa onu barınağa aldırtamaz. O yüzden ben sokak hayvanlarının bu şekilde muamele görmesine tepki olarak bu şekilde bir tepki gösterdim” dedi.

Screenshot_17

''BU DÜNYA HEPİMİZİN''

Beni dışarıya çıkartan kızım oldu diyen Özay Kaya, “Kızım böyle bir karar alındığını duyduktan sonra ağlamaya başladı. Baba olan, anne olan veya insan sevgisi olan herkes anlar bunu. Videoda da zaten her yer bizim dedim. Koskocaman apartmanlarda oturuyoruz. Bir metrekarelik kulübede yaşayan sokak hayvanına hiç kimse bu muameleyi yapamaz. Biz her şeyin sahibi değiliz. Bütün canlılarla beraber yaşıyoruz. Kedilerle beraber, köpeklerle beraber, bitkilerle, ağaçlarla beraber bu dünya hepimizin. Sadece bizim değil” diye konuştu.

Screenshot_19

Özay Kaya ayrıca, “Tepkiler çok olumluydu. Tabii ki yüzde 5’lik bir kısım var sokak hayvanlarından zarar görmüş olan onlara da hak veriyorum. Benim bahsettiğim sokak hayvanlarından zarar görenler değil. Hiç kimseye zararı olmayan, kulübesi olan, bakımı, aşıları yapılan köpeklere bu şekilde tepkilerin olması üzüyor beni benim tepkim buna” şeklinde konuştu.

Screenshot_20

Görüntüleri çekerek sosyal medya hesabından paylaşan Özay Kaya’nın kızı Ayça Kaya ise benim elimden gelen onlara bakmaktan başka bunu insanlara duyurmak ve sesimizi duyurmaktı. Bir tek bizim apartmanımızda yaşanan bir sorun değil Türkiye’nin her yerinde yaşanan bir sorun. Bunun artık bir sorun olarak değil hayatımızın bir parçası olarak yaşanılmasını duyurmak istiyordum. Umarım sesim duyulmuştur. Destek veren herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Kısa sürede sosyal medyanın en çok izlenen videolarından biri olan tepki videosuna on binlerce beğeni ve yorum geldi.

(İHA)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 11 yorum
herkes sizinle aynı fikiri paylaşmak zorunda değil, yada çocuğu apartmana gelirken tedirgin olmasının hesabını yapmak zorunda değil, hayvan sevilir, hayvanlara yumuşak başlı davranılır, ama hayvan sevgisi ve hayvan hakları kisvesi altında kimseyi hayvanlarla dibdibe yaşamaya mahkum etmek gibi bir lüksünüz YOK! hayvan sevgisi diye diye insanlara yaptığınız hakarete, rezilliğe bakın. gidin kırsalda barınak işletin çok meraklıysanız... Ha bu arada bu olayın özelinde değil, konunun genelinde onları sokaklara mahkum eden sizlersiniz, yalandan seviciler...
İNANCI OLAN HER İNSAN BİZLERE YAŞAMA İMKANI VEREN ALLAHA BİR SORUMLULUK OLARAK HER CANLIYA BAKMAKLA MÜKELLEFİZ.BUNU BİLMEDEN NEFES ALAN VARSA ZATEN DİYECEK SÖZ YOKTUR.BU DÜNYA HEPİMİZİN HER CANLIYI SEVMEK AYRI BİRŞEYDİR AMA ZARAR VERMEK GEREKMİYOR YAŞAM ALANLARINDA ONLARINDA HAKLARI VAR SONUÇTA YARATILAN CANLILAR BİZİMLE AYNI KADERİ YAŞIYORLAR DOĞAL AFETLERDE VE SALGINDA BU DURUM HEPİMİZ İÇİN GEÇERLİ.KORKANLAR İÇİN ZATEN SAYGI DUYMAK GEREKİYOR FAKAT ZARAR VERMEK GEREKMİYOR BUNU LÜTFEN BİLELİM
Ağzınıza sağlık
Geri Dön