Soya göğüs kanseri riskini azaltıyor

TOKYO (İHA) - Japonya'da yapılan bir araştırma, ülkenin geleneksel soyalı yemeklerinden düzenli bir şekilde yiyen kadınlarda göğüs kanseri riskinin azaldığını ortaya koydu.

Tokyo'daki Milli Kanser Merkezi'nde yapılan araştırmada, soya fasulyesinde bulunan genistein maddesinden çok miktarda alan kadınlarda diğer kadınlara göre göğüs kanserine yakalanma riskinin daha az olduğu tespit edildi. Soya fasulyesi Japonya'da çorbalar, yemekler ve tofu denilen soya peyniri gibi çok farklı şekillerde tüketiliyor.
Araştırma Japonya'da, 40'la 69 yaşları arasındaki 25 bin kadın üzerinde 10 senede yapıldı. Kan örneklerinin incelenmesi sonucu, yüksek miktarda genistein maddesi bulunan kadınların genistein seviyesi düşük olanlara göre kanser riskinin az olduğu belirlendi. Yine de bilim adamları aşırı derecede genistein maddesi alınmasının da kansere yol açabileceği uyarısında bulundular.

Diğer taraftan, başka bir araştırma da soyalı yiyecekler yiyen kadınlarda kalp rahatsızlıklarının da az olduğu belirlendi.
Protein bakımından son derece zengin olan soya fasulyesnin kökeni Çin ve Japonya'ya uzanıyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler