'Söyleyecek söz kalmadı, somut adım atılmalı'

Cumhurbaşkanı Gül, Suriye'de yüzlerce insanın hayatını kaybettiği katliam ile ilgili olarak, ''Söylenecek söz kalmadı somut adım atma zamanı gelmiştir." dedi.

'Söyleyecek söz kalmadı, somut adım atılmalı'

Gül, "Birleşmiş Milletler'de ayak oyunları ile bu işleri geçiştirmenin maliyeti çok büyük olur'' dedi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Maslak Fatih Ormanı Camisi'nde kıldığı cuma namazının ardından gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

Cumhurbaşkanı'na Suriye'nin başkenti Şam'ın Guta bölgesinde 1000'den fazla kişinin ölümüne neden olan kimyasal silah saldırısı iddiaları soruldu.

Konu ile ilgili BM'yi göreve çağıran ve yaşananların insanlık suçu olduğunu belirten Cumhurbaşkanı şunları söyledi:

''Suriye'de binin üzerinde insanın kimyasal silahlarla vahşice katledilmesi çok büyük bir insanlık suçudur. Bu manzaraları görüp de vicdanı sızlamayan, bu üzüntüyü kalbinin derinliklerinde hissetmeyen insan olan hiç kimse yoktur.

'İNSANLIK SUÇU'
Büyük bir insanlık suçudur. Bu katliamı yapanlar tarihte lanetle anılacaklardır ve öyle geçeceklerdir. Ama böyle de kalmayacaktır. Uluslararası hukuk nezdinde günü geldiğinde muhakkak bunun hesabını vereceklerdir.

Şu anda BM'nin uzmanları Suriye'de. Hiç bir engel çıkartılmadan bu uzmanlar muhakkak bölgeye gitmeli ve olup bitenlerle ilgili bütün bilgi ve raporlarını bütün dünya ile açıkça paylaşmalılar. Suriye'de yaşananlarla ilgili artık söylenecek söz kalmamıştır, artık fiili, somut adım atma zamanıdır.

Bunun için BM Güvenlik Konseyi'nde diplomatik manevra ve ayak oyunlarıyla bu işleri geçiştirmenin ve zamana yaymanın maliyeti de çok büyük olacaktır ve BM sistemini çökertecektir bu bütün insanlık vicdanında. Onun için somut adım atma zamanı gelmiştir.''

HÜSNÜ MÜBAREK'İN TAHLİYESİ
Cumhurbaşkanı Gül, Mısır'ın devrik Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek'in tahliyesi konusunda ise şu değerlendirmeleri yaptı:

"Şimdi seçilmiş cumhurbaşkanı ve arkadaşlarının artık bir an önce serbest bırakılmasıyla ilgili hiçbir izah ileri sürülemez. O bakımdan Mısır'ın da içinde bulunduğu bu girdaptan çıkıp, geleceğe bakması gerekiyorsa, yapılacak iş şu anda seçilmiş cumhurbaşkanı ve bütün arkadaşlarının, tutukluların bir an önce serbest bırakılması ve Mısır'da en erken, kimseyi dışlamadan, yani İhvan
dediğimiz siyasi oluşumu dışlamadan Mısır halkının milli iradesinin sandığa yansıyacağı seçimleri yapmaktır."

haberler

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 27 yorum
Amerika'ya Suriye'ye gel diyorsun gibi geldi.
Katlima dùnya dur desin dedi sadece..nerenden anladıgın belli
Somut adım? Asker filan da gönderir şimdi bunlar. Kendi çocuklarınızı gönderin lütfen. Onlar bizden daha ARAPÇIDIR...
Suriyeyi karıştıran Turkiye.Teröristleri bu ülkeye sokan biziz tabiki ülkesini savunacak Esad sonra kalkmış hrıstiyanlara bu ülkeye girin diyoruz ne biçim müslümanınız biz ya.
Gidin oraya da müdahele edin. Vakti zamanında ulu atanız Osmanlı'nın bahşettiği toprakları belki geri verirler size ! Pehh...
o zaman en önden sen git abdullah bey!!
Allah rızası için siz karışmayın. Karıştığınız ülkeyi KARIŞTIRIYORSUNUZ ...!!!
ATILSIN ATILSINDA SURİYEYİ BU HALE KİİMLER GETİRDİ SOMUT ADIMLARIN ATILMASI KİMLERDEN İSTNİYOR.
SURİYE..PKK YI 20YIL BESLEDİ APOYU SAKLAYARAK.TC KARŞI KULLANDI..BİNLERCE İNSANIMIZ ÖLDÜ..ELBET BİR BEDELİ OLACAKTI..ŞİMDİ ONU ÖDÜYOR..
SURİYENİN NİYE BU HALDE OLDUGUNU ANLAYA BİLECEK ZEKAYA SAHİP DEĞİLSİN YORUM YAPIYORSUN ..HIYAR.AMACIN BURADAN TAYYİBE VURALIN UCUZ CHP PİYONU
esadın devrilmesini isteyen israil amerika ve onun kuklaları hala bizim hükümet esad karşıtlığına devam ediyor yoksa hükümet siyonistlerin kuklasımı?
ESADIN.DURMASINI İSTEYEN ÇİNLE RUSYA YOKSA KOMONİST MİSİNİZ
aynı sözün aynısını 2 yıl kadar önce de işitmiştik galiba
BİZİM LİDERLERİMİZ..SINIRIMIZDAKİ BU KANLI KATLİAM DURSUN DİYOR...İÇİMİZDEKİ ZALİM HIYARLAR..ONA BİLE KATLANAMIYOR
Adamlarının sınırını karıştıran biziz, zalim olan bizim yönetenler
BULENTKALKAN34..ARKADAŞ..SINIRLARINA DOKUNMUYORUZ ORADAKİ İÇ SAVAŞ REJİMİN..BASKISINDAN EZİYETİNDEN AYRIMCILIGINDAN BIKAN İNSANLARLA..BU REJİM PKK YI 20YIL TOPRAKLARINDA BESLEDİ.TC KARŞI KULLANDI..APO SURİYEDEN KAÇMAK ZORUNDA KALİNCA YAKALANDI..ZALİM BUNLAR..ARAŞTIR BİRAZ
önce akil adamlar heyeti gönderr bakın bakalımmm dertleri neymişşşşş......?!
GAVUR NİKLERİYLE YAZARAK..TC VATANDAŞI OLMADIĞINIZ BELLİ ÇOBAN DÖNDE KENDİNLE ALAY ET.HIYAR
Irak olayını hatırlayanlar senaryoyu anlamışlardır, hadi bakalım hayırlısı olsun
IRAK OLAYINDA NE VARMIŞ HIYAR TAYYİP GEL IRAGA GİRMİ DEDİ AMERİKAYA..ZALİMLERİN SONU HEP KANLI OLMUŞTUR..IRAKTA SADDAM VARDI..SURİYEDE DE ESAT..OLAY BU KADAR..İDEOLOJİK BAKARAK TAYYİBE VURAYIM AYAGI YAPMA..
TÜRKİYEDEK, 40 BÜYÜK C,A AJANI GİBİ SURİYEDEDE 100LERCE AJAN VAR..BOMBALR YAHUDİNİN İŞİ,,,TÜRKİYENİN SAVAŞ UÇAĞINI DÜŞÜREN AYNI EL SURİYEDE KİMYASALLARI ATANLAR, MUHSİN YAZICIOĞLUNU LEHİD EDEN AYNI EL YİNE AYNI EL, İNGİLTERE BÜYÜK HESAP PEŞİNDE BÖLGEDE. TÜRKİYEYİ BİR KEZ KURTARDIM BÜYÜK SAVAŞTAN (Şİİ SUNNİ SAVAŞINDAN) MERSİNDE FORMU GÖRDÜM DAHA KURTARMAM TÜRKİYEYİ BÜYÜK SAVAŞTAN.SOKAĞIMIZA YAHUDİ HAKİM OLMUŞ TÜRKİYEDE. SURİYEDE ESAD KIZARSA, MÜSLÜMAN KANI DÖKENLERİN CANINA OKUYACAK BÖLGEDE, BATI TUZAK PEŞİNDE TÜRKİYEYE HALEN YİNE.USLU DURALIM TÜRKİYE KORUMA GÖREVLİSİ DEĞİL ŞU AN.İMZA OZAYDİN65
Önemli olan hangi ayakla başlayalım.
somut adım.türkiyenin desteklediği teröristlerin hemen suriyeyi terk etmesi.o katillere destek verilmemesi.bizdeki katilleride hemen kovmamız.yapabilirmisin başkan efendi.
Haydi somut adım atalım , 1..2..3..
Lütfen ülkemi kaosa sürüklemeyin. Bir islam ordusu oluşturun , şu Mısır ve Suriye aşıklarından. Gönüllü gitsinler, orada kurtarsınlar din kardeşlerini.
Afyon ve Reyhanlı içinde beklerdik aynısını, sahi ya ne oldu o işler. Güme mi gitti?
Somut adım dediğinin bedelini inşallah ağır ödemeyiz...
Diğer Haberler