HABER

Sözcü soruşturmasında iki tutuklama

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen Sözcü Gazetesi’ne yönelik soruşturma kapsamında Mediha Olgun ve Gökmen Ulu tutuklandı; Mali İşler Müdürü Yonca Yücekaleli serbest bırakıldı.

Sözcü soruşturmasında iki tutuklama

Sözcü Gazetesi internet sitesi Sorumlu Müdürü Mediha Olgun, Ege muhabiri Gökmen Ulu ve Mali İşler Müdürü Yonca Yücekaleli dün Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı'na getirilmişti. Savcılık Olgun ve Ulu'yu "örgüt içindeki hiyerarşik yapıya dahil olmamakla birlikte örgüte bilerek yardım etme”, "Cumhurbaşkanına suikast ve fiili saldırıya yardım” suçlarından, Yücekaleli'yi "Örgüt içeresinde hiyerarşik yapıya dahil olmamakla birlikte örgüte bilerek ve isteyerek yardım etmek" suçundan tutuklanma talebi ile Sulh Ceza Hakimliği'ne sevk etti. Savcılık ayrıca gazetenin sahibi Burak Akbay için de tutuklanmaya yönelik yakalama kararı verilmesini talep etti.

Nöbetçi hâkimlik 15 Temmuz tarihinde Sözcü gazetesinin internet sitesinde yer alan haberinde Ulu'nun Cumhurbaşkanının yerini haber yaparak Cumhurbaşkanının coğrafi yer ve konumunu kamuoyu ile paylaştığı, Olgun'un da sorumlu yazı işleri müdürü olarak bu haberden sorumlu olduğu kanaatine vardı. Mediha Olgun'un "terör örgütüne bilerek ve isteyerek yardım etmek" suçundan, Gökmen Ulu'nun ise "terör örgütüne bilerek ve isteyerek yardım etmek" ve Cumhurbaşkanına suikast ve fiili saldırıya yardım etmek suçlarından" tutuklanmasına karar verildi. Gazetenin Mali İşler Müdürü Yonca Yücekaleli ise "kuvvetli suç şüphesinin varlığını gösterir dellilerin olmaması" sebebiyle serbest bırakıldı.

Mediha Olgun tutuklanmasının ardından Bakırköy Kadın Cezaevi'ne getirildi.

©Deutsche Welle Türkçe

DHA/EC/SÖ

Geri Dön