Sözleşmeli öğretmenlik mülakat sonuçları MEB tarafından açıklandı

Sözleşmeli öğretmenlik mülakat sonuçları açıklandı. Öğretmen adaylarının merakla bekledikleri sözleşmeli öğretmenlik mülakat sonuçları 28 Eylül'de erişime açıldı. Sıra tercihlere geldi.

Sözleşmeli öğretmenlik mülakat sonuçları MEB tarafından açıklandı

Sözleşmeli öğretmenlik mülakat sonuçları konusunda sona gelindi. Sözleşmeli öğretmenlik mülakat sonuçlarının 28 Eylül'de açıklandı. Bu tarihi büyük bir heyecanla bekleyen adaylar günün erken saatlerinden itibaren sonuçları beklemeye başladılar. Ancak beklenen açıklama günün ikinci yarısında yapıldı. Bu süreçte alınacak 15 bin sözleşmeli öğretmenden biri olmak isteyen adaylar sonuçların açıklanmasının ardından tercih dönemini beklemeye başladılar. Bu kapsamda yapılacak atamalarda belirlenen illeri tercih edebilecekler.

15 Temmuz darbe girişiminin ardından başlatılan operasyonlar kapsamında çok sayıda öğretmen açığa alındı. Bu durumdan dolayı öğretmen kadroları mevcut ihtiyacı karşılayamamaya başladı. Buna çözüm olarak norm fazlası öğretmen atamaları ve sözleşmeli öğretmen atamaları yapılmasına karar verildi. Sözleşmeli öğretmen atamaları ile 15 bin öğretmen işbaşı yapacak. Sözleşmeli öğretmenlik mülakat sonuçlarının 28 Eylül'de açıklanmasının ardından önce itiraz süreci başladı. Ardından ise tercih işlemleri başlayacak. Adaylar 29 Eylül'den 1 Ekim'e kadar sınav sonuçlarına itiraz edebilecekler. Ardından sınavda başarılı olan adayların tercih işlemlerine geçilecek. Sözleşmeli öğretmenlik için tercihler 4 - 7 Ekim arasında yapılacak. Mülakat puanları esas alınarak yapılacak atamalarda bu puanların eşitliği durumlarında ise KPSS P121 puan türüne bakılacak ve bu puanı yüksek olan tercih edilecek. Tercihlerin ardından sözleşmeli öğretmen atamaları 10 Ekim'e kadar gerçekleştirilecek.

SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMEN MAAŞI NE KADAR OLACAK?

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, sözleşmeli öğretmenlik uygulamasına ait maş kısmıyla henüz bir bilgi vermedi ancak MEB, maaş düzenlemesi için de bir çalışma yapıyor. Öğretmenin maaşı dışında, ek ders ücreti, kurs ücreti, nöbet ücreti gibi farklı kazançları vardır. Doğu ve Güneydoğu’daki sözleşmeli öğretmene tazminat adı altında 400-500 TL arası bir ek ödeme masada bekliyor. Böyle bir düzenleme yapıldığı takdirde Doğu’da sözleşmeli öğretmen, maaş + tazminat + ek ders + kurs ücreti + nöbet ücreti durumuna göre 5 bin TL’ye yaklaşan bir ücret almış olacaktır.

SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMEN ATAMASI YAPILACAK İLLER

Adıyaman
Ağrı
Aksaray
Amasya
Ardahan
Artvin
Bartın
Batman
Bayburt
Bingöl
Bitlis
Çanakkale ( Gökçeada ve Bozcaada )
Çankırı
Çorum
Diyarbakır
Elazığ
Erzincan
Erzurum
Giresun
Gümüşhane
Hakkari
Iğdır
Kahramanmaraş
Karabük
Karaman
Kars
Kastamonu
Kırıkkale
Kırşehir
Kilis
Malatya
Mardin
Muş
Nevşehir
Niğde
Ordu
Osmaniye
Rize
Samsun
Siirt
Sinop
Sivas
Şanlıurfa
Tokat
Trabzon
Tunceli
Van
Yozgat
Zonguldak