SpaceX'in dev roketi test sırasında böyle patladı

SpaceX’in dev roketi Starship'in prototipi SN4 test sırasında büyük bir patlamayla infilak etti.

Elon Musk’a ait SpaceX şirketinin Starship roketinin dördüncü prototipi Teksas’ta bulunan tesislerde yapılan test sırasında infilak etti. SpaceX’in Mars ve Ay’a insan göndermek için geliştirdiği rokette meydana gelen patlamanın sebebi ise henüz bilinmiyor. Patlayan prototip bir dizi testten geçmiş olan SpaceX’in SN4 modeline ait. Elon Musk'ın şirketinin mürettebatla uzaya fırlatmayı planladığı uzay mekiğinden farklı bir prototip. Yapılan açıklamada “Seri Numarası 4" (SN4) roket motorunun statik patlama olarak bilinen bir saha testi sırasında patladığı bildirildi.

Patlayan prototipin bu hafta sonu NASA astronotlarını Florida'dan uzaya fırlatacak olan Falcon 9 roketi ve Crew Dragon uzay aracından farklı olduğu hatırlatıldı. Bu roket sistemi daha önce uyduları pek çok kez başarıyla fırlatmıştı.

Patlayan prototip şirket tarafından ay ve Mars’a insan ve yük göndermek amacıyla tasarlandı. Roket tekrar kullanılabilir olacak şekilde tasarlandı. Böylece SpaceX ticari bir uçak gibi onu defalarca fırlatabilir ve geri indirebilir. Şirket bu yıl uzaya ve 2022 yılına kadar da aya ulaşmayı hedefliyor.

(İHA)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 14 yorum
İyi olmuş! Küresel güçlere hizmet eden şu Musk denen heriften de başımıza sadece yeni problemler getiren projelerinden de hiç hoşlanmıyorum.
ya sen de onun yaptıklarını yap küresel güçlere hizmet etme olur mu? sen git Acun'u zengin et!
@mnyc_2 tam bir cahil yorumu. kendi yapamıyor yapanı kıskanıyor. o roket illaki bir gün aya marsa gidecek. onlarca yüzlerce denemede patlayabilir ama illaki bir gün patlamayacak. o zaman sen ve senin gibiler hala aynı yerde sayıyor olacaksınız.
@mnyc_2 yeni turksat uydusu spacex firması ile yörüngeye yerleşecek.. ne içiyosan banada ver..
kafa iyi olunca insan böyle sacmalayabilir tabi. adam türk değil amerikan ve onlara hizmet etmesi kadar doğal birşey yok
10 numara yağ koymuşlar:)))
Benim anlamadığım bir türlü ay’ a insan gönderemiyorlar 2022 de göndericeklermiş.1960 lı yıllardaki ay a gidiş hikaye gibi
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler