Spiegel'in iddiası: Türkiye ile o bilgiler artık paylaşılmıyor

Spiegel Online'a göre ABD, Türkiye'nin Suriye'deki operasyonu nedeniyle IŞİD'le mücadele koalisyonu ile ilgili bilgilerin Türk ordusu ile paylaşılmasını engelledi. Türkiye artık keşif ve operasyon bilgilerine ulaşamıyor.

Spiegel'in iddiası: Türkiye ile o bilgiler artık paylaşılmıyor

ABD'nin IŞİD'le mücadele koalisyonunda yer alan Türkiye'ye bu kanaldan da Suriye'deki operasyonları nedeniyle yaptırım uyguladığı bildirildi. Alman haber portalı Spiegel Online'ın edindiği bilgilere göre Türk birlikleri, koalisyonun Katar'daki El Udeid hava üssünde bulunan ana karargâhında koalisyonun keşif ve operasyon bilgilerine artık ulaşamıyor.

Spiegel Online'ın haberinde ABD Savunma Bakanlığının, Türk birliklerinin Suriye'nin kuzeyinde uçmaya ve Kürt hedeflerini vurmaya başladığı 9 Ekim'de karargâha Türk yetkililerle bilgi paylaşılmaması yönünde talimat verdiği kaydedildi.

ALMAN KAYNAKLAR DOĞRULADI

Alman askeri kaynakları da bu bilgiyi doğruladı. Alman haber ajansı dpa'nın ulaştığı Alman askeri kaynakları, Türkiye'nin karargâhtaki koalisyon görüşmelerine ve planlama toplantılarına artık katılmadığını aktardı.

ABD Savunma Bakanlığı'nın bu önlemi almasındaki nedenin koalisyonun operasyon planlamasında aktarılan keşif bilgilerini Türkiye'nin Suriye'nin kuzeyinde Kürtlere karşı gerçekleştirği operasyonlarda kullanmasından duyduğu endişe olduğu belirtildi. IŞİD'le mücadele koalisyonunda görev alan savaş uçakları, uydu ve İHA'lardan toplanan bilgiler koalisyon ortakları ile günlük olarak paylaşılıyor.

Alman ordusu da operasyonun başından beri koalisyonda görev yapan Tornado tipi keşif uçaklarının topladığı bilgilerin paylaşımına sınırlama getirmişti.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 24 yorum
Çok ta tın. İşid de pkk,ypg gibi amerikanın kurduğu terör örgütüdür.Amerika işidle ilgili hiçbir zaman doğru bilgi paylaşmadı,Fırat kalkanı ve Zeytin dalı operasyonlarında TSK işidi yok ederken tüm bilgiler yerli istihbarattan elde edilmişti.Barış pınarıda aynı şekilde yapılıyor.Abdye güvensek ayvayı yemiştik.
türkiye sınırında olup bitenleri el dürbünü ile izliyor, ne keşifinden istihbaratından bahsediyorsun , hangi çağdasın bak dron,insansız hava aracı yapmayan kalmadı git sanayiye ustalar evi ile drone ile haberleşiyor.öğlen sefertasını 5-10 km öteden drone ile yollayanlar var.coninin istihbaratına gerek yok, 1974 kıbrıs hareketinden sonra ders alan türkiye o günden bu yana askeri alanda çok yatırımlar yaptı şimdi meyvelerini vermesi gerek.
@cemo3641 kardesim hem komik hem yararlı bir yorum tebrikler
şu evinden drone ile sefertası getirten ustaların var mı görüntüsü? varsa linkinii paylaşırsan seviniriz
neyi paylaşıyordunuz ki
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler