HABER

SSPE hastaları, ilaçlarını yeniden TEB'den alacak

ANKARA (İHA) - Sağlık Bakanlığı, Türkiye'de sayıları bine ulaşan Subakut Sklerozan Panensefalit (SSPE) hastalarının kullandığı, "Inosine pranobex" etken maddeli ilacın eskiden olduğu gibi yine Türk Eczacılar Birliği (TEB) aracılığıyla yurt dışından getirilmesine karar verdi.

Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Necdet Ünüvar, il sağlık müdürlerine gönderdiği genelgede, SSPE hastalarının kullandığı ithal "Inosine pranobex" etken maddeli ilacın temini konusunda ortaya çıkan tereddütlere açıklık getirdi. Söz konusu ilacın ruhsatlandırma işlemi tamamlanıp yurt içinden temin edilmesi sağlanıncaya kadar Sağlık Bakanlı tarafından satın alınarak ihtiyaç sahibi hastalara verilmesi yönünde karar alındığını hatırlatan Ünüvar, meydana gelen karmaşadan sonra bu uygulamadan vazgeçilerek, tekrar TEB aracılığıyla ilacın temini yoluna gidileceğini kaydetti. Prof. Dr. Ünüvar, genelgede, şu ifadelere yer verdi:

"Bakanlığımız genelgesi ile Subakut Sklerozan Panensefalit (SSPE) hastalığının tedavisinde kullanılması gerekli olan ancak hali hazırda kişisel tedarik yolu ile kişi bazında reçete edilerek ve Bakanlığımızın onayı sonrasında Türk Eczacıları Birliği kanalı ile güçlükle temin edilebilen 'Inosine pranobex' etken maddeli ilacın prosedürdeki gecikmelere bağlı olarak hastalığın tedavi sürecinde aksamalara ve tıbbi olumsuzluklara sebep olduğu, bu nedenle adı geçen ilacın ruhsatlandırma işlemi tamamlanıp yurt içinden temin edilmesi sağlanıncaya kadar Bakanlığımız tarafından satın alınarak ihtiyaç sahibi hastalara verilmesi yönünde karar alınarak, söz konusu ilacın İl Sağlık Müdürlükleri ve hastaneler tarafından SSPE tanısı konulmuş ve takipli, ayakta veya yatırılarak tedavileri sağlanan ihtiyaç sahibi söz konusu hastalara, 13.10.2006 tarih ve 19469 (2006/107) sayılı Bakanlığımız genelgesi ekinde yer alan 'İlaç Kullanımı ve Hasta Katılım Payından Muaf İlaç Raporu' formuna ve bu genelgede belirtilen sağlık raporları çerçevesinde reçete edilerek hastane eczaneleri yoluyla verilmesi talimatı verilmiştir. Ancak, bakanlığımıza yapılan vaki müracaatlardan, ilgi genelgemiz ile öngörülen uygulamanın farklı yorumlara neden olduğu, Genelgenin yayım tarihinden sonra söz konusu ilacın Türk Eczacıları Birliği kanalı ile yurt dışından getirilmesine ilişkin prosedürün işlemden kaldırıldığı şeklinde bir algılamanın söz konusu olduğu dolayısıyla söz konusu ilaca ihtiyacı bulunan SSPE hastalarının mağduriyetine sebebiyet verildiği tespit edilmiştir. Bu nedenle, ilgide kayıtlı genelgemiz ile öngörülen uygulamanın yanı sıra, 'Inosine pranobex' etken maddeli ilacın, Türk Eczacıları Birliği kanalı ile yurt dışından getirilmesi işlemine ilişkin uygulamanın sürdürülmesi ve bu şekilde getirilen ilaç bedellerinin eskiden olduğu gibi hastanın bağlı bulunduğu kurum veya ilgisine göre tabi olduğu sosyal güvenlik kuruluşları tarafından karşılanmaya devam edilmesi gerektiği hususunda, bilgilerinizi ve gereğini önemle arz ve rica ederim".

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön