HABER

SSPE hastalığı tarih olacak

SSPE hastalığı tarih olacak

BARTIN (İHA) - Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Sağlıkta Dönüşüm Projesi kapsamında geldiği Bartın'da hastanelerde incelemelerde bulundu. Bakan Akdağ, SSPE denilen kızamık virüsü hastalığının Sağlık Bakanlığı'nın yaptığı proje kapsamında gelecek yıllarda tarih olacağını vurguladı.

Bakan Akdağ, Bartın'da Devlet Hastanesi, Göğüs Hastalıkları Hastanesi ile Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi'nde incelemelerde bulundu. Her 3 hastanenin de çalışma şartlarının uygun olduğunu belirten Bakan Akdağ, "Sağlıkta Dönüşüm Projesi ile ilgili olarak herhangi bir yerden kopya almadık. Dünyanın farklı ülkelerinden, sağlık sistemi iyi gelişmiş ülkelerden örnekler aldık.

Sistemi bununla geliştirdik. Bir ülkenin sağlık sistemini oluştururken, bir şablondan istifade ederken, o ülkenin sağlık sistemini ortaya koymak ve geliştirmek mümkün değildir. Mutlaka kendi modelinizi ortaya koymalısınız. Kendi şartlarınızı, coğrafi durumlarınızı, hastalık durumunu, finans kaynaklarını, sağlıkla ilgili alanlarda hizmet veren çeşitli sektörlerden kültürleri, insan kaynaklarının yapısını iyi tanımamız lazım. Anayasa ve idari hukukuyla bütünleştirerek ülke modeli oluşturduk. 60'lı yıllarda sosyalizasyon olarak başlatılan model, temel sağlık hizmetleri arasında motivasyon bozuklukları sebebiyle kayba uğradı. Piyasacılık anlayışı gelişti. Yıllarca hükümetler doktorlarla, sağlık çalışanlarına tatmin edici bir gelir sağlayamadı ve hekimlere muayenehane yollarını açtı. Sistem böyle yürüdü. Ama şimdi sistemi değiştirdik.

Tam gün kamuda çalışan hekimlerimiz, gerçekten iyi kazanmaya başladı. Diğer sağlık çalışanlarıyla birlikte yeni bir sistem oluşturduk. Devletin sağlık çalışanına yetersiz para ödediği, vatandaşın cebinden alınan paralarla dönen sistemi terk ettik. Bunun yerine sosyal adalet duygusuna sahip bir sosyal devletin yapması gerekenleri yaparak, hem kamu hastanelerinde, hem de vatandaşımızı özel sektörden de kamu adına hizmet almalarının önünü açtık" dedi.

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Türkiye'de sağlıkta reformlar yaşandığını, vatandaşın daha iyi hizmet alabilmesi adına yapılan çalışmaların da meyve vermeye başladığını ifade etti. Akdağ, "Uzman hekimlerin tam gün, tam zamanlı çalışma oranları yüzde 11'di. Bugün yüzde 57. Bartın'da yüzde 40'larda kalmıştır. Yakın gelecekte Bartın ve Zonguldak'ta da Türkiye ortalaması yakalanacaktır. Bu oranlar daha da yükselecek. Hekimlerimiz devletin kendine sunduğu imkanlarla daha iyi hizmet verecek. Hastanelerde odalar gelişecek. Her odada banyo ve tuvalet bulunacak. 2007 yılında bunların olmasını sağlayacağız" diye konuştu.
Türkiye'nin gündemini meşgul eden SSPE (kızamık) hastalığının Sağlık Bakanlığı'nın uygulamalarıyla tarih olacağını ve dramatik görüntülerin ortadan kalkacağını belirten Akdağ, kendisinden yardım isteyen SSPE hastasının babasına yardım sözü verdi. Akdağ, "SSPE hastalarına daha fazla sahip çıktık. Bu hastalık çok dramatik. Büyük mesafeler aldık. Aksayan tarafları da var, ama bunları çözeceğiz. Türkiye'de 2-3 yılda 30 bin ile 25 bin arasında kızamık geçiren ocuk vakası oluyordu. 2004-2005 yıllarında aşı kampanyası yaptık. Avrupa'da aşılanmış bir kampanyada en büyük nüfus olan 19 milyon çocuk nüfusunu 1.5 yıl içerisinde aşıladık. Sonuç olarak ise bu yıl 33 kızamıklı vaka gördük. 30 binden sadece 33'e düştük. Meseleyi takip ediyoruz. Bu aşılamaları yapmakla çocuklarımızı bu tür hastalıklardan koruyoruz. Bu dönemde aşılanmış olan çocuklar SSPE hastalığını görmeyecek. SSPE diye bir hastalık bundan sonra olmayacak" şeklinde konuştu.
AK Parti Bartın İl Başkanı Yakup Ulupınar, açıklamalarının ardından Bakan Akdağ'a Bartın yöresine özgü tel kırma işlemeyle yapılmış Atatürk Portresi hediye etti. Akdağ, incelemelerinin ardından Bartın'dan ayrıldı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön