Stephen Hawking'in ölmeden önceki son makalesi: Çoklu evren

İngiliz fizikçi Hawking'in 14 Mart'ta ölümünden 10 gün önce bir bilim dergisine verdiği makale Çarşamba günü yayımlandı. Hawking makalesinde birbirine benzer çoklu evrenler olabileceğini öneriyor. Hawking'in Cambridge Üniversitesi'nden meslektaşı Malcolm Perry, "Stephen bu makalenin en gurur duyduğu çalışma alanı olduğunu söylerdi" dedi.

Araştırma ayrıca, paralel evrenlerin olduğuna dair kanıt bulunabilmesi için de astronomların yoluna ışık tutuyor.

'Kozmik enflasyon ve kozmik çoklu evren' teorilerine yeni bir önerme getiren makale, evrenin nasıl oluştuğuna dair bir teori geliştiriyor.

Leuven Katolik Üniversitesi'nde görevli Belçikalı Fizikçi Thomas Hertog ile çalışan Hawking'in makalesi, İngiliz fizikçinin ölümünden 10 gün önce High-Energy Physics adlı bilim dergisine verildi ve Çarşamba günü yayımlandı.

Bilim insanlarının teorisi, Einstein'ın evrenin yaklaşık 14 milyar yıl önce oluştuğunu anlattığı ama nasıl oluştuğuna dair verilerin eksik olduğu araştırmayı geliştirdi.

Guardian'ın haberine göre son zamanlarında Hawking'le yeni teori üstünde çalışmak için Cambridge'e giden Hertog, "Aramızda asla bunun, onun son makalesi olabileceğini konuşmamıştık. Ama bunun yolculuğumuzun sonu olabileceği hissediyordum, hiç bir zaman ona söylemedim" dedi.

13

BİR ADIM ÖTEYE TAŞIDI

Modern fizik, evrenin nasıl oluştuğuna dair birden fazla teori öne sürüyor. Bunların başında gelen teori, Big Bang (Büyük Patlama) sonrası hızlı genişleme evresi 'kozmik enflasyon' ile yeni evrenlerin oluştuğunu ve bu evrenlerin de uzayda dağıldığı önermesinde bulunuyor.

Hertog ve Hawking'in yeni makalesi ise bu teoriyi bir adım öteye taşıyor ve uzayın farklı fizik kanunlarının geçerli olduğu 'cep evrenleriyle dolu olduğu' teorisi yerine, bu alternatif evrenlerin birbirinden çok da farklı olmayabileceğini ortaya koyuyor.

Hertog, "Eski teoriye göre çok çeşitli evrenler vardı, bazıları boş, bazıları cisimlerle dolu, bazıları çok hızlı genişleyen bazıları kısa ömürlü. Çok büyük farklar vardı" diyor ve yeni teorinin de çoklu evreni 'hepsi birbirine benzeyen ve idaresi daha kolay evren takımına' indirgediğini söylüyor.

hawking

Yeni yayımlanan makaledeki teori, Hawking ile ABD'li fizikçi James Hartle'ın 1980li yıllarda yayımlanan makalesini, sicim kuramında kullanılan daha güçlü, modern matematik teknikleriyle güncellenmiş olarak sunuyor.

Hawking'in Cambridge Üniversitesi'nden meslektaşı Malcolm Perry, "Stephen bu makalenin en gurur duyduğu çalışma alanı olduğunu söylerdi" diyor.

Ancak bu makale Hawking'in ölümünden sonra kendi adıyla yayımlanan tek makalesi olmayacak. Perry, Harvard Üniversitesi'nden Andrew Strominger ve Hawking ile birlikte kara delikler üzerine yayımlanmayı bekleyen iki makale daha yazdı.

Belçikalı fizikçi Hertog, Hawking ile ortak kaleme aldığı makalenin kozmoloji teorisinde bir adım attığını ve fizikçilerin bu teoriyi test edebileceğini söylüyor.

BİG BANG MODELLERİNE TEST İMKANI

Hertog, gözlemlerin ve teoriyle ilgili yapılacak başka çalışmaların Big Bang (Büyük Patlama) modellerinin de test edilebilmesine olanak sağlayacağını ifade ediyor.

İngiliz kuramcı Hawking, uzay bilimi kara delikler ve kuantum fiziğiyle ilgili çalışmalarıyla biliniyordu.

14 Mart'ta hayatını kaybeden Hawking uzayla ilgili görüşlerini şöyle dile getirmişti:

"Yeryüzündeki yaşamın, aniden çıkabilecek bir nükleer savaş, genetiği değiştirilmiş bir virüs gibi felaketler ve giderek artan başka tehlikelerle yok olma tehdidiyle karşı karşıya olduğuna inanıyorum. İnsanoğlunun uzaya gitmediği sürece bir geleceği olduğunu sanmıyorum. Bu yüzden, insanların uzaya ilgi duymasını teşvik etmek istiyorum."

bbc-turkce

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 15 yorum
yok buyuk patlama yok karadelik yok bing bang epiciniz salliniz bisey bildiniz yok
Bilim e verilen önem ortada,, tek bi yorum atılmamış,, merak ediyorum su yazıyı adam akıllı kaç kişi okudu,, cok az kişi
HE HEE...BİZİMKİLER ZATEN BUNU 1400 SENE3 ÖNCE TEWSPİT EDİP YAZMIŞLAR B OŞ UĞRAŞ BİZCE...?!!...
@camlica_yolunda Kim yazmış Allah aşkına?
entropi yasası gereği bu evrenin sonu gelecek. sonu var ise başlangıcı da olmak zorunda. einstein kainatın başlangıcını sıfır hacim sonsuz yoğunluk olarak tanımlıyor. yani hiçlik.. Bu durumda yaratıcıyı bilimsel olarak kabul etmekten başka çare kalmıyor. Bu noktada sıkışanlar, hiç bir kanıt olmadan parakel evren zırvalığını ortaya attılar. Bu da onlardan biri
Uzaya ilgi gerçekten çok geç kalmış bir konu. Türkiye için değil sadece insanlık için.
insanlık daha 1 ci semayı geçemedi Yüce Allah ben alemlerin Rabbiyim diyor. Yani birbirine benzer birden çok yaşam şekli olması gayet normal Kur'an-ı Kerim'de de bu şekilde bize uyarı veriyor. insan halen aklını kullanmıyor. gök yüzünden yer yüzüne herşeyi en ince noktasına kadar anlatıyor. İnsan kendi yaratılışını unutuyor başka şeylere sarılıyor
Yorumlara bir göz attım. Hemen herşeyi din ile test ediyorsunuz. Neden bunu yapıyorsunuz? Bir şüpheniz mi var?
Bir her şeyden çift yarattık diyor 2 evren olması da muhtemeldir buna göre insandan da çifti vardır , idealar alemi asıl bedenimiz gibi tarihten beri inceleniyor bu konu , kimi 11 boyutlu diyor kimi 4 , kabe gibi , hiber küp misali
einstain sıfır hacim sonsuz yoğunluk teorimine benzer zaman kavramanın olmadığıni sadece bir boyuttan ibaret olduqunu aslında her şeyin aynı anda yaşandığını iddia ediyorum.
Kacık kafalı adamın yazdıkları artık 100 yıl konuşulur sonra deli bizi boşuna uğratırdı derler..
Hawking Bing bang dan önce zaman kavramının var olmadığını dolayısıyla doğaüstü bir gücün müdahalesinin mümkün olmadığı gorusundeydi halbuki bu tanrının olmadığını değil zaman kavramının dışında yani bizzat yaratıcısı olduğunu kanıtlar. Bu ve bazı selefleri hersey in tesadüfen negatif enerjiden meydana gelen ilk maddeden oluştuğunu iddia eder halbuki bu da o ilk şeyi tanrı yapardı ki ilk iddia ettikleri doğaüstü güç bu olurdu öyle ya madem hersey tesadüfen var olan ilk şeyden meydana geldiyse
@ekramen8 Tisco yani ?
Hawking gibileri doğaüstü bir müdahalenin varlığından çok yokluğunu ispata kalkmıştır oysa mutlak zaman kavramı içinde yani zamanın bütünlüğü içinde bir şeyin mutlak yokluğu ispat edilemez bir şeyin yokluğu ya onun tam zıttı nin varlığınin ispatiyla dogrulanabilir yada dogrulanamaz. Yani ateist lerin ağzına doladiklari ve tanrının yokluğuna delil olarak sundukları "spagetti monster" bile bu mutlak zaman kavramı içinde "yoktur" denemez. Bu bundan seneler önce TV nin var olmasının imkansız sayılmasına benzer şimdi akla uygun olmaması bunun değişmeyeceği anlamına gelmez
EVRENİN YÜZDE 4 Ü GÖREBİLİP BİRDE KALKIP BAŞKA EVRENLERDEN BAHSETMEK TAM BİR KAÇIKLIK HALİDİR.
Diğer Haberler