HABER

Stoltenberg: S400 Türkiye’nin kendi kararıdır

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Türkiye’nin Rusya’dan S-400 füze savunma sistemi satın almasının müttefik ülkeleri karşısına alma arayışı anlamına gelmediğini söyledi.

Ankara'nın Moskova'dan Rus S-400 hava savunma sistemi satın almaya karar vermesi bazı Batı başkentlerinde, Ukrayna ve Suriye konularında Rusya ile yaşanan gerilim nedeniyle tepki çekmiş; bu adım ittifakı küçümseme olarak değerlendirilmişti.

Reuters haber ajansına bir mülakat veren NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, bunun Türkiye'nin kendi kararı olduğunu ve konuyu Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile konuştuklarını söyledi.

"Cumhurbaşkanı Erdoğan ile eylül ayında buluştuğumda konuştum. Farklı devletlerden bu tür kabiliyetler edinmek istemenin ulusal bir karar olduğunu söyledim” diyen NATO Genel Sekreteri, Erdoğan'ın kaparo ödemesi yaptıklarını ve sistemlerin 2019 yılında teslim edilmesini beklediklerini kendisine ilettiğini belirtti.

Stoltenberg, Erdoğan'ın ve üst düzey Türk yetkililerin kendisine Ankara'nın güçlü bir NATO partneri olmayı sürdüreceğini söylediğini vurguladı. Stoltenberg ayrıca Ankara'nın ABD öncülüğündeki 29 üyeli ittifakı S-400 alma kararının gerekçeleri konusunda bilgilendirmeye hazır olduğunu da ifade ettiklerini kaydetti.

Romanya dönüşü askeri uçakta soruları yanıtlayan Stoltenberg, "Türkiye'nin S-400'ü NATO hava savunma sistemine entegre etmek gibi bir talebi olmadı” diye konuştu.

Stoltenberg: Türkiye, Fransa ve İtalya ile de görüşüyor

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg Ankara'nın Paris ve Roma'dan da benzer sistemler almak için görüşmelerde bulunduğunu ifade etti. Stoltenberg, "(Erdoğan) bana Türkiye'nin hava savunma sistemi tedarik etme imkanları üzerine Fransa ve İtalya ile diyalog içinde olduklarını söyledi” dedi. Stoltenberg diyalogla ilgili ayrıntı vermezken, Ankara'nın, İtalya tarafından NATO çerçevesinde Türkiye'ye konuşlandırılan SAMP-T füzelerinin yabancısı olmadığını belirtti.

Söz konusu sistemler, muharebe alanları, liman, havalimanı gibi stratejik tesisleri, seyir füzesi ve uçak gibi havadan gelecek tehditlere karşı koruma amaçlı tasarlandı. İtalyan-Fransız konsorsiyumu Eurosam tarafından üretilen SAMP-T, Avrupalı füze üreticileri MBDA ve Thales'in ortak teşebbüsü.

Uzmanlar Rusya'nın ise farklı bir teknoloji kullandığını ve Moskova'nın bunu paylaşmaya yanaşmadığını belirtiyor. S-400'ün NATO sistemleri ile uyumlu olmadığı da dile getirilmişti. "NATO açısından önemli olan birlikte işlerliktir” diyen Stoltenberg, müttefiklerin birlikte sistemler geliştirmesini, edinmesini ve işletmesini kolaylaştırmak istiyoruz ki maliyetler düşsün ve ittifak içindeki savunma sanayileri güçlensin” diye konuştu.

Reuters,EC/CÖ

© Deutsche Welle Türkçe

Geri Dön