HABER

Stres, kalpten götürüyor

LONDRA (İHA) - Ofis hastalıklarının ikinci en önemli sebebi stresin, kalp rahatsızlıklarına yol açtığına dair bulgular giderek artıyor. Stresin belli başlı 23 belirtisinden beşinden fazlasını taşıyan kişinin, risk altında bulunduğu belirtiliyor. Bu belirtiler arasında aşırı yorgunluk, iştah kaybı, çarpıntı ve sinirlilik de yer alıyor.

Araştırmalar gösteriyor ki, iş yeri hastalıklarının ikinci en büyük sebebi stres. Çalışanların beşte birinden fazlası, dönem dönem stresten şikayetçi olduklarını saklamıyorlar. Stres, kalp için zararlı olduğu gibi, bağırsak problemlerine, migrene ve sedef hastalığına da yol açabiliyor.

İngiliz Kalp Vakfı, stresin 23 belirtisinin listelendiği bir kitapçık yayınladı. Kitapçık, stres ve kalp hastalıkları arasındaki bağlantıyı açıklıyor. Her ne kadar stres, koroner kalp hastalıkları için ana etmenlerden biri olarak kabul edilmese de, araştırmalar bu ikisi arasında bir ilişki olduğunu gösteriyor.

Yüksek kolesterol, fiziki aktivitenin azlığı, sigara kullanımı, yüksek tansiyon, obezite ve şeker hastalığı, ispatlanmış yüksek risk faktörleri. Bu faktörlerden biriyle stres bir araya geldiği takdirde, kalp hastalığı görülme ihtimali yüksek. Kitapçıkta bahsedilen stres semptomları arasında terlemek, mide bulantısı ya da midede rahatsızlık, espri anlayışını kaybetmek, sigara kullanımı, alkol tüketiminin artması ve tuvalete gitme ihtiyacının değişmesi de yer alıyor.

Vakıf yetkililerinin belirttiğine göre, eğer kişi, kitapçıkta bahsi geçen 23 işaretin beşinden fazlasını kendinde gözlemliyorsa, bu, stresli olduğu anlamına gelebilir. Bu durumda profesyonel yardım alması iyi olabilir.

Stres kontrol listesinin 23 muhtemel semptomu şunlar:

"Terlemek veya titremek. Çarpıntı. Tuvalete gitme ihtiyacının normalden fazla olması. Midenizde hissettiğiniz bulantı, ağrı türü rahatsızlıklar. Ağız kuruluğu. Aşırı yorgunluk. Tuhaf acı ve ağrılar. Daha fazla sigara ve alkol tüketimi. Kendinizi tüketircesine çalışmak. Baş ağrıları. Hobilere zaman ayıramamak. Her şeyde asabi olmak. "Artık bununla başedemiyorum" şeklinde düşünceler. İştahsızlık, canınızın eğlence vs. çekmemesi. Çok fazla ya da çok az yemek. Espri anlayışınızı kaybetmek. Kişisel görüntünüze olan ilginizi kaybetmek. İnsanlara olan ilginizi kaybetmek. Her şeyin manasız olduğunu hissetmek. Ağlamak. Unutkanlık. Enerjisiz olmak ve yorgun hissetmek. Uyuma zorluğu, kötü uyumak ve normalden erken uyanmak".

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler