HABER

Stres ve sigara, kelliğe yol açıyor.

Stres ve sigaranın, damarlarda daralmaya yol açarak saç köklerinde beslenmeyi bozduğu, bunun sonucunda da saç uzamasında yavaşlama sorunuyla karşılaşıldığı belirtildi.

Stres ve sigara, kelliğe yol açıyor.

Dr. Serdar Hepgül, İHA muhabirine yaptığı açıklamada, günümüzde saç yapımını hızlandıracak bir çözümün henüz bilinmediğini vurgulayarak, bazı ilaçların kullanımı, beslenme bozuklukları, sigara ve stres gibi faktörlere bağlı olarak saç uzamasında yavaşlamanın görülebileceğini bildirdi.

Saçların uzamasını hızlandırmak için, sağlıklı beslenme, özellikle sebze ve meyvaların ağırlıklı olduğu beslenme tarzları, bol su içmek, düzenli ve yeterli uykunun çok önemli olduğunu ifade eden Dr. Hepgül, "Stres, salgılattığı adrenalin gibi hormonlar yolu ile damarlarda daralmaya yol açar ve saç köklerinde beslenmeyi bozar. Stresi düşürecek önlemler de saç uzması açısından önemlidir" dedi.

Dr. Serdar Hepgül, sigaranın, içerdiği nikotin ve karbonmonoksit gazı ile olumsuz etkileri bulunan bir faktör olduğuna dikkat çekerek, "Nikotin damarları daraltırken, karbonmonoksit gazı, kanda oksijen taşınmasını bozarak hücre beslenmesini bozarlar. Yeterli besin ve oksijen alamayan saç köklerinin de normal üretimlerini yapması zordur. Saç derisine uygulanacak sıcak havlular, hafif masajlar bu bölgede dolaşımı arttıracak ve saç köklerinin normal beslenmesini sağlayacaktır" ifadesini kullandı.

Saç yapımı ile ilgili olarak bazı vitaminlerin önemli olduğunun günümüzde bilindiğini de kaydeden Dr. Hepgül, "Ancak bu vitamin ve mineraller, günlük beslenmemiz yolu ile zaten alınan vitaminlerdir. Zaman zaman takviye olarak bu tip vitaminlerden almak, eksiklik varsa düzeltir" diye konuştu.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler