HABER

Strese bitkisel çözüm

İZMİR (İHA) - İzmir Sağlık Kuruluşları Derneği üyesi Dr. Özlem Erdem, küçük sorunların, sürekli hale gelmesiyle birlikte, fiziksel veya ruhsal rahatsızlıklara neden olabileceğini ifade ederek, "Bizi ve çevremizdekileri en çok rahatlatacak yöntem belki de sadece birkaç küçük saksıyla uğraşmak olacaktır" dedi.

Dr. Özlem Erdem, yeme bozukluğu, kilo problemleri, aşırı iş yükü, ev ortamının monotonluğu ve benzeri küçük gibi görünen sorunların süreklilik arz etmesi halinde zarar verici boyutlara ulaşabildiğini kaydederek, bu sıkıntıların giderilmesinde en etkili çözümün meşguliyet tedavileri olduğunu söyledi. Dr. Erdem, "Meşguliyet tedavileri arasında değerlendirdiğimiz süs bitkileri uğraşıları, hoş bir amaç edinme, fiziksel bir efor harcama, sorumluluk alma, amaca ulaşma konularında katkı sağlayarak mutluk yaratır" diye konuştu. Gündelik yaşamın insanları yorgun, bitkin, ümitsiz hale getirdiğini vurgulayan Dr. Erdem, "Sağlıklı bir beden ve ruh sağlığının yanı sıra çevremizin güzelleşmesi için en etkili tercih, mutlaka fiziksel aktiviteyi de içeren hobilerdir. Bu hobiler arasında yer alan süs bitkileri uğraşılarının çevremize, ruh ve beden sağlığımıza yönelik olumlu etkileri yadsınamaz. Süs bitkileri uğraşıları, bir yandan stresten uzaklaştırırken, süs bitkisine hayat vermek, büyütmek ve yaşatmak, bir sanat eseri yaratmanın hazzını da yaşatır" diye konuştu.

Hafıza problemlerinin, stresin en belirgin sonuçlarından biri olduğunu kaydeden Dr. Özlem Erdem, "Hafıza problemleri, aslında zihnimizin önemli ya da önemsiz pek çok farklı konuyla meşgul olmasından kaynaklanmaktadır. Ana nedeni ise zihnimizi tekrar doldurabilmek için boşaltmamızdır. Bu durumda da bizi ve çevremizdekileri en çok rahatlatacak yöntem, kesinlikle sigara içmek, halimize üzülmek değil, belki de sadece birkaç küçük saksıyla uğraşmak olacaktır" şeklinde konuştu.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler