HABER

Strese ve menopoza "D" vitamini

Ordu Üniversitesi (ODÜ) Ziraat Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Zekai Tarakçı, uzun süredir stres yaşayanların ve menopozdaki kadınların düzenli olarak D vitamini almaları gerektiğini söyledi.

Strese ve menopoza "D" vitamini

Yrd. Doç. Dr. Zekai Tarakçı yaptığı açıklamada, uzun süredir stres yaşayan, beslenmesi yetersiz olan, 55 yaş üzerinde kişilerin ve menopoz döneminde olan kadınların D vitamini alımında gereken özeni göstermelerinin sağlıkları açısından büyük önem taşıdığını belirterek, D vitamininin hayvansal organizmalarda ve bitkilerde pro-vitamin şeklinde bulunduğuna dikkat çekti. D vitamininin faydalarının saymakla bitmeyeceğini ifade eden Yrd. Doç. Dr. Tarakçı, "D vitamini güneş ışınları yetersiz bölgelerde yaşayan çocuklar, hamile ve emziren kadınlar, alkol veya uyuşturucu kullananlar, kronik hastalar, yakın geçmişte ameliyat olanların sağlığına kavuşmasında da son derece önemli bir rol oynuyor. Ayrıca kalsiyum ve fosforun emilimini düzenleyerek kemik ve diş gelişimi, sertleşmesi üzerinde etkili oluyor. Kandaki normal kalsiyum ve fosfor seviyesini koruyarak böbrek hastalarında düşük kan kalsiyumu seviyesini düzenliyor" diye konuştu.

Çocuklar, hamileler ve yaşlıların risk altında bulundukları için daha çok D vitaminine ihtiyaç duyduklarını belirten Tarakçı şöyle konuştu: "D vitamini eksikliği, kemiklerde kalsiyum depolanmasının yetersizliğine neden olmaktadır. D Vitamini eksikliği yaşayan bebek ve çocuklarda kemik gelişiminde zayıflık, çarpık bacaklar kemik veya eklem yerlerinde deformasyon, diş gelişiminde gerilik ve kaslarda zayıflıklar yaşanır. Hatta çocuklarda ölümler bile görülebilir.Yetişkinlerde ise kemik erimesi kas zayıflığı ve spazmları, çabuk kırılan kemikler şeklinde görülür." Tarakçı, et, süt, yumurta, kahvaltılık tahıllar, balık gibi gıda besin maddelerinde D vitamini bulunduğuna dikkat çekti.

Geri Dön

En Çok Aranan Haberler