HABER

Su ve besinlerle bulaşan hastalıklar

Konya İl Sağlık Müdürü Uz. Dr. Fatih Kara, havaların ısınmasıyla birlikte su ve besinlerle bulaşan hastalık etkenlerinin yaygınlaştığını söyledi.

Su ve besinlerle bulaşan hastalıklar

Konya İl Sağlık Müdürü Uz. Dr. Fatih Kara yaptığı açıklamasında, önlem alınmadığı takdirde toplumda nadir olarak görülen hastalıkların bir anda salgın boyutlarına ulaşabildiğini belirtti. Su ve besinlerle bulaşan hastalıkların genellikle ağız yoluyla alındığını ifade eden Kara, "Bu hastalıklar sindirim yoluna yerleşir ve enfeksiyona yol açar. Etken, su ve besinlerle hasta kişilerin dışkı ya da idrarlarından bulaşmaktadır. En sık karşılaşılan belirtiler karın ağrısı, ishal ve kusmadır" dedi.

Uz. Dr. Kara, ishalli hastalıkların sayısını artıran özellikleri şöyle sıraladı: "Hava sıcaklığının yüksek olduğu mevsimler. Kentlerin gecekondu bölgeleri. Kirli akarsu, göl ve yüzeysel suların çevresindeki yerleşim bölgeleri. Anne sütü ile beslenmeyen çocuklar. Düşük doğum ağırlığı ile doğan bebekler. Biberon ile beslenen çocuklar. Beslenme yetersizliği olan çocuklar. İmmün yetmezliği olanlar. Aşılama hizmetlerinin yeterli verilmediği toplumlar. Sağlıklı su temin edilmeyen yerler. Tuvalet, mutfak, banyo koşulları iyi olmayan hanelerde yaşayanlar. Küçük ve büyükbaş hayvan ile tavuk beslenen evlerde yaşayanlar. Karasineklerin yoğun olduğu bölgeler. Sağlık hizmetlerinden yeterince yararlanmayan bölgeler."

Elleri bol su ve sabunla yıkamanın su ve besinlerle bulaşan hastalıklardan korunmanın temel kurallarından olduğunu kaydeden Uz. Dr. Kara, "Su ve besinlerden bulaşan hastalıklardan korunmak için, sağlıklı ve yeterli su temin edilmelidir. Temiz olduğundan emin olunmayan sular kaynatılarak veya klorlanarak kullanılmalı. İnsan atıklarının uygun şekilde uzaklaştırılması gerekir. Ayrıca tuvalet kağıdı kullanıldığında parmakların kontamine olmamasına dikkat edilmeli. Karasineklerle mücadele için evde çöpler kapalı kovalarda biriktirilmeli. Bebekler anne sütü ile beslenmeli. Çiğ yenmesi gereken sebze ve meyveler temiz su ile yıkandıktan sonra yenilmelidir. Pişirilerek yenen yiyecekler güvenli bir şekilde hazırlanmalı ve saklanmalıdır. Seyyar satıcılardan çiğ yenen gıdalar alınmamalıdır. Kabuklu deniz ürünleri temiz yerden temin edilmeli. Karın ağrısı ishal ve kusma belirtileri ortaya çıkarsa hekime başvurulmalı" dedi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler