Suçsuz yere hapis yatan Iraklılara af

Suçsuz yere hapis yatan Iraklılara af

FELLUCE (İHA) - Irak'ın Felluce şehrinde, savaş sırasında tutuklanan ancak suçsuz oldukları anlaşılan 53 mahkum serbest bırakıldı.

Felluce Emniyet Müdürü Feysal İsmail Hüseyin, şehirde suçsuz yere tutuklanan gençlerin sayısını bilmenin mümkün olmadığını belirterek, "Felluce'de şehir merkezinde ve civar bölgelerde güvenliğin sağlanmasıyla birlikte 53 tutuklunun serbest bırakılmasına karar verdik. Yıl içinde, suçları kanıtlamayan diğer tutukluların da serbest bırakılacağını umuyorum" dedi.

Serbest bırakılan tutuklulardan 53 yaşındaki Amad İsmail Casim, Allah'ın kendisine yardım ettiğini söyleyerek, parmaklıkların öbür tarafında suçsuz yere bulunan arkadaşları için de dua edeceğini ifade etti.

Felluce'de, suçları "kimliksiz sokağa çıkmak" ve "bir terör eylemi sırasında olay mahalinde bulunmak"tan ibaret olan ve yıllardır hapis yatan arkadaşlarının olduğunu söyleyen Casim, "17 Mayıs 2005'te kimliğim belirlenemediği için tutuklandım. Evim ve içindeki her şey bir Amerikan operasyonu sırasında yok oldu. 10 aydır içerdeyim ve suçsuz olduğum için her gün dua ettim. Elhamdülillah, adalet imdadıma yetişti. İçerde affedilmeyi bekleyen çok sayıda insan var" diye konuştu.

Amad İsmail'in kardeşi Hakkı Casim ise, "10 ay geçmek bilmedi. Bu süre içinde ben de kendimi, onun gibi hapis hissettim ve bu durumdan kurtulmak istedim. Allah'a şükürler olsun, kardeşim kurtuldu. Bundan sonra suçsuz yere hapis yatan diğer insanlar için dua edeceğiz" şeklinde duygularını dile getirdi.

Felluce'de yaşayan Muti Murad Hamid ise, suçsuz yere tutuklanan gençlerin terörü önlemekten çok, ümitsizliğe neden olacağını ve bunun terör örgütlerine yarayacağını belirterek, "Tutuklamalar, Felluce'deki huzursuzluğun ve askeri operasyonların sonucunda oldu. Hükümetin, af kararı alması iyi oldu. Bu uygulamanın devam etmesini ve suçu kanıtlanamayan çok sayıda mahkûmun serbest bırakılmasını istiyoruz" dedi.

Bir milyona yakın nüfusuyla Felluce, Amerikan işgaline en çok direnen bölgelerinden biri olarak biliniyor. Halen giriş ve çıkışların yoğun güvenlik önlemleri altında gerçekleştiği Felluce, çok sayıda saldırının hedefi olmasına rağmen, hem ülkedeki güvenlik seviyesini arttırmak için çabalayan işgalci güçler, hem de şiddetten bıkmış yerel halk tarafından güvenli bir şehir olarak tanımlanıyor.