HABER

Suda gerçekleştirilen doğum

İSTANBUL (İHA) - Türkiye'de yeni yeni uygulanan suda doğum yöntemi, annenin sancılarını en aza indirdiği bildirildi.

Özel olarak hazırlanan 65 santimetre derinliğindeki havuza giren anne, başarılı bir operasyon sonucunda bebeğine kavuşmanın heyecanını yaşadı. Doğum, 37 santigrat derecede gerçekleştirildi. Kameralara saniye saniye yansıyan doğum sırasında bebeğin önce kafası dışarı çıktı, ardından da minicik gövdesi ve elleri göründü. Bebek, anne kesesinin içindeki sıvı ortamdan, dışarıda da yine bildiği tanıdığı sıvı bir ortama geçti. Dünyaya geldikten sonra gözlerini yavaş yavaş açan bebek
annesiyle ilk buluşmasını gerçekleştirdi. Suda gerçekleştirdiği doğumun ardından yavrusunu kucağına alan anne, bebeğini emzirmeye başladı.

Uzmanlar, suda doğumun anne için daha kolay olduğu görüşünde. Bu şekilde, sancıların da en aza indiğini belirten Kadın Doğum Uzmanı Opr. Dr. İbrahim Sözen, "Suda doğum bebek için hiçbir risk taşımıyor. Bebek hemen ağlamıyor, kordon bağı kesildikten sonra ağlamaya başlıyor. Buradaki amaç normal doğumu teşvik etmek. Rahime giden kan akımının da oksijenin de artırması doğumu kolaylaştırıyor. Bebek suyun içinde olduğu birkaç saniye içinde, oksijeni kordondaki anne kanı aracılığı ile alıyor. Ve küçüğün başı, sıcak sudan çıkarılıp havayla temas eder etmez nefes alma refleksi hareke geçiyor. Ve bebek nefes alıp, ilk sesini duyuruyor" dedi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön