Protestoculara ordu müdahale etti: Ölü ve yaralılar var

Sudan Meslek Odalarından yapılan yazılı açıklamada, ordu güçlerinin sabah saatlerinde başkent Hartum'daki Bakanlık çevresinde kamp kuran darbe karşıtı protestoculara silahla müdahalede bulunduğu, müdahalede en az 2 protestocunun hayatını kaybettiği bildirildi. Reuters haber ajansı daha sonra ölü sayısını güncelleyerek dokuza yükseltti.

Sudan Doktorlar Komitesi de gösterilere müdahale sonucu en az 2 kişinin yaşamını yitirdiğini ve yaralananların olduğunu belirtti. Reuters haber ajansı daha sonra ölü sayısını güncelleyerek dokuza yükseltti.

Görgü tanıkları, sabah saatlerinde çok sayıda askerin, nisan ayında eski Cumhurbaşkanı Ömer El Beşir'i iktidardan deviren askeri darbenin ardından sivil yönetime geçiş için oturma eylemi yapılan bölgeyi kuşattığını ardından makinalı tüfek seslerinin duyulduğunu ve bölgeden dumanların yükselmeye başladığını aktardı.

Sudan'da 19 Aralık 2018'de ekonomik kriz sebebiyle başlayan gösterilerin hızla başkent Hartum ve ülke genelinde rejim karşıtlığına dönüşmesinden sonra ordunun 11 Nisan'da yönetime el koyduğunu açıklamasıyla 30 yıllık Ömer el-Beşir dönemi sona ermişti. Ordunun yönetimine gelmesinin ardından sivil yönetime geçiş için eylem yapan protestocular geçiş hükümetinin nasıl oluşması gerektiğine dair ordu yönetimiyle müzakere yürütüyordu.

KAYNAK: AA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 2 yorum
dikkat edin reisle işbirligi yapan kim varsa amerika orayi bi sekilde karistirip lideri indiriyo ornek vericek olursa mursi simdide sudan oyleki suveys kanali projesi icin israilin önünu acmaya calisiyo adi herifler demek reis dogru yolda sakin oyuna gelmeyin bizim ulkeyide karistirmak icin reisi bize olabildigince kötü göstermeye calisiyolar calisacaklar dikkat edin
Darbeciler paralı katildir.
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler