Sudan cumhurbaşkanı El-Beşir görevinden istifa etti!

Darbe hareketliliğinin yaşandığı Sudan 'da Cumhurbaşkanı Ömer el-Beşir istifa ettiğini açıkladı. İstifa haberinden bir kaç saat sonra da ordudan açıklama geldi. Sudan Savunma Bakanı yaptığı açıklamada yönetime el konduğunu ve el-Beşir'in tutuklandığını duyurdu.

Sudan Ordusu Ömer el Beşir'in tutuklandığını, 2 yıllık bir geçiş döneminin başladığını ve üç aylık olağanüstü hal ilan edildiğini açıkladı. Bakan ayrıca, anayasa çalışmalarının askıya alındığını, Başbakanlık, Meclis ve eyalet yönetimlerinin de feshedildiğini açıkladı.

Günün erken saatlerinde Sudan'da ordu, devlet televizyonu binasını kuşatmıştı. Sudan devlet televizyonu tarafından, ordunun kısa süre içerisinde önemli bir açıklama yapacağını bildirilmişti.

Ancak bu açıklamadan hemen önce Cumhurbaşkanı el-Beşir görevini bıraktığını açıkladı. Devlet kaynakları ülkede geçiş konseyi kurulması için çalışma başlattığını duyurdu.

Sudan genelinde 1 ay boyunca saat 19.00'dan sonra sokağa çıkma yasağı getirildi.

Öte yandan Sudan'da siyasi kaynaklar, askerlerin iktidardaki Ulusal Kongre Partisi liderlerini gözaltına almaya başladığını belirtti.

Uluslararası Hartum havaalanında ise uçuşlar durduruldu. Havaalanında sadece inişlere izin veriliyor.

Sudanlı aktivistler Savunma Bakanı Avad bin Avf'a karşı gösterilerin devam edilmesi çağrısında bulundu.

2019-04-11T071627Z_144095848_RC1D30AF01C0_RTRMADP_3_SUDAN-POLITICS

Bu hafta başında askerler ve Hartum'da Savunma Bakanlığı dışında toplanan binlerce hükümet karşıtı protestocuyu dağıtmaya çalışan üniformalı istihbarat ve güvenlik personeli arasında çatışma yaşandı.

Bu gösterilerde Salı günü altısı silahlı kuvvetler üyesi olmak üzere, 11 kişi hayatını kaybetmişti.

sudan_4

SUDAN'DA NELER OLUYOR?

Ömer El Beşir ve hükümetinin istifasıyla Cuma günü başlayan eylemler, ordu karargahının dışına da taştı.

Geçen Aralık'ta başlayan El Beşir'e karşı protestoların en büyüğü olan eylem, aynı zamanda eski Cumhurbaşkanı Cafer Nimeiri'nin deviren darbenin 34. yıldönümünde yapıldı.

El Beşir, Şubat ayında sıkıyönetim ilan etmişti.

Eylemlerle, ordunun El Beşir'i devirmek için harekete geçmeye sağlanması amaçlanıyor gibi görünüyor. Yaklaşık 30 yıldır iktidanda bulunan El Beşir'in istifa edip, bir geçiş hükümeti kurulmasının önünü açması umuluyor.

Polis, son eylemlerde bir kişinin öldüğünü söylese de, sosyal medyada yer alan haberler en az beş kişinin öldüğünü bildiriyor.

İnsan Hakları İzleme örgütü, olayların başlamasından bu yana 51 kişinin öldüğünü söylerken, resmi makamlar bu sayının 32 olduğunu söylüyor.

2019-04-11T085651Z_906071570_RC17A07F2EE0_RTRMADP_3_SUDAN-PROTESTS

HALK NEYİ PROTESTO EDİYOR?

Protestolar, hayat pahalılığının artmasıyla başlamıştı ancak şimdi Cumhurbaşkanı'nın istifası talep ediliyor.

Sudan'da hükümet Aralık ayında, yakıt ve ekmek fiyatlarına zam yapılacağını duyurmuştu. Bu zam duyurularından bir yıl kadan önce de enflasyon sert şekilde yükselmiş ve Sudan Sterlini büyük değer kaybetmişti.

Ömer El Beşir'in iktidarında birçok kez insan haklarını ihlal suçlaması gündeme geldi.

Uluslararası Ceza Mahkemesi Sudan liderini soykırım, savaş suçları ve insanlığa karşı suçlarla itham etmiş, hakkında bir yakalama kararı çıkartılmıştı.

El Beşir, Şubat ayında protestolara boyun eğecek gibiydi ancak bunun yerine sıkıyönetim ilan etti.

Sudan Cumhurbaşaknı o dönem, eylemcilerin meşru talepleri olduğunu, ancak iktidarın sadece seçimlerle değişebileceğini söylemişti.

2019-04-11T085942Z_101174043_RC19AC796A70_RTRMADP_3_SUDAN-PROTESTS

EYLEMCİLER KİM?

Eylemleri sağlık çalışanları ve avukatların ortak örgütü SPA organize ediyor.

Yetkililerin hedef alması sonucu, doktorlar protestolarda itici bir güç olarak ortaya çıktı.

Eylemcilerin üçte ikisinin, Sudan'daki "cinsiyetçi ve ataerkil" toplumu protesto eden kadınlar olduğu söyleniyor.

Başkent Hartum'da Ulusal Ordu Merkez yerleşkesi çevresinde toplanan göstericiler, cumartesi gününden bu yana Cumhurbaşkanı Ömer el-Beşir'in istifası talebiyle gösteriler düzenliyordu.

Ülke 19 Aralık 2018'den bu yana hayat pahalılığının protesto edildiği, Ömer el-Beşir'in görevi bırakmasını istediği gösterilere sahne oluyor.


YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 117 yorum
Direnin kardeşler,aman vermeyin Amerikan soysuzlarına...Allah yardımcınız olsun...
abd nin parmagi vardir o isde savakin adasini vermediler ya turklere verince kudurdu avrupa ulkeleri onun acisini cikaracaklar sozde...
SALAK MUSLUMAN ULKESI DAHA BIRBIMIZI YIYORUZ APTALLAR
Akıllı batının senin gibi salakları manupule etme biçimi işte.
@rankblood sen müslüman değilmisi bre .....
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler