HABER

Suikast listesi ele geçirildi

Suikast listesi ele geçirildi

Özel Harekât Başkanvekili İbrahim Şahin'e ait bilgisayar ve el konulan belgeler arasında saklı mühimmatların dışında, suikast listesinin de ele geçirildiği öne sürüldü.

Tuncer Kılınç'ta adliyede

YEREL SEÇİMLERDEN ÖNCE ÜNLÜ İSİMLERİ VURACAKLARDI
Sivas'ta gözaltına alınan 12 kişiden, eski ülkü ocakları başkanları Bekir Çelik ve Oğuz Bulut ile Ersin Dönenci, özel ekiple İstanbul'a getirildi. Polise göre, Şahin'in başlarında olduğu suikast timinin yerel seçimlerde önemli isimlere suikast düzenleyip kaos yaratmayı amaçlıyordu. Ergenekon soruşturması kapsamında Sivas'ta gözaltına alınan 12 kişiden, eski ülkü ocakları başkanları Bekir Çelik ve Oğuz Bulut ile Ersin Dönenci, özel ekiple İstanbul'a götürüldü.

Ankara'da gözaltına alınan emekli Albay Mustafa Levent Göktaş, İstanbul'a getirildi. İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'nde tutulan Göktaş'ın avukatı Demet Reçber, müvekkilinin emniyetteki işlemleri için savcılıktan iki gün ek gözaltı süresi verildiğini bildirdi.

Tuncer Kılınç'ta adliyede

Fatih'teki İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne gelen Göktaş'ın avukatları Demet Reçber ve Serdar Öztürk, müvekkilleri ile görüştükten sonra emniyetten ayrıldı. Reçber ve Öztürk'ün, çıkışta gazetecilere dağıtılan yazılı basın açıklamasında, Göktaş'ın yıllarca Özel Kuvvetler Komutanlığında görev yapan, Türk Silahlı Kuvvetlerinde 3 adet üstün cesaret ve feragat madalyası alan bir subay olduğu belirtildi.

Siyasiler ve aydınlara suikast Ergenekon'un 10. dalgasında 6 ilde düzenlenen operasyonda yakalananların arasında tetikçi grubun ön plana çıktığı görüldü. İkinci silahlı grup olan ve Sivas'ta yakalanan 11 kişinin Sivas, Ankara ve İstanbul'da 2009 Ocak, Şubat ve Mart aylarında çok önemli siyasiler ve aydınlara suikast planladıkları ifade edildi. Son operasyonda gözaltına alınan Özel Harekat Dairesi eski Başkan Vekili İbrahim Şahin ile bağlantılı olduğu tespit edilen bu tetikçi grubun tamamının yakalanamadığı, polisin her yerde kaçmayı başaran bu isimleri yakalamaya çalıştığı öğrenildi.

HEDEFTEKİ İSİMLERE KORUMA

Tetikçi grubun tamamının yakalanamaması nedeniyle polis, hedefteki kişileri yakın koruma altına aldı. Korunan siyasi isimlerin güvenlik önlemleri ise artırıldı.

Tuncer Kılınç'ta adliyede

Tetikçilerin bir kısmının firarda olması nedeniyle hedefteki isimlerin kimliklerine dair polisin hiçbir açıklama yapmadığı kaydedildi. Örgütün hedefteki kişileri tespit ettikten sonra bu isimler haklarında bilgi topladığı ortaya çıktı. Örgütün hedef olarak seçtiği kişileri fiziki takip altına aldığı, geliş ve gidiş güzergahlarının ve saatlerinin tespit edilmesi nedeniyle polisin operasyon için hemen düğmeye bastığı kaydedildi.

ŞAHİN'E TALİMAT VEREN KİM?

Ergenekon soruşturmasını yürüten polisin, tetikçi grubunun İbrahim Şahin'e bağlı olduğunu hem fiziki hem de teknik takip ile tespit ettiği belirtildi. İbrahim Şahin'in tutuklu sanık Muzaffer Tekin ile bağlantılı olduğu ancak bu suikastlar için kimden talimat aldığı belirlenemedi. Polisin, şimdi Şahin'e bu talimatı veren kişiyi bulmaya çalıştığı öğrenildi.

KAOS YARATMAK İSTİYORLARDI

İddialara göre Ergenekon örgütünün silahlı grubunun esas hedefi 29 Mart 2009'da yapılacak olan yerel seçimlerdi. Yakalanan zanlıların Türkiye'nin seçimlere kaos ortamında girmesini hedeflediği öne sürüldü. İddiaya göre örgüt, bu hedef için üç aşamalı plan hazırlandı.

Tuncer Kılınç'ta adliyede

Bu plana göre Ocak ayının sonunda ilk olarak Sivas'ta suikastlar düzenlenecek ve burada Ermeni vatandaşlar hedef alınacaktı. Şubat ayının sonunda ise İstanbul'da bir dizi suikast için düğmeye basılacaktı. Burada ise aydınların öldürülmesinin planlandığı tespit edildi. Örgütün Mart ayında seçimlerin yaklaşması ile kanlı eylemlerini artırarak Ankara'da çok önemli siyasilere yönelik suikast eylemleri gerçekleştirmeyi planladığı öne sürüldü. Polise göre bu suikastlar ele geçirilen el bombaları ile Ankara'daki kazılarda bulunan silah ve malzemeler ile yapılacaktı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön