Suikaste uğrayan Rus Büyükelçi Karlov'un eşinden Türkiye'ye çağrı

Ankara'da geçen yılın aralık ayında suikast sonucu öldürülen Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov'un eşi Marina Karlova, eşinin ölümünden 2 hafta önce son arzusunun gerçekleştirilmesi için Türk mercilerine çağrıda bulundu. Rus haber ajansı Sputniknews'e konuşan Karlova,

Suikaste uğrayan Rus Büyükelçi Karlov'un eşinden Türkiye'ye çağrı

Karlova, eşinin atalarının doğduğu Bryansk bölgesindeki Klintsi ile Türkiye'de bir kentin kardeş şehir ilan edilmesini çok arzuladığını söyledi.

"KARLOV KLİNTSİ'Yİ ÇOK SEVİYORDU"

Sputnik'e konuşan Karlova, şunları kaydetti:

"Karlov, ata yurdu Klintsi kentini çok seviyordu. Dedesi ve ninesi orada doğmuştu, babası orada okulu bitirmişti. Andrey (Karlov) yazın oraya gider,bazen 2-3 ay kalıyordu. Dedesinin evinde kalıyordu, çok seviyordu, Klintsi onun öz yurdu gibiydi. Ölümünden 2 hafta önce bana şunları söyledi: Klintsi kenti Türkiye'nin herhangi bir kenti ile kardeş kent olsun."

"KLİNTSİ BELEDİYE BAŞKANI BU FİKRE ISINDI"

Karlova, şöyle devam etti:

"9 Mayıs'ta Klintsi kentini ziyaret ederek, eşimin akrabaları ve kent belediye başkanıyla görüştüm. Onlara Andrey'in bu son arzusunu anlattım. Onlar da fikre ısındı. Türk mercilerine de eşimin bu son arzusunun yerine getirilmesi için çağrıda bulunmak istiyorum. Bu beni çok mutlu eder. Klintsi buna hazır. Onlar gerekli yerlere mektup yazarak girişimde bulundular. Eğer Türkiye buna yanıt verirse, bu, eşim Andrey Karlov'un anısı için büyük bir hatıra çalışması olacak."

"RUS HASTA ÇOCUKLARI TÜRKİYE'YE TATİLE GÖNDERELİM"

Karlova, Ukrayna'nın Çernobil kentine yakın bulunan Klintsi kentinde, nükleer felaketten etkilenmiş hasta çocuklar bulunduğunu da ifade ederek, onlar için de çağrıda bulundu:

"Bu arada Klintsi, Ukrayna'nın Çernobil nükleer santrali kazasından etkilenen komşu bölgelerden. Orada Çernobil kentinden gelen çok sayıda insan yaşıyor. Çernobil'den etkilenen hasta çocuklar var. Bu çocuklar için Türkiye'de gezi organize edebiliriz. Bir tatil de olabilir."

"RUS-TÜRK İLİŞKİLERİNİ GELİŞTİRMEK İÇİN ELİMDEN GELENİ YAPMAYA HAZIRIM"

Karlova, Sputnik'e verdiği demecinde şunları da kaydetti: "Türkiye güzel bir ülke, halkı da güzel insanlar. Onlara çok çok teşekkür ediyorum. Eşim iki ülkenin dostluğu için elinden geleni yaptı. Bundan sonra ben de ikili ilişkilerin gelişmesi için elimden geleni yapmaya hazırım."

KARLOV, NAZIM HİKMET DOSTLUK ÖDÜLÜNÜN SAHİBİ OLDU

Bu arada Moskova'da Rus-Türk İşadamları Birliği (RTİB) tarafından düzenlenen Nazım Hikmet'i anma konserinde, şairin adıyla dağıtılan dostluk ödüllerinin bu yılki sahipleri Rus Büyükelçi Karlov ve sanatçı Rutkay Aziz oldu.

Karlov'un ödülünü törende bulunan eşi Marina Karlova, Türkiye'nin Moskova Büyükelçisi Hüseyin Diriöz'un elinden aldı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 19 yorum
Bence İzmir olsun.Zira kardeş şehir belki su ve alt yapı sorununu giderir.Başka türlü İzmir in düzeleceği yok.Mevcut yönetim ancak Heykel yapsın dursun
@kardelentrafik chp belediyelerinden ne beklenir. cöplük yönetimler..
bu bahsettiğin şey ne heykeli ?
@tanrikut_mete_1997 kardeş; rauf denktaşın heykeli, güya kıbrıs barışını simgeleyen heykel. adamların tarihten haberi yok. chp lilerin başındaki dahil hepsinin dünyadan haberi yok. kültürsüz bilgisiz. adamlar rauf denktaşın yanına makariosun heykelini yapmışlar barış masasında. yahu makarios zamanında en kanlı ve anlaşmazlık olan dönemdir. bunlar cahil. bir aydın bizleriz demezlermi. gerçi en iyileri kemal kılıçdaroğlu. onunda bilgisi kültürü ortada..
@tanrikut_mete_1997 kardeş; rauf denktaşın heykeli, güya kıbrıs barışını simgeleyen heykel. adamların tarihten haberi yok. chp lilerin başındaki dahil hepsinin dünyadan haberi yok. kültürsüz bilgisiz. adamlar rauf denktaşın yanına makariosun heykelini yapmışlar barış masasında. yahu makarios zamanında en kanlı ve anlaşmazlık olan dönemdir. bunlar cahil. bir aydın bizleriz demezlermi. gerçi en iyileri kemal kılıçdaroğlu. onunda bilgisi kültürü ortada..
bu şehir ANTALYA olmalı .Rusya da en çok tanınan şehirler den önde gelenidir.
Pkk dan isidden desteginizi cekin kardes olalim
@rhisos Ruslarin pkk yi veya isidi destekledigine dair herhangi bir kanitin var mi? Merak ettim
@rhisos moskoftan dost olmaz..öğren bunu..kulağına küpe yap lazım olur bir gün.
KLİNTSİ KELİMESİNİN HARFLERİ İÇİNDE "KİLİS" ŞEHRİMİZİN HARFLERİ VAR "KİLİS"ŞEHRİMİZ KİLİNS ŞEHRİ İLE KARDEŞ ŞEHİR İLAN EDİLİRSE UKRAYNA TÜRKİYE/TÜRKİYE RUSYA/TÜRKİYE RUSYA UKRAYNA/DEVLETLERİ ARASINDA YENİ BİR DOSTLUK KÖPRÜSÜ KURULMUŞ OLUR "KLİNTSİ" ŞEHRİ KİLİS ŞEH
Bence dostluk adina atilacak ve pekistirecek guzel bir olay. Yetkililerimiz hemen bu istege cevap vermeli ve kardes sehir i tayin etmelidir. Bence Antalya en uygun kardes kent olabilir.
Başka ülkeler ile kardeşçe bağlar kurmak bence olumlu bir şey. Bu olay da güzel bir adım, adamı caninin tekine kurban verdik, bari güzel bir hatırası olsun.
Lanet olsun Müslüman Dinci ışidlere
ALLAH RAHMET eylesin
Çok güzel düşünceler bunlar. Dış politikada artık güler yüzlü olmak gerek. Yeter düşman sahibi olduğumuz, bize dost lazım. Hanımefendi çok güzel düşünmüş bence yerine getirilmeli.
BU SEHİR ANLAMLI İKİ TARAF İÇİNDE ÖNEMLİ VE MANEVİYAT ANLAMINDA DEĞERLİ BİR SEHİR OLACAKSA ÖMER HALİSDEMİR'in ŞEHRİ NİĞDE EN UYGUNU OLACAKTIR SAYGILAR.
turkıye hemen gerekenı yapmalıdır
Bayburt Belediyesi bunu beğendi.
BU KARDEŞ ŞEHRE EN GÜZEL YAKIŞAN ŞEHİR MERSİN OLACAKTIR
Diğer Haberler