Süleyman Çelebi: ''Mücadelemiz sürecek''

İstanbul (AA) - DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi, "yangından mal kaçırır gibi yasa çıkarılamayacağını" bildirdi.

Çelebi, "5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Yasa Tasarısı ve tasarının Meclis'te temel yasa olarak görüşülmesine" ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, 14 Martta yüz binlerce işçi, kamu çalışanı ve emeklinin çalışmama hakkını kullandığını ve bu eylemler sonucunda da sosyal tarafların görüşme sürecinin başladığını kaydetti.

Ancak hükümetin bu görüşmeleri sonuçlanmış ve uzlaşmaya varılmış gibi sunmaya çalıştığını, bunun da tamamen gerçek dışı olduğunu savunan Çelebi, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik'in yasa tasarısıyla ilgili Emek Platformu ile yaptığı görüşmeler sonucunda yasanın her aşamasında itiraz ve katkılarını alabileceğini teyit ettiğini dile getirdi.

Çelebi, "Oysa yasaya karşı itirazlarımız sürerken, yasanın Meclis'te temel yasa olarak görüşülmek istenmesi, bir 'oldu bitti'ye getirilerek halkın yasayı etraflıca algılamasının engellenmesi, yangından mal kaçırıldığını göstermektedir. Yangından mal kaçırır gibi yasa çıkarılmaz" dedi.

Bu yöntemle hükümetin, yasanın her aşamasına halkın ve sosyal tarafların katılmasını engellediğini, Meclis'teki partiler ve vekillerin yasayı toplum önünde tartışmasını önlediğini ileri süren Çelebi, açıklamasında şunları kaydetti:

"AK Parti hükümetinin bu 'oldu bitti'ye getirme tavrını kınıyoruz. Hükümeti, bu yaklaşımı konusunda uyarıyoruz; halkın geleceğiyle oynamayın. Sosyal adaleti, milli gelirin adil paylaşımını, sosyal devleti ortadan kaldıran bu yasayı çıkarmaya kalkışmayın. Hükümetin emeklilik yaş haddinin 65 olması, refah payı ve fiili hizmet zammı konularında yasa taslağının aynen kalmasında ısrar etmesi sosyal güvenliğin berhava edilmesidir. Türkiye'nin, halkın, emekçilerin lehine bir yasanın çıkarılması için mücadelemiz sonuna kadar devam edecektir."