HABER

Sulukule'de gerginlik

İSTANBUL (İHA) - Kültür Bakanlığı Yenileme Kurulu üyeleri, Fatih Belediyesi'nin çevre yenileme projesi kapsamında yıkmayı planladığı Sulukule'nin sakinlerini ziyaret etti. Fatih Belediye Başkanı Danışmanı Mustafa Çiftçi'nin de katıldığı ziyarette, Sulukule sakinleri ve Çiftçi arasında zaman zaman gergin anlar yaşandı.

Fatih Belediyesi'nin 2005 yılında oluşturduğu Çevre Yenileme Projesi kapsamında yıkılması ön görülen Sulukule'de bugün gergin dakikalar yaşandı. Sulukule'nin geleceğine karar verecek olan Kültür Bakanlığı'na bağlı Yenileme Kurulu üyeleri, Sulukule'ye gelerek Roman Kültürünü Geliştirme ve Yaşatma Derneği'nde mahalle sakinlerinin sorunlarını dinledi. Yenileme Kurulu Başkanı Mehmet Erdal, projeyi onaylamadan önce inceleme yapma gereği duyduklarını belirterek, vatandaşlarla sohbet etti.

Fatma Hızlıgitmez, 47 yıldır Sulukule'de oturduğunu belirterek, evlerinin yıkılmamasını istedi. Bu sırada Fatih Belediye Başkanı Danışmanı Mustafa Çiftçi, Sulukule'deki hak sahiplerine Gaziosmanpaşa Taşoluk'tan ev verilmesini ön gören projeyle ilgili bilgi verdi. Konuşmalar sırasında bazı vatandaşların tepkilerini bağırarak dile getirmesi üzerine ortam gerildi.

Mahalle sakinleri ve Çiftçi arasında zaman zaman gerginlik ve tartışma yaşandı. Mahalle sakinleri, evlerinin yıkılmasını istemediklerini, kültürlerini Sulukule'de yaşatmak istediklerini dile getirdi. Yaşanan gerginlik, kurul üyelerinin araya girmesiyle sona erdi.

Roman Kültürünü Geliştirme ve Yaşatma Derneği Başkanı Şükrü Pündük, bölgede yaşayan Roman halkının, kültürlerini yaşatmaya çalıştığını ifade ederek, "Buranın yıkılmasını istemiyoruz. Biz burayı restore ederek daha güzel bir yer haline getirelim. Burada kültürümüzü, dansımızı ve müziğimizi yaşatalım" dedi.

Geri Dön