Sümela Manastırı Hristiyan din adamlarının sürgün yeriymiş

İnanç turizmi yönünden Türkiye’deki önemli merkezlerden birisi olan Trabzon’un Maçka ilçesindeki Sümela Manastırı’nın geçmişte Hristiyan din adamlarının sürgün yeri olduğu belirtildi. Ayrıca, Sümela Manastırı’nda hiç kadın yaşamadığını ifade eden Karadeniz Teknik Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Siyasi Tarih Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. İsmail Köse bunun birçok kimse tarafından bilinmediğini söyledi. İşte Sümela Manastırı'nın hikayesi...

Trabzon’un Maçka ilçesi Altındere köyü sınırları içinde Altındere Vadisi’ne hakim Karadağ’ın eteklerinde sarp bir kayalık üzerine Bizans İmparatoru I. Theodosius zamanında (375-395) Atina’dan gelen Barnabas ve Sophranios isimli iki rahip tarafından kurulduğuna inanılan Sümela Manastırı ile ilgili eserleri bulunan KTÜ Uluslararası İlişkiler Bölümü Siyasi Tarih Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. İsmail Köse, Sümela Manastırı’nda hiç kadın yaşamadığını belirtirken bunun birçok kimse tarafından bilinmediğini söyledi.

"ÜÇ ÇEŞİT MANASTIR VAR"

Ortodoks Hristiyanlığında üç çeşit manastır olduğunun kaydeden Köse, şunları ifade etti:

“Birinci çeşit, erkek manastırıdır ve erkek manastırlarında sadece erkek keşişler görev yapar. Keşişler ömür boyu evlenmezler. Karma manastırlarda ise rahibeler ve keşişler birlikte yaşarlar fakat yaşlı keşişler 70-80 yaş üstüdür. Sadece uhrevi işlerle uğraşabilecek keşişler rahibelerle birlikte karma manastırlarda yaşarlar ancak genç rahibeler aynı manastırda bulunmaz. Üçüncü çeşit ise sadece rahibe manastırlarıdır. Bu manastırlarda da rahibeler yalnız yaşarlar.

"SÜMELA ERKEK MANASTIRIDIR"

Sümela Manastırı ise çok zor bir bölge. Sarp bir coğrafya ve çok yoğur kar yağışından dolayı yaşamın zor olduğu bir bölge. Dolayısıyla Sümela Manastırı erkek manastırıdır. Kayıtlara geçmiş herhangi bir rahibenin Sümela Manastırında olmadığını biliyoruz ve zaten yoktur. Sümela Manastırına bağlı Kospidiyos Köyü’nde bir kızlar manastırı olduğunu biliyoruz. Diğer bir manastırda Zigana Dağları’nın eteklerinde, vadinin bugünkü Kiremitli Köyü yakınlarında bulunmaktaydı. Bu manastır 1858 yılında tekrar kullanıma sokulmuştu ve bu manastır Vazolen Manastırına bağlıydı. Altındere Vadisi ve Kiremitli Vadisinde bulunan her iki manastırda sadece rahibeler yaşıyordu. Sayıları da çok fazla değildi.” dedi. İşte Sümela Manastırı'nın hikayesi...


YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 10 yorum
Daracık bir odadan inşaat iskelelerini izlemek için ekstra para almak hangi akıllının işi acaba. İşleri güçleri insanları kandırmak.
Restorasyona kaç para harcandı onu merak ettim. Bir de merdivenleri neden hala iptidai...
okan aynen katiliyorum yarisi acildi deyip insanlari kandirip merdiveni in cik 10 tl ben yemedim cikmadim.
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler