HABER

Sünnetçi hatasını yıllar sonra düzelttirdi

Isparta'da, 38 yaşındaki iki çocuk babası bir hasta, çocukluğunda sünnetçinin hatalı kesim yapması nedeniyle küçük kalan cinsel organını operasyonla dört santim daha büyüttürdü.

ISPARTA (İHA) - Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Plastik Cerrahi Bölümü'nde penis büyütme operasyonu gerçekleştirildi. Isparta'da yaşayan 38 yaşındaki bir kişi çocukluğunda sünnetçinin hatalı kesimi nedeniyle küçük kalan cinsel organını cerrahi bir operasyonla büyüttürdü.

Operasyonu gerçekleştiren Tıp Fakültesi Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç.Dr. Turgut Ortak, Türkiye genelinde bu tür sıkıntıların fazlasıyla yaşandığını ancak insanların toplumdan çekindiği için bu gerçeği açıklayamadıklarını anlattı.

Doç.Dr. Turgut Ortak, kendilerine penis kısalığı nedeniyle başvuran hastanın penis uzunluğunun o yaş grubuna göre kısa olduğunu tespit ettiklerini belirterek, "Penis üzerinde sünnete bağlı normal dokunun bulunmadığını gözlemledik. Normal standartlarda en alt sınır 11 santimetredir. Ancak hastanın penisi 8 santim olarak tespit edildi. Ameliyatla mevcut penisin boyu dört santim daha uzatılarak, kısalık sorunu aşıldı" dedi. Penisin boyunu uzatmak için bacağından deri alındığını anlatan Ortak, şunları söyledi: "Aynı ameliyatta bacağından alınan deri, penisin üzerinde eksik olan kısma konularak onarıldı. Şu an herhangi bir sorun gözükmüyor. Penisin işlevi konusunda herhangi bir sıkıntı yok."

SÜNNETÇİYE DİKKAT

Doç.Dr. Turgut Ortak, sünnetçi hatalarına bağlı olarak bu tip sorunlarla sık sık karşılaşıldığını dile getirdi. Penis derisi aşırı esnek olduğu için küçük çocuklarda ehil olmayan kişiler tarafından yapılan sünnette deriden gereğinden fazla alma sonucu bu sorunların yaşandığını aktaran Ortak, bu durumun hastayı psikolojik olarak da olumsuz etkilediğini bildirdi. Hastanın aşağılık kompleksine kapıldığını anlatan Doç.Dr. Ortak, şöyle konuştu: "Bu rahatsızlık bir erkek için çok önemli. Belki de sünnetçi hatalarından dolayı daha kaç kurban var ama kimseyle paylaşamadıkları için sorunu kendi içinde yaşıyorlardır."

Ortak, bu tip hataların yaşanmaması için sünnet işlemlerinin mutlaka hekimlerce yapılması gerektiğini söyledi.

ADINI VERMEDİ

Adını ve görüntüsünü vermek istemeyen 38 yaşındaki hasta, "Küçük yaşta sünnet oldum ama o zaman bu sıkıntıyı bilmiyordum. Yaşım ilerledikçe sıkıntının varlığı ortaya çıkmaya başladı. Kimseye bu derdimi anlatamadım. Hocam tanıdık olduğu için sorunu kendisine anlattım ve o da operasyonu gerçekleştirdi" dedi.

Geri Dön