HABER

Süpürtü köyü AB'ye hazır

BURSA (İHA) - Bursa'nın İnegöl İlçesi'ne bağlı Süpürtü Köyü modern görünümü ve aydın halkıyla örnek teşkil ediyor.

480 nüfuslu köyde herkesin okur-yazar olduğunu ve kahvelerde oyun oynamak yerine insanların kitap okuduğunu söyleyen Muhtar Ömer Peker, hedefinin köye bir de internet kafe kazandırmak olduğunu belirtti. Köydeki yatırımları devletten destek beklemeden kendi imkanlarıyla gerçekleştirdiklerini kaydeden Peker, "Bütün sokaklara 25 milyar lira harcayarak kilit parke taşı döşedik. Ayrıca köylülerin iş birliğiyle bir imam lojmanı, 2 deve kuşu çiftliği kurduk. Bunun yanı sıra CP Piliç Fabrikası'nın köyümüze kurulmasını sağlayarak, gençlere iş imkanı sağladık. İnegöl'de tek bilgisayarı olan muhtarlık biziz" dedi.

Süpürtü Köyü'ndeki 3 kahvehaneye kütüphane kurduklarını anlatan Peker, sadece beyin sporu olarak satranç ve tavlayı serbest bıraktıklarını, köylülerin boş vakitlerini kitap okuyarak değerlendirdiklerini belirtti. Peker, "Kütüphanedeki kitaplardan gençlerin yanı sıra ihtiyarlar da faydalanıyor. Hedefimiz, köyümüzü Avrupa Birliği'ne hazır hale getirmek" diye konuştu.

Muhtar Ömer Peker, ayrıca çorak arazilerin sulanması için Köy Hizmetleri tarafından yaptırılan havuz hakkında da bilgi verdi. Peker, 500 metrekarelik havuz sayesinde 500 dönüm arazide sulu tarım yapılabileceğini ifade etti.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön