HABER

"Şura siyasi gösteri alanına dönüştürüldü"

"Şura siyasi gösteri alanına dönüştürüldü"

Ankara - Anavatan Partisi Genel Başkanı Erkan Mumcu, 17. Milli Eğitim Şurası'nın, "eğitim sisteminin sorunlarına çözüm getirmek yeri olmaktan çıkarılarak, hükümetin siyasi gösteri alanına dönüştürüldüğünü" öne sürdü.

Mumcu, şuraya ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, eğitimin kangren olmuş sorunlarının tartışıldığı ve çözüm arandığı yerlerden biri olan şuranın, amacından saptırıldığını iddia etti.

Hükümetin şurayı toplama amacı ve niyetinin sorgulanmaya muhtaç olduğunu savunan Mumcu, "Açıkçası, hükümet seçimler öncesinde bir halkla ilişkiler
faaliyeti olarak kuru popülizm yapmaktadır. Bu niyeti, 'katsayı tartışması' ortaya koymaktadır" dedi.

Mumcu, hükümetin, "meslek liselerine dönük adaletsiz katsayı düzenlemesini" değiştirmek için Yükseköğretim Yasası'nın 45. maddesini kapsayan
bir düzenleme yaptığını,ancak daha sonra rektörlerle yaptığı gizli anlaşmayla bu maddeyi geri çektiğini ve değişikliği rafa kaldırdığını iddia etti.

Hükümetin bu konuda Anayasa ve yasa değiştirebilecek gücü olduğu halde konuyu yönetmelikle düzenlemeye yöneldiğini savunan Mumcu, şunları kaydetti:
"Şurada yürütülen tartışmaların ve önerilerin çerçevesi de hükümetin niyetinin sorun çözmek olmadığını, bütün bir yükseköğretim ve mesleki eğitim
sorununu yeniden imam hatip meselesine indirgeyerek ve 'çözecekmiş' gibi yaparak, toplumu germek istediğini tekrar ortaya koymaktadır."

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön