HABER

Şura'da liselerin 3'e ayrılması teklifi

Ankara (AA) - 17. Milli Eğitim Şurası'nda alt komisyonların raporları üst komisyonlarda tartışıldı. Lise türlerinin "Genel Akademik Liseler", "Mesleki ve Teknik Liseler" ile "Açık Liseler" şeklinde 3 başlık altında toplanması teklifi kabul edildi.

"ÖSS-Ortaöğretim", "Okulöncesi-İlköğretim" ve "Özel Eğitim" konularında kurulan alt komisyonların raporları "Türk Milli Eğitim Sisteminde Kademeler Arası Geçişler, Yönlendirme ve Sınav Sistemi"; "Eğitimde Nitelik", "Eğitimde Hareketlilik" ve "Yaşam Boyu Öğrenme" alt komisyonlarının raporları da "Küreselleşme ve AB Sürecinde Türk Eğitim Sistemi" konularının ele alındığı üst komisyonlarda değerlendirildi.

Şuranın organizasyonunu yapan Milli Eğitim Bakanlığı Talim ve Terbiye Kurulu'nun Başkanı İrfan Erdoğan, "Türk Milli Eğitim Sisteminde Kademeler Arası Geçişler" konusunu ele alan üst komisyonu ziyaret ederek bir konuşma yaptı.

Erdoğan'ın konuşmasının ardından alt komisyonların önerileri okundu.

"ÖSS-Ortaöğretim" alt komisyonu başkanı Prof. Dr. Ömer Asım Saçlı, kabul edilen ve reddedilen önerileri okudu.

Saçlı, "Genel Akademik Liseler", "Mesleki ve Teknik Eğitim Liseleri" ve "Açık Liseler" olmak üzere 3 başlık altında toplanmasının kabul edildiğini belirtti. Saçlı, hangi liselerin hangi başlıklar altında toplanacağı ve diğer ayrıntıların, Bakanlıkça oluşturulacak bir uzmanlar heyetince belirlenmesinin kararlaştırıldığını kaydetti.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler