Suriye'de Türk konvoyuna hava saldırısı

Suriye'nin İdlib kentindeki 9 Numaralı Gözlem Noktası'na intikal etmekte olan Türk askeri konvoyuna yönelik hava saldırısı düzenlendiği, 3 sivilin yaşamını yitirdiği, 12 sivilin de yaralandığı bildirildi. Milli Savunma Bakanlığı'nca saldırı kınanırken, gerekli tedbirlerin ivedilikle alınması istendi.

Milli Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada, "İdlib bölgesinde Rusya Federasyonu ile yapılan mevcut mutabakat ve anlaşmalara aykırı olarak Rejim tarafından gerçekleştirilen ve sivil, masum insanlara büyük zararlar vererek giderek insanlık dramına dönüşen operasyonların, Rusya Federasyonu makamlarına yapılan tüm uyarılara rağmen devam ettiği" belirtildi.

8fe325240ecef269519f2b0dc6f46443

Söz konusu operasyonların mutabakat ve anlaşmalara aykırı yürütüldüğüne vurgu yapılan açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Mutabakat ve anlaşmalara aykırı yürütülen bu operasyonlar sonucunda ikmal yollarının kesilme tehlikesiyle karşı karşıya kalan 9 Numaralı Gözlem Noktası'nın güvenliğini sağlamak, ikmal yollarını açık bulundurmak ve bölgedeki sivil/masum insanların can kaybını önleyerek taraflar arasındaki gerginliği azaltmak maksadıyla, 19 Ağustos 2019 günü saat 05.30'da, koordinasyon için önceden Rusya Federasyonu tarafına bilgi verilerek bölgeye bir kuvvet intikali başlatılmıştır. Söz konusu intikal esnasında konvoyumuza, saat 08.55'te bir hava saldırısı düzenlenmiş, saldırıda konvoy bölgesinde bulunan 3 sivil ölmüş, 12 sivil yaralanmıştır. Mevcut anlaşmalara ve Rusya Federasyonu ile aramızdaki iş birliği ve diyaloga aykırı olan bu saldırıyı şiddetle kınıyor, meşru müdafaa haklarımız saklı kalmak kaydıyla, tekrar etmemesi için gerekli tedbirlerin ivedilikle alınmasını bekliyoruz."

c2f676d0723a8d36ef7818b7691fd7f4

SURİYE'DEN KÜSTAH AÇIKLAMA

Reuters'ın aktardığına göre, Suriye devlet basını bugün Türk konvoyunun Khan Sheikhoun kasabasında Suriye ordusunun taarruzuna karşı koyan muhaliflere yardım için bölgeye girdiğini belirterek bunu 'saldırı' olarak nitelemişti.

duman-dha

DHA’nın haberinde ise Suriye’de rejim güçlerinin bombardımanının İdlib’de gece boyunca devam ettiği belirtildi. Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) Han Şeyhun bölgesinde bulunan 9 ve 10 No’lu gözlem noktalarına sabah saatlerinde gönderdiği takviye araç ile personelin bulunduğu konvoyun geçiş güzergahı da savaş uçaklarıyla vuruldu.

Maaret el Numan ve Han Şeyhun arasındaki yolun hedef alınması nedeniyle TSK konvoyu, ilerleyemedi. Bunun üzerine konvoy, güvenli noktada durduruldu. Maaret el Numan ve Han Şeyhun kırsalındaki yerleşim alanları ile yollar, savaş uçaklarıyla vuruluyor.

89d5c89b91401f03570e2be0e2815ec3

AA: REJİM GÜÇLERİ MUTABAKATI İHLAL EDEREK HAVA VE KARA OPERASYONU BAŞLATTI

AA'nın aktardığı bilgilere göre ise, Beşşar Esad rejimi güçleri, Rusya'nın hava desteğiyle İdlib mutabakatını ihlal ederek Han Şeyhun ilçesini ele geçirmeye yönelik hava ve kara operasyonu başlattı.

İran destekli yabancı terörist gruplar ile Rus özel kuvvetleri ve paralı askerlerinin destek verdiği rejim güçleri, İdlib'in güneyindeki Han Şeyhun ilçesine girmek için saldırı düzenliyor.

Çatışmalar halihazırda Han Şeyhun'a 400 metre mesafede ve ilçeye giriş noktası niteliğindeki Nimr'de sürüyor.

Son bir haftadır İdlib'in güneyindeki Hama kırsalından ilerleyen rejim güçleri, sabah saatlerinde Nimr'den önceki kontrol noktası olan Fakir'i ele geçirmişti.

Rejim güçleri, bu hamleyle Han Şeyhun'un içinden geçen Halep-Şam M5 otoyolunu da kesmek üzere.

HAN ŞEYHUN'UN ÖNEMİ

Söz konusu ilçe, 4 Nisan 2017'de Esed rejiminin düzenlediği kimyasal silah katliamıyla 100 kişiyi öldürmesinin ardından dünya gündemine oturmuştu.

ABD, 7 Nisan'da rejime ait Şayrat askeri hava üssünü vurmuş, Birleşmiş Milletler (BM) ile Kimyasal Silahları Yasaklama Örgütü (KSYÖ) ortak soruşturma misyonu (JIM), 27 Ekim 2017'de de saldırının rejim tarafından düzenlendiğini doğrulamıştı.
Türkiye, Rusya ve İran 4-5 Mayıs 2017'deki Astana toplantısında Han Şeyhun'u da içeren alanı İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi ilan etmişti.
Ancak Han Şeyhun, Esed rejimi ve destekçilerinin yoğun saldırılarının hedefi olmaya devam etti.

TSK'YA AİT GÖZLEM NOKTASI

Han Şeyhun'un yaklaşık 10 kilometre güneyindeki Morik ilçesinin güneydoğusunda Türk Silahlı Kuvvetlerine (TSK) ait bir gözlem noktası bulunuyor.

Askeri muhalifler, saldırıların genişlemesi durumunda Morik'teki gözlem noktasının kuşatma tehlikesine gireceğini değerlendiriyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 56 yorum
suriye ordusunun diyarbakır topraklarında pkk ya yardım ettiğini düşünün. sizde aynısını yapardınız. ne işimiz var bağımsız bir ülkenin topraklarında.
@volumes neden suriye'de olduğuna dair binlerce program, milyonlarca makale yazıldı çizildi. yıllardır stratejistlerden tut, emekli paşalardan bürokratlardan büyükelçilerinden tut aydınlarına tarihçilerine kadar hepsi bas bas bağırıyorlar, suriye'de bir pkk devletine ramak kaldı, derken bir chp'li çıkıyor diyor ki : neişimiz var suriye'de? ypg terör örgütü değildir diyen, 1 oy chp'ye 1 oy hdp'ye diyen insanların partisi, acaba neyin peşinde?
Biz çekilelim de 2030 da orda kürdistan özerk cumhuriyeti mi kurulsun. 2050 de büyük İsrail mi kurulsun. Senin atan 1923 de kimseye geçit vermediği için şuan evinde rahatsın. 1 yıllık düşünmeyi bırakın. Geniş düşünün. Ama bunun için önce biraz tarih okuyup birazda ufkunu genişletmen lazım.
@volumes bizim millete göre biz yaparsak haklıyız başkası haksız. başkasına göre pkk barış elçisi bize göre terörist. bize göre öso barış elçisi suriyeye göre terörist. eee kim haklı kardeşler :9
Bağımsız bir ülke? Orda sadece Esad olsa derim ki tamam bizde çıkalım. Amerika orda Rusya orda. İsrail orda ışid pkk öso hepsi orda. Ne bağımsızlığından bahsediyon. Ne istiyorsunuz anlamıyorum ki. Ne olsun istiyon.
@volumes 40 senedir pkk ya yardım yataklık yapan suriyenin Türkiye toprakları ile ne derdi var ??
Rusya'nın İran'ın ABD'nin Sözde bağımsız dediğin Suriyede ne işi varsa bizimde o işimiz var, ama buna sen ve senin gibi düşünenlerin aklı ermez,
suriye tarafindan yillarca pkk beslenmedimi sam in gobeginde sen nerdeydin o zamanlar ,ne demisler keser doner sap doner gun gelir hesap doner o kadar sehidimizin ahi var suriyede..
Vaktinde pkk ya destek verdikleri için olabilirmi
Vaktinde pkk ya destek verdikleri için olabilirmi
Vaktinde pkk ya destek verdikleri için olabilirmi
PKK yı senelerce besleyen Hafız Esad gibi; oğluda Pkk'ya YPG'ye tek kurşun bile atmadı henüz.. Burada Yorumlarında Esed'i kahraman ilan edenlerin ekserisi zaten PKK sempatizanları.. Geri kalan kısmıda Kandil'le İttifak yapanlar..
HANİ SURİYE'DE PYD-YE KARŞI SAVAŞIYORDUK?
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler